Бургас окончателно загуби летище Равнец
Бургас е загубил възможността да се разпорежда с бившето летище Равнец, стана ясно на днешната общинска сесия.
5-годишният срок, в който държавата е предоставила някогашния военен обект на Общината, за да се привлече инвеститор, е изтекъл, а с това и правото на администрацията да се разпорежда с терена и да го предлага на потенциални инвеститори.
Темата бе широко дискутирана на днешното заседание на Общинския съвет.
„За съжаление с летище Равнец всичко приключи. Имахме две постъпили инвестиционни намерения – от големи инвеститори, които бяха преминали сертификация от държавата. Първото предложение бе от датска публична компания, лидер в производството на зелен водород. Проектът им бе представен пред Общинския съвет, получи подкрепа, но след това започнаха проблемите. Бургаски народни представители се „втурнаха“ да „спасяват“ територията. Тогава решението се оспорва от областния управител, с което инвестицията бе спряна“, припомни на днешната сесия Ивелина Стратева, директор дирекция „Икономика и стопански дейности“.
Тя визираше националния лидер на СЕК Константин Бачийски, настоящ депутат от ПП-ДБ, който бе основен противник на идеята. Според него Равнец може да се превърне в летище, с безмитна зона и да привлече производство с хиляди работни места. Това е т.нар. „План Бачийски“, който стои на масата от далечната вече 2015 година.
Действително по време на кабинета „Петков“ инвестиционните планове на датска компания бяха спрени (ВИЖТЕ ТУК), а с твърда позиция срещу този проект бе и тогавашният министър на транспорта Николай Събев, който подкрепи Бачийски и смяташе, че бъдещият водороден завод ще пречи на летателните полета.
„Впоследствие попитахме ресорните министерства каква територия е необходима за летателните полета. Оставихме над 2 хил. дка, което е повече от летище Варна. Останалите 1200 дка започнахме да предлагаме на потенциални инвеститори. В интерес на истината беше много трудно, защото вече се знаеше за спрения проект на датската компания, но въпреки това се появи желаещ - гръцки инвеститор, който подаде заявление за затворен цикъл от общо 8 производства. Инвестицията беше 600 млн.лева. За съжаление обаче и това решение се оспорва от Областна администрация и Бургас за втори път изгуби шанса да бъде реализиран подобен проект“, допълни Ивелина Стратева.
От години Бургас чака инвестиции. Сега му предлагат половин милиард, а той е напът да ги изтърве
В дискусията се включи и кметът Димитър Николов, който уточни, че Общината вече няма никакви правомощия над тази територия.
Той изрази разочарованието си, че особено след спирането на първата инвестиция – на датската публична компания, която никак не е случайна, а един от европейските лидери в производството на зелен водород, се е получил международен скандал, който е сложил петно на Бургас и България.
„Общината пропусна огромен шанс да доведе голям инвеститор, заради сънищата на един човек. Всичко вече е загубено. Има решение на Върховния административен съд, което отхвърля жалбата на областния управител срещу старото решение на ОбС, но какво от това – вече няма никакво значение“, каза арх. Дилян Георгиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“, с което даде да се разбере, че местните структури на ПП-ДБ категорично не подкрепят собствения си депутат Константин Бачийски.
Акционер във "Виртус": Водородът е енергията на бъдещето, ще го произвеждаме край Бургас по иновативна технология
„Като почетен председател на Средна европейска класа може би трябва да се извиня за действията на настоящия председател на СЕК (визира Константин Бачийски, б.а.). Когато отстъпих поста си в партията оставих на момчетата едно послание написано на дъската в офиса, но явно те не го разбраха“, заяви от своя страна Георги Манев, който влезе в този ОбС от листата на КОД.
Поводът да се разисква темата с бившето военно летище в Равнец е докладна на кмета Димитър Николов за мегапроект, свързан с втората фаза на Индустриалната зона – тази, която се изгражда в момента до ж.к.“Меден рудник“. Община Бургас ще очаква финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост за 40 млн. лева за развитието на тази зона.
С 40 млн. лв. от Плана за възстановяване развиват Индустриалната зона край ж. к. „Меден рудник“
От изявлението на кмета Димитър Николов днес стана ясно, че Общината е в конкуренция на две други индустриални зони. Проектът на Бургас е много добър и всички се надяват да получи финансиране. Със средствата ще бъде изградена вътрешната инфраструктура, както и довеждащата.
"Върнете летище Бургас на Бургас!!! Стига с тея варналий летището е окаяно не прилича на летище а на някаква спирка автобусна за 2 месеца. Е.. Ха му майката тея варналий" - както многократно беше заявено, някой трябва да плати. ТИ лично, колко си готов да платиш за субсидии на авиокомпаниите и летището?
"Заемите теглини от другаря Живков през 74-75г. още им изплащаме лихвите..." - плащаш ти... до 75та плащахме репарации на Гърция и пак бяхме на нейното ниво, че и по-добре, в много отношения по това време...
Страната, където се раждат ветровете.
Разтлала е снага пред тебе, като самодива
Която тихо плаче.
И изведнъж от млада хубавица
младостта пред теб се сбръчква и повяхва!
Застанала край пътя е съсухрена старица.
Стои безмълвна със очи от камък.
Вятър пее тъжна песен.
Не песен е това, а крясък.
Как турци, майко, посичат ти децата,
а внуците ти те отвеждат...
Как конниците, тука нявга спрели,
сега са само статуи от камък!
Дойдоха тук те със велика слава!
А псетата сега пируват с костите свещени!
Но далеч от мюсюлманска смрад и християнска подлост,
стоят и наблюдават!
Безкрайна мъгла пълни им очите,
изнемощели десници стискат мечове ръждиви!
Стоят, а Тангра призовават:
„Възсядайте конете!“
Стоят, Перуна се явява:
„Вадете мечовете!“
Мрак се спуска над гората мрачна,
от каменните воини сътворена...
Мъгла обвива им лицата горди,
в каменните вени топла кръв потича!
И Гарваните плачещи, самотни,
превръщат се в коне от пламък!
И буря се завихря...
Вечна и гръмовна!
Конете цвилят, воините запяват песен
със гласове, които бурята неще да заглуши!
Хей Крума, Симеона, Самуила!
Калоян, Иван Асен, Иван Шишман!
Родината – Съсухрена старица,
израства, виж я младата Царица,
сбогува се със всеки, целува воинските чела.
Във бой последен изпраща своите деца.
Видин ще стане морски през Бс, когато държавата заработи като държава. Сега, както от прекалено много години, е само трапеза за тези които е представляват.
До коментара по-долу за кмета и стадион Черноморец... Защо не попиташ бялата ризка как спаси стадиона, след като беше и председател на общинската комисия???
Прост народ - къса памет...
Вижте само на картата в какъв затънтен ъгъл на България сме, досущ като Видин.
Поне досега сравнително по-голямото население ни държеше над водата, ама то и намаля значително и нямаме пазар, нито хора за инвестиции.
Тук трябва да се инвестира вече във страчески домове, санаториуми, хосписи.
Саниране, реновиране и градинки носи печалба само на един бранш. Но там са големите далавери за това, а че има и други хора с различни дейности за тях нищо.
Кога ще случим на градоначалие ?
Цялата модерна за времето си инфраструктура на България е остроена преди окупацията.