Преобразуват държавно предприятие в агенция, за да осуетят далавери в него
Правителството възнамерява да преобразува държавно предприятие в изпълнителна агенция, за да предотврати злоупоутреби в него. Това стана ясно от изказване на министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов пред депутати при обсъждането на бюджета за 2024 г. в ресорната парламентарна комисия миналата седмица.
Както „Флагман“ съобщи, особено критична тогава бе представителката на ГЕРБ Десислава Трифонова. Тя атакува задочно министърката на иновациите и растежа Милена Стойчева, че постоянно ходи в командировки, което означавало, че не е на работа.
Трифонова обаче се обърна и към министър Богданов: „Компанията за язовирите щяхте да я закривате. Сега се предвижда бюджет. Последно, каква ви е концепцията там?“
Депутатката, изглежда, не бе запозната с публикуван за обществено обсъждане в началото на ноември законопроект, касаещ ДПУСЯ – Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“. Той предвижда предприятието да се преобразува в административна структура - Изпълнителна агенция за управление и стопанисване на язовири.
Министър Богданов потвърди намеренията на правителството пред депутатите от ресорната парламентарна комисия: „Идеята никога не е била ДПУСЯ да бъде закрита. Напротив, това предприятие е създадено да управлява и стопанисва язовири.“
То вече ще бъде агенция към Министерството на икономиката и индустрията, като това е изискване и на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие), посочи Богдан Богданов. По думите му целта е да се избегне възможността да имаме „n” на брой декапитализирани дружества, които разчитат на централен бюджет, за да извършват една дейност, когато те всъщност приходи нямат.
Като агенция ДПУСЯ ще получава в бъдеще финансиране през бюджета, както е и сега, но няма да има възможност да превъзлага, а ще трябва да прави обществени поръчки за ремонти на язовири, което е нещо много важно и целим да намалим възможността за щети като тези, които в момента са нанесени в ДКК и в „Монтажи“, за да ги няма и в бъдеще, заяви още министърът.
„Сменили сте си концепцията за язовирите – ще наблюдаваме какво ще се случи там“, отговори лаконично Десислава Трифонова.
ДПУСЯ се състои от главно управление и осем териториални поделения в страната - ТП Благоевград, ТП Пловдив, ТП Хасково, ТП Ямбол, ТП Бургас, ТП Варна, ТП Велико Търново, ТП Враца. Основен предмет на дейност на предприятието е комплексно управление на язовири - публична и частна държавна собственост.
То бе създадено през 2018 г. с промени в Закона за водите. Тогава управляваше правителството „Борисов 3“.
Както я караме и така ще стане!
Каква е разликата, язовирите пак ще си текат като сита, парите пак ще потъват в мътните им води!??