Нинова готви нов „фронт“ със Стефан Янев, но без Григорова, Първанов, Манолова и Дончева
"Днес провеждаме среща с 16 партии, с които си сътрудничихме на местните избори. Това са партии от левия спектър, център и патриотични формации.“ Това обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова пред репортери по повод въпросната среща в столичен хотел. „Преди изборите си поставихме цел заедно да променим досегашния модел на управление на ГЕРБ и постигнахме добри резултати.“
Нинова уточни, че това са партии, с които БСП има избрани кметове и общински съветници и с които формира мнозинства в общинските съвети по места.
"Тоест това вече е изпитано партньорство. Стъпвайки на този добър опит, сме се събрали да разговаряме как да го продължим това партньорство, как да направим един голям фронт - ляво-център-патриотичен. Първата ни конкретна тема е бюджетът, как да си сътрудничим по тази тема, какви предложения да направим като парламентарно представена партия", допълни Нинова.
Според нея на срещата са били и представители на ВМРО. Това обаче бе опровергано от пресцентъра на БСП. Всъщност ВМРО са били поканени, но не се отзовали.
На сбирката днес е присъствал и Атанас Зафиров, който като заместник-председател на БСП по коалиционната политика приветствал представители на "Български възход", Партия на зелените, ПП "Свобода", Политически клуб "Тракия", ПП "Българската левица", ПП "Правото", ПП "Български социалдемократи", ПП "Нова зора", ПП "Българската пролет", ПП МИР, Политическо движение "Социалдемократи", "Движение за социален хуманизъм", ПП "Съюз за отечеството", ПК “Екогласност”, ПД “Социалдемократи”, както съобщи пресцентърът на БСП.
Това са 15 формации. 16-ата вероятно е самата БСП.
Според Нинова на събирането днес имало и „няколко земеделски сдружения“. Кои са те, не стана ясно.
Прави впечатление обаче присъствието на партията на бившия служебен премиер Стефан Янев „Български възход“. Тя бе част от 48-ото Народно събрание, но не успя да прескочи бариерата за настоящото.
След въпрос дали са поканили представители на „Левицата“, Корнелия Нинова отговори: „Не, не сме поканили „Левицата“. На тези избори те в повечето райони се явиха като наши опоненти. Даже нещо повече – използваха наши кадри, бъркаха се в наши структури. Така беше в Шумен, в Сливен, Смолян, Видин и като че ли бяха съсредоточили кампанията си повече срещу БСП, отколкото да я подчинят на общата ни цел срещу модела ГЕРБ.“
Припомняме, че в коалиция „Левицата“ са АБВ на Георги Първанов и Румен Петков, „Движение 21“ на Татяна Дончева и „Изправи се България“ на Мая Манолова.
А след питане – днес поканена ли е била Ваня Григорова, Нинова каза: „Тя не е член на БСП, нито е представител на партия.“
„Събираме партии, а не отделни хора“, добави лидерката на соцформацията.
Припомняме, че Ваня Григорова на местните избори пред няколко седмици бе издигната за кмет на София, включително от БСП, и стигна до балотаж, който бе спечелен с малка разлика от Васил Терзиев. Резултатът на Григорова бе впечатляващ. Тя обаче бе номинирана по инициатива на столичната организация на БСП, с която Нинова е в не особено добри отношения. В столицата в коалицията около Ваня Григорова бе и „Левицата“.
Григорова в момента е съветник в Столичния общински съвет (СОС). Спекулира се, че тя може да се опита да овладее БСП отвътре или да създаде нова политическа сила в лявото пространство. Направи впечатление, че веднага след изборите и дори по време на предизборната кампания Ваня Григорова влезе в задочен конфликт с лидера на БСП Корнелия Нинова. След вота Григорова бе атакувана публично от хора от обкръжението на Нинова.
Последната оглави БСП през 2015 г. Оттогава коалицията около соцпартията се преформатира няколко пъти. Към момента в парламента тя се нарича „БСП за България“ и се е свила до три партии – БСП, „Екогласност“ и „Тракия“.
Дали Нинова ще я разшири отново за следващите избори, предстои да разберем.