Цените на храните пак запълзяха нагоре
Цените на храните пълзят нагоре. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на едро у нас, през седмицата продължава да се увеличава и тази седмица, макар и минимално с 0,32 на сто до 2,222 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,215 пункта, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), цитирани от БТА.
Продължава поскъпването на оранжерийните краставици - с 15,5 на сто до 3,66 лева за килограм. Картофите поскъпват с 2,4 на сто до 1,30 лева за килограм, на морковите - с 1,0 на сто до 1,01 лева за килограм, а на зрелия лук кромид (внос) - с 3,8 на сто до 1,36 лева за килограм. Цената на червените чушки се увеличава с 12,4 на сто до 2,44 лева за килограм. Цената на бананите се увеличава с 0,7 на сто до 2,93 лева за килограм.
Поевтиняват: оранжерийните домати с 2,4 на сто и се търгуват по 3,20 лева за килограм. Зелето поевтинява с 3,0 на сто до 0,96 лева за килограм. Ябълките от внос поевтиняват с 6,9 на сто и се търгуват по 1,75 лева за килограм. Лимоните се търгуват с 3,5 на сто по-евтино - по 2,19 лева за килограм.
Останалите храни:
Цената на кравето сирене нараства с 2,2 на сто и то се продава по 11,34 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поевтинява с 1,6 на сто до 17,37 лева за килограм.
Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) пада със 7,5 на сто и се купува по 1,11 лв. за кофичка от 400 гр., а прясното мляко (3 процента масленост) - с 0,4 на сто до 2,23 лева за литър.
Пилешкото месо поскъпва с 2,5 на сто и се предлага по 6,54 лв. за килограм. Яйцата (размер М) също поскъпват - с 5,8 на сто и се купуват по 0,38 лева за брой на едро в края на седмицата.
Цената на ориза се вдига с 1,3 на сто и се търгува по 3,19 лв. за килограм. Лещата поскъпва с 1,2 на сто и се купува по 4,21 лева за килограм. Зрелият фасул се продава по 4,17 лева за килограм.
Захарта поскъпва с 0,8 на сто и се търгува по 2,39 лева за килограм. Олиото скача с 1,8 на сто до 2,78 лв. за литър. Брашното тип 500 се вдига с 4,0 на сто до 1,30 лева за килограм. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) се вдига с 2,6 на сто и се продава по 2,76 лв. за брой.
Затова е по-евтино на запад. Ама тук рушвети и протекции
Риба и телешки пържоли само по празниците :)
И това което съм изложил като аргументи са факти, а не недоказани измислици като твоите.
Също така, ти англичаните не ги мисли! Те нямат такива смешно-битови проблеми като тези в БГ и като твоя да се чудят дали тока, водата или данъците да си платят първо.
До 27, топ 10 на енергийните фирми в ОК:
- British Gas(държавна компания).
- EDF Energy.(частна).
-E. ON Next.(частна).
-Octopus Energy.(частна).
-OVO Energy.(частна).
-ScottishPower.(частна).
-Shell Energy.(частна)
- Centrica UK(частна).
-BP UK(частна).
-SSE UK(частна).
Не знам за каква национализация пишете! Преди ползвах услугите на EDF energy, сега ползвам на Octopus energy и гарантирам, че са 1000% частни компании.
Нищо мечтай си за бай тошо и комунима. Голяма злоба голямо нещо хаха не е лесно да си беден и прост нали мойто момче? Айде чакам тъпи приказки за гниди педали и джндъри че до там ти е капацитета. Сигурно ще да е от кемтрейлса тъпотата ти хахахах
- Когато ОК(обединеното кралство) беше в ЕС, краставиците и доматите идваха масово от Испания. ОК вече не е в ЕС и пак краставиците и доматите идват масово от Испания! Цените са си все тъй ПО-НИСКИ ОТ пазара в БГ.
- 50% от семчестите плодове - ягоди, малини, къпини и боровинки идват от Нидерландия, както и преди, така и сега продължава тази тенденция. Също така са много по-евтини от колкото на БГ пазар.
- Телешко месо масов внос Южна Ирландия(ЕС). Цената е повишена с £1-1.50 след като ОК излезе от ЕС + инфлацията през изминалите 1-2 години.
- Риба - сьомга 80% внос от Норвегия. КГ сьомга идва с 5-7лв по-евтино от БГ пазар. Мога още много примери да напиша!
Другото нещо което силно трябва да отбележа е- хранителни магазини за “всяка класа” на обществото:
Най-евтини магазини, с нисък клас качество продукти:
- Aldi.
- Lidl UK.
- ASDA.
Среден клас хранителни магазини със сравнително нормално качество на храната. Съответно по-скъпи продукти от ниския клас магазини изброени по-горе:
-Tesco.
-Sainsbury’s.
-Co-oop.
Висок клас магазини, със най-високите цени и качество на пазара:
- Waitrose.
- M&S(Mark and Spencer).
И отговора не е в колониите, а в икономиката и потреблението.
Моля ви не ме съдете, но всички в БГ мрънкате да се свалят цените! Според мен отговора на задачата е да нарастват цените с темпа на приходите и икономиката. Т.е. цените да растат нагоре с приходите! За съжаление мн българи живеят в тоталитарно-комунистическо време и искат всичко да им струва стотинки. От там тръгва целия проблем!
Относно колониите на ОК… масовият внос е на “екзотични храни” като- манго, папая, хляб от джинджър, джинджерова бира, къри и т.н.
“Гадния капиталис” - британец е измислил система за различните класи и различния вид приходи на едно домакинство!
Заради това, че г-н/г-жа 11 не бъдете толкова емоционално крайни с не проверена информация!
От къде? От наемите, които получават от грудовски, сливенски и ямболски чакали!!!!
Супер, айде още малко по скъпо да стане, че БС да стане за живеене без секяндури.
Не са ти виновни Запада,капиталистите и демокрацията.....тук хората не са читави,затова така се получава....анадънму
до 12
Я кажи Япония от кои колонии граби че там цените на храните са в пъти по евтини от тук?
до 7..
и какво излиза.....,че и ти си куха лейка,тъпанар и малоумник.....
до 3