Защо сме най-нещастната нация в ЕС
Българите са най-нещастната нация в Европейския съюз. Австрия, Полша и Румъния пък се нареждат в топ 3 на най-щастливите нации. Това показва ново проучване на Европейския съюз, което се провежда всяка година от "Евростат".
Скалата за оценки върви от 0, което е абсолютно неудовлетворение от живота в страната, до 10, което показва, че нещата няма как да са по-добре. Проверява се също и колко оптимистично настроени са хората за бъдещото.
България е единствената страна от 27-те в Европейския съюз, чиито граждани са дали оценка по-малко от 6 върху цялостното си задоволство от живота. Германците, които живеят в държавата с най-силна икономика в Съюза, също не са доволни от живота в страната си. През 2021 година те са дали оценка от 7.1, като сега оценяват живота си на 6.5.
Проучване на института "Рейнголд" показва, че 20% от населението на Германия се чувстват претоварени и тревожни, а други 9% са обзети от апатия.
Германия също така страда от икономическа стагнация, заедно с безпокойство, свързано с войната в Украйна, както и от безпрецедентен ръст на имиграцията и се управлява от сравнително непопулярно правителство. Австрия заема челно място в класацията за най-щастливите нации. Не за първи път хората там дават оценка 8 на нивото на щастие.
Румъния и Полша, от друга страна, са сред държавите, които традиционно се смятат за по-бедни. Затова изследването посочва, че парите не са най- големият критерий за щастие. Там факторите за щастие в тези страни са възраст, образователна степен и семейни отношения. Изследването показва още, че най-щастливи са домакинствата, в които има дете. Най-нещастни са тези, които живеят сами. Това обаче е характерно за Европа, докато изследвания от други континенти показва обратната тенденция.
- Какви решения?
- Решения, касаещи общата съдба на България. Притеснява ме усещането, че държавното ръководство в България е неспособно и неготово да взима решения. Тоест - усещането че няма никой вкъщи. Механизмът на действие на българската държава е за уреждане на балдъзи, за подялба на бюджетни пари, на европейски пари - а близо до нас огнищата се разпалват. Продължавам да се надявам, че този конфликт ще се размине, но по-вероятно е да не се размине. Ние нямаме нищо друго, освен държавност, а не сме готови да поемем рисковете и отговорност да я запазим. Все ни се иска да питаме някой n-ски посланик какво да правим. Трябва да оставим посланиците на мира, да разговаряме със себе си и с хората - тъй като започва голямата зима на Балканите. Вярвам, че има отговорни българи, които ще свършат нещо полезно за държавността, рискувайки собствения си, личния си интерес.
Затова тези структури са главно от Нютонов тип, приличат на машини, в тях - както подчертахме - хората са болтчета, а външната среда се възприема като постоянна.
В България е прието, като се явиш на сцената, да се обявиш за реформатор, но всички усилия на всички реформатори не са достатъчни да се реформира тази система. Тази българска политическа система може да бъде само демонтирана, и то много внимателно, за да не се срути и да затисне всички. Това са режими от периферен пиратско-компрадорски тип. Те могат да живеят дълго, ((а могат и да се срутят изведнъж и някак неочаквано.))
Ми вие двамата сте отговора човече,злобата,ненавистта,комплексарщината са главната причина,за това!
Няма човек който да си запазва полет година преди това,освен ако не е малоумен или по малоумен от теб!
„Умен, красив и успял”, моли се да е все така, че окажеш ли се на земята, яко ще те боли дупето.
Не сме щастливи заради ежедневните проблеми, ниските доходи, големите разходи и отношението на индивиди като този/тебе към обществото.
Йоанчо я ремонтира, ама след ремонта никой не поддържаше каналите за изтичане на вода и почнаха да се местят плочките. После тоя реши, че вместо да оправя всички улици в центъра на Бургас, може да извлече едни бързи и много пари от тоя ремонт... като "Демокрация", като всеки капитален ремонт.
Взе излез от къщи да видиш как е съспиан града, пристанището.
Не ми се мисли като се махнат тея обирджии какви кражби ще излезнат, правнужите на внуците ще плащат кредитите теглени от тея.
Сив град, сиви улици. Видими резултати.
тук няма брегове,
морето от крадци
-безбрежно е море.
Морето от крадци
тук цял е океан,
а Ганьо цървулан
е първи капитан !
Потърсихме за коментар психотерапевта А Заркова, от която научихме и много интересни неща, които вярваме, ще бъдат полезни на всеки един от вас.
На какво според Вас се дължи влошеното психическо здраве на българите, имайки предвид последните данни за все по-нарастващия брой психични разстройства в обществото?
Аз не знам дали има увеличаване на засегнатите от психични разстройства, или защото присъствието на психологията днес, за разлика от преди например 30 години, ги прави по-забележими. Според мен първопричината за влошеното психично здраве следва да се търси в семейството. Пиер Дако, белгийски психотерапевт, в една от книгите си казва: („Семейството – змийското гнездо“.) Напълно съм съгласна, защото и работата ми с клиентите го потвърждава. ((В семейството съществуват най-безумните, смазващи и унищожаващи човешкото същество (табута, отношения, забрани и ограничения.)) Свидетел съм на човешки истории, в които, ((все „за доброто” на детето)) всъщност са се проявявали всякакви (алгоритми на садизъм и омраза), някои от тях скрити под маската на прекалена, задушаваща или изсмукваща „грижа“. ((Липсата на истинска обич и приемане, на адекватна грижаса причината.)) Следствието са психичните разстройства по-късно, ((които просто показват къде и в какво точно човек е осакатен, (отключени от някакви епигенетични фактори.))
От какво най-често страдат българите?
(Можем да кажем, че всеки страда първо от себе си) – имам предвид онези ((дефицити и деформации)) в личността – на всички нива – емоционално-психично, когнитивно, социално, поведенческо) – които носим от ранния си опит. Там има събития и преживявания, които са довели ((до потискане на цели аспекти от личността на човешкото същество)) и са го превърнали от родено с целия му потенциал да бъде здраво, естествено и щастливо в невротичен човек, ((а понякога и с по-тежки поражения.)) Това е основата на психичните разстройства в зряла възраст, които ще се проявят – форми на депресия, от кръга на тревожните разстройства – паническо, обсесивно-компулсивно разстройство, генерализирана тревожност, фобии, зависимости – към храна, хазарт, алкохол, психоактивни вещества и др. За съжаление това, което се нарича възпитание, е по-скоро ((дресура на човешкото същество)), в която здравият и функционален израз на чувствата е или забранен, или непознат, или деформиран. Аз мисля, че под многото „трябва“, „длъжен си“, под многото предразсъдъци, безумни ограничения и емоционални изнудвания, човек усеща потребността да бъде ОСВОБОДЕН.
Проф. Иван БАТАКЛИЕВ, 1937
Това тъпите брюкскелски бюрократи трябва добре да разберат.
ЕС е съюз на корпоративно зависимите държави. Ес старателно ни набутва в робство.
Защото всеки българин е доволен когато другият българин страда.
Защото ние не искаме престъпникът да се поправи, ние искаме да използваме това, че е престъпник като оправдание да бъдем садистични и да причиняваме страдание.
Защото не искаме да възпитаваме децата си, а вместо това да ги нашамарим, защото ни мързи да търсим решения.
Защото не гласуваме за хора, които имат опит в решаването на конкретни проблеми, а гласуваме за хора, които да направят мръсно на онези, които не харесваме.
Защото сме отмъстителни и кръвожадни.
Защото не искаме да вземаме решения в живота ни, които ни правят , а такива, които "трябва".
Защото предпочитаме безсмислени дейности, понеже са измислени традиции и въображаема чест, а не дейности, които водят РЕЗУЛТАТ.
Защото, когато някой се справя по-добре от нас, ние не вземаме пример от него, а го осмиваме, че бил негър, че бил гей, че бил сатанисти, че нямал бил история, че говорел смешно, че бил гърбав