Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Само 1/3 от българите могат да си купят жилище: в София и Пловдив – 1/10, бургазлии сме добре

Ключови думи: жилище, имот, заплата, инфлация, имотен пазар

Макар че имотен балон при жилищата в България и дори в София няма, на този пазар вече има много големи диспропорции. Това твърдят икономистите на УниКредит Булбанк в най-новия анализ на имотния пазар в страната. Българско домакинство със средни доходи вече трябва да спестява брутния си доход в продължение на 6 години и 8 месеца, за да си купи средно за страната жилище от 81 квадрата.

Да спестяваш брутните си доходи, означава да не си купуваш нищо през този период, дори и храна, за да събереш необходимата сума за покупката на жилището. Това представлява леко влошаване в сравнение с година по-рано, когато за същото е било необходимо да спестяваш цялата заплата, която влиза в семейството, в продължение на 6 години и 2 месеца.

Независимо от повишаването на средната работна заплата за последната година, само една трета от българските домакинства, т.е. тези с най-високите доходи могат да си купят жилище. За останалите това е невъзможно, освен ако не теглят кредит. А на тези с най-ниските доходи са им необходими над 12 години. Има и голяма сидпропорция между големите и средните градове.

Например в София и донякъде в Пловдив и Варна жилищата са достъпни само за около 10% от хората. В Бургас положението е значително по-добро и там достъпността на жилищата е около средния за страната показател. Също така Бургас показва много слабо влошаване в сравнение с година по-рано. Подобрение сред средно големите градове има в Пазарджик, където цените на имотите не са чак толкова високи, а в същото време местният пазар на труда печели от близостта си до Пловдив. Влошаване се наблюдава в Добрич и в Благоевград.

В пет града в страната - Плевен, Перник, Шумен, Велико Търново и Добрич, жилищата са достъпни за половината от домакинствата. А в останалите четири града с подобна големина - Сливен, Пазарджик, Хасково и Благоевград, да си купят дом е възможно за около 40% от хората.

В анализа се твърди, че в повече от половината от кварталите в столицата жилищата са значително надценени. За да се върне положението в равновесната си точка, или цените на имотите трябва да паднат с 57%, или заплатите да се увеличат със 133%, правят изчисление икономистите. Средно за страната процентът на поевтиняване на жилищата би трябвало да е с 47%, т.е. с толкова те са надценени в момента.

Разликите между достъпността на жилищата в столицата и останалите градове не е характерна само за България, показва анализът. Подобно е съотношението и в още четири държави - САЩ, Канада, Китай и Австралия. Особеното обаче е, че през последните 7 години различията в България се задълбочават най-силно Международните сравнения показват, че от 2015 г. насам специално в София има опасно висок ръст на имотните цени, който поставя българската столица близо до челото на класацията (виж инфографиката).

Ръст на цените от над 100% за период от седем години има в най-големите градове на поне дузина европейски страни - Унгария, Чехия, Нидерландия, Португалия, както и в прибалтийските държави. Стойности между 70 и 100% са отчетени в най-големите градове на Словакия, Словения, Австрия и Германия. На този фон ръстът, отчетен за нашата столица от 94%, също изглежда значителен, макар че базовото ниво през 2015 г. е доста ниско.

Според авторите на анализа има два възможни сценария за развитието на имотния пазар в България в близко бъдеще. При първия България ще изпусне възможността да се възползва от покачващите се лихви по ипотечните кредити, за да се охлади имотният пазар. Цените ще продължат да нарастват и достъпността на жилищата да се влошава, докато след няколко години не се стигне наистина до имотен балон Оттам нататък е само въпрос на време натрупаните дисбаланси да се разплетат по болезнен за икономиката начин, пишав авторите на анализа.

При втория сценарий обаче лихвите по ипотечните кредити ще стигнат 4%, което ще свие тегленето им, и ръстът им ще се забави в продължение на една или две години. Това заедно с продължаващото предлагане на нови жилища ще доведе до значителен спад на цените далеч по-рано, но по-плавно. Авторите обаче не посочват каква е вероятността да се случи единият или другият сценарий.

5
Коментара по темата
5.
ДК
05.12.2023 09:04:39
Банките помпят инфлацията като раздават нисколихвени ипотеки, народа купува апартаменти и помпи цените на жилищата в квартали без никаква инфраструктура и наличие на градски транспорт. От друга страна един куп бизнесмени си изсветлиха доходите чрез строителсво. Да не споменаваме общините, които издават строително разрешения на едро за да си попълнят бюджетите, а после ще обясняват как не могат да се справят с всички последствия произтичащи от това.
4.
заплата.бг
04.12.2023 23:40:04
А ма в София ИМА над 70.000 ITспециалисти със заплати от 4800 лева-20.000 лева месечно
Като сложим още 200.000чиновници няколко хиледи ДСсхемаджии ,търговци вносители на разни стоки
А ве 300.000 добре заплатени дори за западни стандарти

Бургас ИМА един голям гол(ПИАР) много наркамани на пико,пенсионери безработни,клошари и батки с Адидас
3.
Мдаа
04.12.2023 23:07:09
Чукнаха и запълзяха нагоре цените, само на старите чанти влачени и амортизирани, цената им пада надолу. Леля Асеня е помпят с инфлация ,Спеца когато е клеца на снежеца. Иначе далаверите и комисионните с горивата промяната продължава.
2.
Богат бургазлия но знаещ факти
04.12.2023 21:15:03
И те са че в Бургас точно не можеш да си купиш жилище ако не теглиш кредит или ако мама и тати не са наивни богаташи,другия вариант кат мене яко бачкайтен по цел ден за да станете богаташи но има и НЯКОИ минуси
1.
Толкова добре е в Бургас, че
04.12.2023 20:26:59
От 250 хил души за 4 мандата се стопихме до под 190 хил.
  Добави Коментар
Напрежение на ГКПП Рудозем-Ксанти, жители от Рудозем излязоха на протест Въпреки факта, че България се присъедини към Шенгенската зона на 1 януари 2025 г., пропускателният пункт остава затворен от гръцка страна, тъй като предстои окончателно официално разрешение Известен певец издъхна след концерт Изпълнителят припаднал на сцената, лекарите не успели да го спасят
Какъв късмет - час преди финала с Джокович Меншик попълнил формуляр за отказване Той обаче не успял да го даде на съдията, който отишъл да хапне за обяд Какви боклуци дават на децата ни в училищата и детските градини Има абсурдно изготвени менюта, абсолютно несъобразени с нуждите на децата, казва специалист
Държавата наднича в портфейла ти: 180 домакинства в Бургас под лупа Избрани са на случаен принцип До 10 години изкуственият интелект ще замени лекарите и учителите, убеден е Бил Гейтс Гейтс сподели визията си за бъдещето на ИИ и човечеството във "Вечерното шоу на Джими Фалън", заявявайки, че скоро хората няма да са необходими „за повечето неща“
Поискаха отстраняването му от Капките Тоя се държи толкова непрофесионално и просташки, гневни са фенове на предаването Наказание в детска градина: Дете да чисти тоалетна с голи ръце Случаят е от Пловдив и се проверява
САЩ поискаха от Европа да забрани програмите за многообразие Френски компании са получили писма, с които ги призовават да спрат да назначават по пол, раса или религия Петна от мазут в морето край Варна в дигна на крак институциите От Областната администрация заявиха, че се очаква да се извърши проверка и кой е отговорен
С 30% са се увеличили пенсиите за инвалидност за година Това сочат данните на НОИ Учителка в детска градина накара дете да чисти тоалетна с голи ръце? Какво се случва в Пловдив?