Едва след 7-ия побой жертвите на домашно насилие подават сигнал, 41% от тях после оттеглят жалбите си
Едва след 7-ия побой жертвите на домашно насилие са склонни да подадат сигнал за терора, които изживяват. Сред причините били отношенията между жертвата и насилника, след което се нарежда ревността, следвани от алкохола и наркотиците. През тази година са се увеличили случаите, в които пострадалите са подали молби за закрила и жалби в полицията и прокуратурата. Отчита се и ръст на осъдените лица за домашно насилие.
Това стана ясно на пресконференция под надслов „Добри практики на институциите в отговор на домашното насилие“, която се организира в рамките на „16 световни дни срещу насилието“. В нея участие взеха областният управител Пламен Янев, директорът на Охранителна полиция комисар Марин Димитров, председателят на Районния съд в Бургас Евгени Узунов, прокурор Гинка Чинева от Районната прокуратура в Бургас и Дияна Видева от Сдружение асоциация „Деметра“.
Данните обаче са стряскащи. За 2022 г. и 2023 г. има 272 дела за домашно насилие, като 41 % от тях са приключили с с оттегляне на молбите на пострадалите и нежелание да се постановят мерки от съда.
„Насилието е една от язвите на обществото и с нея никой не може да се справи сам. Аз съм благодарен на всички неправителствени организации за това, че се опитват да вкарат това в дневния ред на обществото, защото само когато ние си признаем, че имаме проблем, можем да тръгнем да го решаваме. Дълги години, не само в България, а и в много страни, за това се е говорело тихомълком или пък изобщо не се е говорело. Жертвите се страхуват да се обърнат за защита – нещо, за което сме направили вече доста големи крачки. Вчера имаше младежка конференция от ученици и студенти, които говорят открито за насилието,с термини и без притеснение, правят дори психологически портрет на насилника, което показва, че и с тези хора трябва да се работи превантивно. Надежда има и тук е мястото да се включим ние – институциите, които по ясен и категоричен начин да даден нашето становище, че насилието не е отговор, дори то не е част от диалога, това е недопустима. Всеки, който си позволи да прибегне към подобна постъпка, ще бъде санкциониран съответно от строгостта на закона. Надявам се тази тенденция да продължи, защото едно общество, в което вирее страхът, не може да е пълноценно“, посочи областният управител Пламен Янев.
„Ролята на полицията в разрешаване на проблема „домашно насилие“ е повече от ключова, тъй като това е държавният орган, който първоначално на терен се търси съдействие за получаване на незабавна защита и прекратяване на поведението на насилника. Наблюдава се увеличаване на броя на случаите на домашно насилие, жертвите все по-често търсят помощ и да се изправят срещу проблема. Общият брой на образуваните досъдебни производства потвърждава тези думи – за 2023 г. са образувани общо 87 досъдебни производства, за първите 6 месеца на настоящата година за 60. За периода от началото на годината до октомври месец на територията на ОДМВР-Бургас са регистрирани и се осъществява контрол по общо 282 заповеди за защита. За сравнение през 2022 г. техният брой е бил 272, а през 2021 г.- 249 заповеди.
За причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие през 2021 г. са образувани 30 досъдебни производства, при 33 за 2022 г. и за първите 10 месеца на 2023 г. броят е 107. За случаите на неизпълнение на заповедите на защита през 2021 са били 38, за 2022 г. - 36, а за първите 10 месеца на 2023 г. са 47. Принудителното извеждане на насилника от домашното жилище при изпълнение на съдебно решение случаите са: за 2020 г. - 15, за 2021 г. - 21, за 2022 г. - 70 и за първите 10 месеца на 2023 г. - 81 случая. За периода 1 януари до 19 септември 2022 г. образуваните досъдебни производства за неизпълнение на заповеди за защита са били 21, а за същия период на годината образуваните досъдебни производства са 40. Образуваните досъдебни производства за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие през 2021 г. са били 22, а през 2023г. 79. Налага се изводът, че високата обществена гласност приканва жертвите да съберат смелост, търсят помощ от ангажираните институции и изсветляват домашните проблеми, крити с години“, заяви директорът на Охранителна полиция комисар Марин Димитров.
„В съда се образуват два типа дела – едните са по закона за защита срещу домашното насилие, която е гражданско административна процедура, и специалните текстове по НК, по които се образуват наказателни дела от общ характер. Може да има дублиране между двата вида дела, когато касае едно и също деяние. Правим разликата изначално, че имаме по-голям дял на молби за защита от домашно насилие по гражданско-административен ред, които разглеждаме в съда, от тези дела, които са образувани по общ характер. Разликата в статистиката идва от това, че в съда се заключава работата само на Районния съд в Бургас, докато при МВР и Прокуратурата данните за цялата територия. За 2022 г. имаме 13 наказателни дела по общ характер, а за 2023 г. са вече 19. И това е вследствие на изменението в Закона, които предвиди специална наказуемост за деяния, извършени под формата на домашно насилие. От сега започваме да водим такава статистика, тъй като домашното насилие е само една част от общото насилие, което минава през съда като дела. Гражданските дела през 2022 г. са 129, а от началото на 2023 г. до момента са 143 или общият брой към момента е 272 на такива постъпили дела. Акцентирам обаче по отношение на приключването на тези дела, тъй като 111 дела от тези (или 41 % от тях) по този закон са приключили с оттегляне на молбата и нежелание да се постановят мерки от съда. Това е изключително сериозен проблем, но ние като институция нямаме механизъм да се намесим във вътрешната сфера на жертвите. Скритата форма на продължаващото домашно насилие е латентно и съществува в много по-голям обем от този, които достига до съда. Идеята е да обединим усилията и да извадим на показ по-голям процент случаи, дотам, че дори да променим мисленето на жертвите, да направим обществото по-нетърпимо и да реагираме по-адекватно“, заяви председателят на Районния съд в Бургас Евгени Узунов.
„Значително е нараснал броят на образуваните досъдебни производства за тези престъпление, както и броят на задържаните лица и на лицата с повдигнати обвинение, и броя на внесените в съда обвинителни актове срещу такива лица. В сравнение броят на осъдените лица през двете години назад е 2,5 пъти повече в сравнение с 2022 г. За 2023 г. са задържани 17 лица, а през 2022 г. са били 5. Причината за това е първо изменението в Закона от 8 август т.г., другата е широкото отразяване на няколко фрапантни случая в медиите, при които се видя, че институциите взеха много адекватни мерки. По този начин жертвите придобиха смелост и доверие в институциите. До преди това ръцете ни бяха вързани. Например, при вчерашния случай (с 25-годишната Мария, която бе пребита от приятеля си -б.а.), незабавно бе образувано досъдебно производство. Още на деня се обработват всички производства и преписки, ако се налага проверка – най-дългият срок е 15 дни. Опитваме се да приключим бързите досъдебни производства до седмица. Всичко това отчита доверие и имаме много по-голям брой на жертвите, които се осмеляват да се обърнат към институциите и вярват, че ще им бъде помогнато“, каза прокурор Гинка Чинева от Районната прокуратура в Бургас.
„Имаме програми за промяна на нагласите в посока на неагресивно поведение, за промяна на ценностите. Към настоящия момент домашното насилие се нормализира в обществото. Тези програми дават възможността за разграничаването, противопоставянето, за стартирането на неговото разпознаване. Европейска социологическа агенция посочва, че едва на 7-ия път пострадалите лица решават да подадат сигнал или да предприемат мерки и действия. При всички останали случаи жертвите са склонни да оттеглят молба и да спрат производството. Много са причините, предимно психологически. Една от тях е отношенията между насилника и пострадалото лице. Много е трудно на жертвата сама измине пътя до финала и до получаване на справедливост и защита. Другата причина е ревността. Алкохолът и наркотици също са причини, но не са сред основните, според данните. Домашното насилие е системен процес, то е циклично във времето и не е само еднократен акт. За да предприеме стъпки на пострадалото лице са му нужни смелост и кураж. Доказателства са медицински удостоверения и становища на психолози“, посочи Дияна Видева от Сдружение асоциация „Деметра“. Вижте във видеото какви програми предлагат от Асоциацията.
На България и трябва Закон срещу насилието изобщо,а не да се фокусират само върху част от насилието,наречено "домашно насилие"
И домораслите кифла пос влияние на Истанбулската конвенция надигнаха вой!