Кръпките в Конституцията без ефект? Парламентът губи легитимност, ако партии си правят сами изборите
Спор за ефекта от промените в Конституцията възникна в „Тази сутрин“ по бТВ. Политолозите Цветанка Андреева и проф. Мария Пиргова излязоха като на дуел в студиото. Едната изтъкна, че президентът вече не е фактор, защото не се ползвал с решаващата за неговия избор подкрепа на ПП-ДБ, а другата защити тезата, че без ролята на държавния глава като арбитър не може да има легитимен парламент, а след това изтъкна, че промените в Конституцията са без ефект. От това, което проф. Пиргова каза, може да се направи предположение, че те дори ще доведат до голям дефект в политиката.
„Рейтингът на президента остава най-висок според социологическите проучвания. Правомощията на президента не могат да бъдат ограничени. Партиите не са в състояние да заложат на себе си правенето на избори, защото се вижда, че вотът при нас е една брокерска работа и ако няма фигура, която да е рефер, като президента, като ЦИК, ние ще намаляваме избирателната активност и институционалната легитимност“, изтъкна тя.
„Ако това мнозинство иска да се изкара реформаторско, то е защото неговите цели са приемането на еврото, положителни оценки от Венецианската комисия, които все още нямаме. Държавата ни от 2003 г. кандидатства в ОИСР (б.а. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие). Това е организацията на 39 развити държави и до ден днешен не ни приемат поради липса на ефективна съдебна система. Няма нито един осъден по високите етажи на властта“, заяви Пиргова.
Конституцията няма да доведе до този ефект, подчерта тя.
Според Цветанка Андреева мнозинството е силно. Тя коментира думите на президента от уикенда, че парламент, който има ниско доверие, не е нормално да се захваща с Конституцията.
„Кой казва това? Един президент, който към днешна дата не може да бъде избран. Той вече не се ползва с решаващата за неговия избор подкрепа по ПП-ДБ“, отсече политологът.
„Радев има подкрепата сред обществото и своята институционалност“, опонира й водещата Мария Цънцарова.
„Президентът също страда от ниската избирателна активност. Неговата легитимност също е под въпрос“, заяви Андреева.
„Виждаме как се приемат решенията в парламента. Пред нас става извиването на ръце“, каза обаче водещата.
Това са възможностите на демокрацията, намеси се икономистът Евгений Кънев.
„Не са малко експертите, които смятат, че Конституцията няма нужда от промяна, защото промените в Закона за съдебната власт дадоха възможност за контрол над главния прокурор. И сега заради нов състав на Висшия съдебен съвет да се променя цялата Конституция – мисля, че това е непропорционално. Това е една амбиция да се покаже конституционно мнозинство, което не се знае с какъв ефект ще направи конституционни подправки“, коментира проф. Мария Пиргова.
„Отново се вижда, че без служебно правителство няма да се мине. А дали президентът ще има малко повече или малко по-малко влияние и права - това не е толкова важно, колкото се представя. Слабостта на партиите две години да не могат да излъчат правителство не е проблем на президента, така че мен ми се струва, че тези конституционни поправки няма да бъдат ефективни“, каза още тя.
Добави Коментар