Ресторантьорите запазват ДДС бонуса си
ДДС ставката за ресторантите остава 9%. Това реши бюджетната комисия на второто четене на промените в Закона за ДДС. Запазването на редуцирания размер на косвения данък бе гласувано въпреки настояването на финансовото министерство тя или да се вдигне до 20%, или да се затегнат регулациите за бранша.
В крайна сметка секторът запазва привилегированото си ниско ДДС, а в същото време повечето от идеите на финансовия министър Асен Василев за засилване на контрола върху събираемостта на данъците в сектора бяха окончателно отхвърлени.
Депутатите в комисия отказаха да приемат идеята на Василев за т. нар. „безплатен обяд“, а именно възможността да не се заплаща продукт или услуга, ако не е издаден касов бон. Приети бяха завишени глоби при неиздаване на касов бон.
От 1 януари 2025 г. прагът за регистрация по ДДС ще се увеличи от 100 на 166 хил. лв., реши ресорната комисия. От тогава трябва да има и електронни касови бележки, предава economic.bg.
Също така бе приет по-големият корпоративен данък от догодина за мултинационалните компании, работещи в страната. Промените са свързани с глобалната инициатива за въвеждане на минимален корпоративен данък от 15%.
По време на заседанието председателят на Комисията Йордан Цонев от ДПС описа точката като първа стъпка към уеднаквяване на данъчната система в Европейския съюз. А ако това не се е случило досега, то е защото България и още шепа страни категорично се противопоставят на това, за което мечтаят Германия, Дания и т.н.“.
Все пак промените намериха широка подкрепа и по всяка вероятност България ще въведе новия размер на данъка за корпорации с годишен оборот от 1.5 млрд. лв. от 1 януари 2025 г.
Отхвърлено бе предложението на БСП за въвеждането на извънреден данък за банките, който според сметки на левицата може да донесе на бюджета допълнителни 500 – 600 млн. лв. Подобна практика вече се наблюдава в няколко страни, където обаче пазарите наказаха тези политически действия.
В закона за местните данъци и такси пък бе отхвърлено предложението на финансовия министър данъчните оценки на имотите да се актуализират на всеки две години, ако цената им се е вдигнала с повече от 10%. Василев твърдеше, че идеята е на Сдружението на общините и че данъчните оценки не са повишавани от години, което води до нереални ниски данъци за собствеността на имотите. Темата обаче се политизира, още повече във фокуса на изминалите преди месец местни избори и в крайна сметка точката не бе приета.
Окончателното гласуване в пленарна зала е насрочено за вторник, 12 декември.
Добави Коментар