Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Само 1/3 от българите могат да си купят жилище: в София и Пловдив – 1/10, бургазлии сме добре

Ключови думи: жилище, имот, заплата, инфлация, имотен пазар

Макар че имотен балон при жилищата в България и дори в София няма, на този пазар вече има много големи диспропорции. Това твърдят икономистите на УниКредит Булбанк в най-новия анализ на имотния пазар в страната. Българско домакинство със средни доходи вече трябва да спестява брутния си доход в продължение на 6 години и 8 месеца, за да си купи средно за страната жилище от 81 квадрата.

Да спестяваш брутните си доходи, означава да не си купуваш нищо през този период, дори и храна, за да събереш необходимата сума за покупката на жилището. Това представлява леко влошаване в сравнение с година по-рано, когато за същото е било необходимо да спестяваш цялата заплата, която влиза в семейството, в продължение на 6 години и 2 месеца.

Независимо от повишаването на средната работна заплата за последната година, само една трета от българските домакинства, т.е. тези с най-високите доходи могат да си купят жилище. За останалите това е невъзможно, освен ако не теглят кредит. А на тези с най-ниските доходи са им необходими над 12 години. Има и голяма сидпропорция между големите и средните градове.

Например в София и донякъде в Пловдив и Варна жилищата са достъпни само за около 10% от хората. В Бургас положението е значително по-добро и там достъпността на жилищата е около средния за страната показател. Също така Бургас показва много слабо влошаване в сравнение с година по-рано. Подобрение сред средно големите градове има в Пазарджик, където цените на имотите не са чак толкова високи, а в същото време местният пазар на труда печели от близостта си до Пловдив. Влошаване се наблюдава в Добрич и в Благоевград.

В пет града в страната - Плевен, Перник, Шумен, Велико Търново и Добрич, жилищата са достъпни за половината от домакинствата. А в останалите четири града с подобна големина - Сливен, Пазарджик, Хасково и Благоевград, да си купят дом е възможно за около 40% от хората.

В анализа се твърди, че в повече от половината от кварталите в столицата жилищата са значително надценени. За да се върне положението в равновесната си точка, или цените на имотите трябва да паднат с 57%, или заплатите да се увеличат със 133%, правят изчисление икономистите. Средно за страната процентът на поевтиняване на жилищата би трябвало да е с 47%, т.е. с толкова те са надценени в момента.

Разликите между достъпността на жилищата в столицата и останалите градове не е характерна само за България, показва анализът. Подобно е съотношението и в още четири държави - САЩ, Канада, Китай и Австралия. Особеното обаче е, че през последните 7 години различията в България се задълбочават най-силно Международните сравнения показват, че от 2015 г. насам специално в София има опасно висок ръст на имотните цени, който поставя българската столица близо до челото на класацията (виж инфографиката).

Ръст на цените от над 100% за период от седем години има в най-големите градове на поне дузина европейски страни - Унгария, Чехия, Нидерландия, Португалия, както и в прибалтийските държави. Стойности между 70 и 100% са отчетени в най-големите градове на Словакия, Словения, Австрия и Германия. На този фон ръстът, отчетен за нашата столица от 94%, също изглежда значителен, макар че базовото ниво през 2015 г. е доста ниско.

Според авторите на анализа има два възможни сценария за развитието на имотния пазар в България в близко бъдеще. При първия България ще изпусне възможността да се възползва от покачващите се лихви по ипотечните кредити, за да се охлади имотният пазар. Цените ще продължат да нарастват и достъпността на жилищата да се влошава, докато след няколко години не се стигне наистина до имотен балон Оттам нататък е само въпрос на време натрупаните дисбаланси да се разплетат по болезнен за икономиката начин, пишав авторите на анализа.

При втория сценарий обаче лихвите по ипотечните кредити ще стигнат 4%, което ще свие тегленето им, и ръстът им ще се забави в продължение на една или две години. Това заедно с продължаващото предлагане на нови жилища ще доведе до значителен спад на цените далеч по-рано, но по-плавно. Авторите обаче не посочват каква е вероятността да се случи единият или другият сценарий.

5
Коментара по темата
5.
ДК
05.12.2023 09:04:39
Банките помпят инфлацията като раздават нисколихвени ипотеки, народа купува апартаменти и помпи цените на жилищата в квартали без никаква инфраструктура и наличие на градски транспорт. От друга страна един куп бизнесмени си изсветлиха доходите чрез строителсво. Да не споменаваме общините, които издават строително разрешения на едро за да си попълнят бюджетите, а после ще обясняват как не могат да се справят с всички последствия произтичащи от това.
4.
заплата.бг
04.12.2023 23:40:04
А ма в София ИМА над 70.000 ITспециалисти със заплати от 4800 лева-20.000 лева месечно
Като сложим още 200.000чиновници няколко хиледи ДСсхемаджии ,търговци вносители на разни стоки
А ве 300.000 добре заплатени дори за западни стандарти

Бургас ИМА един голям гол(ПИАР) много наркамани на пико,пенсионери безработни,клошари и батки с Адидас
3.
Мдаа
04.12.2023 23:07:09
Чукнаха и запълзяха нагоре цените, само на старите чанти влачени и амортизирани, цената им пада надолу. Леля Асеня е помпят с инфлация ,Спеца когато е клеца на снежеца. Иначе далаверите и комисионните с горивата промяната продължава.
2.
Богат бургазлия но знаещ факти
04.12.2023 21:15:03
И те са че в Бургас точно не можеш да си купиш жилище ако не теглиш кредит или ако мама и тати не са наивни богаташи,другия вариант кат мене яко бачкайтен по цел ден за да станете богаташи но има и НЯКОИ минуси
1.
Толкова добре е в Бургас, че
04.12.2023 20:26:59
От 250 хил души за 4 мандата се стопихме до под 190 хил.
  Добави Коментар
Карен се върна при Златка Плеймейтката си върна наскоро моминското име, след като мъжът й бе изловен с друга, но това я разтопи Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет Ведомството изрази сърдечни съболезнования на правителството и народа на Азербайджан
Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва? Решила е да внесе промяна в последните му дни живот Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент Страната изпадна в политическа криза, когато президентът Юн Сук-йол, който е временно отстранен, обяви военно положение на 3 декември
Брутални кадри от френско летище! Кюрди смляха от бой турски младежи без причина Пострадалите чакали полет за Турция на аеропорта "Шарл дьо Гол" в Париж Изхвърлиха бебе на магистрала Разследващите са претърсили района за записи от камери и хора, които може да са били наблизо, когато детето е оставено
Папата отвори „свещена врата“ в италиански затвор Франциск проявява специално внимание към лишените от свобода по време на 11-годишното си папство Босненският министър на сигурността е арестуван за корупция Акцията се води от Министерството на вътрешните работи
Крим обявява извънредно положение заради нефтения разлив Керченският проток е сцена на сериозна екологична криза Редица квартали на София са без ток Вижте къде няма електричество
На Витоша: Непочистени пътища, не може да се стигне до ски пистите Колоната от автомобили към хижа "Алеко" започва от Драгалевци и е километрична Почина Георги Христов