Почитаме Свети Модест днес, рисуван в Странджа с волове и овце
Свети Модест е известен най-вече като покровител на земеделците и овчарите, разказва Ивелина Иванова, директор на Историческия музей в Малко Търново, цитирана от Фокус. Този светец много рядко може да се види в друга територия, освен в южните райони на страната и по специално в Странджа, обясни тя.
Той е особено популярен, защото се почита като защитник на добитъка и скотовъдството в Странджа, които са били стотици години основен поминък на населението там. Най-вероятно заради това той намира толкова голяма популярност в този район, разясни историкът. Сред българските преселници от Беломорска Тракия е разпространено поверието, че светецът е научил хората как да впрягат добитъка и да орат с него, и за това толкова много го почитат. Дори има и прозвище – Свети Моно, допълни Иванова.
По иконите в църквите в Странджа той е изобразен обикновено с два впрегнати вола, стадо овце. Днес, в деня, в който се почита светецът, главно действащо лице в обредите и обичаите са жените. Така в навечерието на празника те подновяват кваса, от който правят хляб и през нощта замесват тесто от най-чистото хубаво брашно. Изпичат пити, които са нечетен брой и са украсени с просфора.
Тя всъщност е един обреден печат, който се слага върху хляба. Хлябовете се поднасят в черквата и след това се раздават за здравето на домашния добитък. “Специфичното е, че питите се мажат с олио и мед, това е вярата, че добитъкът ще бъде по-здрав. В много странджански селища стопанките поставят хлябовете пред хомота и ги прекадяват с тамян и отново тези хлябове се раздават на хората. Парче от питата се слага и в храната на животните. На този ден е забранено да се впрягат воловете, биволите, конете, за да бъдат здрави и силни през цялата година“, разяснява още Иванова.
Специфично обредно действие е и изработването на вотиви. “Ако в някоя къща често умират се изработват вотиви – метални пластинки, който се правят от мед или сребро във формата на рога или на самите животни, те се поставят на иконата на Св. Модест за да може той да покровителства този дом и повече да не умира добитъкът. Като вярата е била много силна, защото в миналото конете, воловете и биволите са били основната впрегатна сила. С тях селяните са обработвали земята си и за тях това е било най-важното в живота им. Св. Модест вече не се почита толкова много, защото битът на хората вече е съвсем различен“, допълни тя.
Празникът е по време на коледните пости, но в този ден се е позволявало да де яде риба. Със сигурност в странджанските селища има още хора, които го почитат, правят тези обредни хлябове, обясни Иванова.
Добави Коментар