Три от петте сгради, които са номинирани за „Сграда на годината“ в раздел Социална инфраструктура – култура, са в Бургас. Гласуването вече започна. То ще продължи до 13 декември, а на следващия ден е церемонията по връчване на наградите на Националния конкурс.
Сградите от Бургас, които през тази година се борят за награда са: Планетариума, Етнографския музей и Експозиционен и демонстрационен център "Минералните води на Акве Калиде“, от проекта за обект „Късноантична и средновековна крепост „Акве Калиде“.
Освен тях в надпреварата се включиха Културен център "Жул Паскин" във Видин и Павилион-ателие за творческа дейност във Варна.
Инвеститор на Планетариума е Държавно Предприятие „Пристанищна инфраструктура“, а архитектурата е дело на „Декор Дизайн“ Архитекти Бурулянови.
„Планетариумът в Бургас излиза от рамките на просто сграда, той е мост между ултра съвременната архитектура и необятния космос, създаващ едно уникално пространство за обучение, развлечение и социализация. Инвестицията в тази магнетична конструкция подчертава сериозен ангажимент към науката, образованието и обществото, и то с помощта на възхитителната астрономическа тайнственост. Реализирането на това архитектурно чудо е стратегическа стъпка към привличане на повече култура, образование и туризъм в региона, издигайки Бургас на ново ниво като град, олицетворяващ образование и иновации“, поместиха в описанието на проекта организаторите на конкурса.
„Планетариума не само отговаря на научни и образователни потребности, но също така функционира като социален център, където локалната общност може да се събира и да участва в разнообразни събития“, добавят те.
„Структурата се стреми да бъде място, което не просто информира, а вдъхновява, преобразува и обединява хората под общото изкуствено небе за изучаване на космоса. Със своята сферична форма и технологичните вълшебства, които предлага, този планетариум съчетава в себе си дигитално превъзходство и дизайнерско майсторство. Всяка частица от неговата конструкция, от неръждаемата стомана 316L полирана до огледалност, използвана за външната му обвивка, до 8-метровият прожекционен купол, е изградена с мисъл за прецизност и функционалност. Сградата е пример за това как инженерният ум и архитектурната красота могат да се съчетаят, за да създадат нещо, което не е просто естетически приятно, но и функционално и иновативно“, разказват организаторите.
„Инвестицията в този обект е стратегическа и предвижда не само актуални, но и бъдещи образователни и социални нужди, като същевременно се стреми, както към си към уникален силует, така и към качествено обзавеждане и богатство на преживяването. Съчетавайки изкуство, наука и технология, Планетариума е символ на симбиозата на знание и красота“, добавят те.
Планетариумът е ситуиран в непосредствена близост до Морска Гара, на територията на Зоната за обществен достъп на Пристанище Бургас. Обемът на сградата, представлява сферично тяло с ограждащ пръстен, служещ едновременно за периферия и козирка. Габаритът на сградата от 12 метра външен диаметър е съобразен с вътрешния прожекционен купол от най-ново поколение, с диаметър 8 м и необходимите му инсталационни сервитути.
Експозиционен и демонстрационен център "Минералните води на Акве Калиде" e проектиран източно от турската баня и разкритата археология, съгласно общата одобрена концепция за експониране.
"Експозиционен и демонстрационен център „Минерални води на Аква Калиде“, чийто инвеститор е Община Бургас, е с местонахождение: в УПИ I, кв. 7, по плана на в.з. „Минерални бани“, кв. „Ветрен“, гр. Бургас, община Бургас, област Бургас. Проектът третира сграда № 3 – "Експозиционен и демонстрационен център "Минералните води на Акве Калиде“, от проект за обект „Късноантична и средновековна крепост „Акве Калиде“. На територията на комплекса и в рамките на обекта са реализирани изграждане на ажурна пиацета за експонираната археологическа структура (зоната на руините на банския комплекс „Акве Калиде”).
Извършена е консервация, реставрация, експониране и социализация на Средновековната баня „Сюлейман Кануни каплъджа”, която е адаптирана за „Музей на водата”, както и изграждане на чешма за минерална вода за обществено ползване, благоустрояване в зоната на общественото обслужване. Богато е озеленена и благоустроена парковата среда с алеи, фонтани, пейки и сграда, помещаваща в себе си Магазин с кафетерия, с места за консумация на открито, с поглед към Банята и археологическите структури. Реализирана е аварийна консервация на разкрити археологически структури, източно от средновековната баня.
"Експозиционен и демонстрационен център "Минералните води на Акве Калиде" e проектиран източно от турската баня и разкритата археология, съгласно общата одобрена концепция за експониране. Сграда № 3 – "Експозиционен и демонстрационен център „Минералните води на Акве Калиде"", е ситуиран източно от турската баня и разкритата археология. Главният подход е осигурен от югоизток чрез пешеходен площад и е достъпен за лица в неравностойно положение.
В сградата са разположени два самостоятелно функциониращи подобекта - Експозиционен център и Демонстрационен център. За тях са осигурени самостоятелни входове.
Сградата е едноетажна, със сутерен, като на партерно ниво е разположен демонстрационен център (баня) и част от експозиционен център а в сутерена са разположени останалите помещения на археологическия музей, като нивото на сутерена съвпада с нивото на разкритата археология. В нивото на сутерена застрояването е съобразено с разкритата археология, като са обособени 2 затворени обема и между тях покрито пространство, отворено на запад. В това покрито пространство са експонирани разкрити археологически структури.
Връзката между затворените обеми на сутерена се осъществява със система от алеи, обвързани с разкритата археология и изградените, в рамките на предходен етап пасарелки, западно от обхвата на проекта. Сградата е разположена в границите на Късноантична и средновековна крепост „Акве Калиде“ - Термополис при Бургаските минерални бани, кв. Ветрен, гр. Бургас.
Сградата на Етнографския музей в Бургас, на която инвеститор също е Община Бургас, също има шанс да спечели престижната награда.
Етнографският музей ce пoмeщaвa в eднa oт нaй-cтapитe зaпaзeни в гpaдa cгpaди - няĸoгaшнaтa ĸъщa нa бившия бypгacĸи ĸмeт Димитъp Бpaĸaлoв, пocтpoeнa oщe пpeди Ocвoбoждeниeтo (пpeз 1873 г.) Cлeд мнoгoĸpaтни cмeни нa фyнĸциитe, пpeз 1981 г. тя e пpигoдeнa зa Eтнoгpaфcĸи мyзeй и oттoгaвa нe e пpeтъpпявaлa cepиoзeн peмoнт c изĸлючeниe нa няĸoи ĸoзмeтични и нeдoтaм oбмиcлeни нaмecи.
Πo пoдpoбeн apxитeĸтypeн и тexнoлoгичeн пpoeĸт е извършена цялocтнaтa pecтaвpaция и ĸoнcepвaция нa издъpжaнитe в нeoĸлacициcтичeн cтил фacaди, ĸaĸтo и възcтaнoвявaнeтo нa пapaднoтo двycтpaннo cтълбищe в opигинaлнaтa мy ĸoнфигypaция.
Bъв вътpeшнoтo пpocтpaнcтвo ocвeн пpeдвидeнoтo пo чиcтo eĸcплoaтaциoнни пpичини oптимизиpaнe нa oбcлyжвaщитe зoни зa пepcoнaлa нa мyзeя e изгoтвeнa цялocтнa нoвa ĸoнцeпция зa eтнoгpaфcĸaтa eĸcпoзиция. Bъв вpъзĸa c нeйнoтo peaлизиpaнe e cъздaдeн пoдpoбeн интepиopeн пpoeĸт, вĸлючвaщ цялocтнo нoвo oбзaвeждaнe нa мoдyлeн пpинцип. Πpeдвидeни ca и cъвpeмeнни интepaĸтивни фopми нa пpeзeнтaция.
Bтopият ĸoмпoнeнт нa пpoeĸтa вĸлючвa цялocтнoтo блaгoycтpoявaнe нa oбшиpния двop нa Бpaĸaлoвaтa ĸъщa и изгpaждaнe нa пoдoбeĸти oт cъщecтвeнa вaжнocт зa фyнĸциoниpaнe нa мyзeя. Aтeлиe, фoндoви пoмeщeния и oтĸpитa cцeнa ca няĸoи oт тяx.
Мнoгo aтpaĸтивнa зa пoceтитeлитe е дeмoнcтpaциoннaтa ĸyxня, ĸъдeтo ce пpигoтвят и пpeдлaгaт тpaдициoннитe зa paзличнитe пpaзници мecтни яcтия, a cлeд гoдини пpeĸъcвaнe ce възpaждa oбичaнoтo oт бypгaзлии ĸaфeнe ĸъм Eтнoгpaфcĸия мyзeй. Цялoтo двopнo пpocтpaнcтвo е пoдxoдящo oблaгopoдeнo c нoви нacтилĸи и oзeлeнявaнe, a aмopтизиpaнитe в мoмeнтa плътни oгpaди ĸъм cъceднитe имoти са възcтaнoвeни в opигинaлния cи вид