Голям празник е днес, отбелязваме Деня на християнското семейство с концерт в Бургас
Денят на християнското семейство ще бъде отбелязан в Бургас с празничен концерт в Културен дом НХК, съобщават организаторите на инициативата от Община Бургас, Сдружение „Съюз на пенсионерите – 2004 – Бургас“ и Център за млади таланти, цитирани от БТА.
Със свои изпълнения в концерта ще се включат фолклорен ансамбъл "Китка" с художествен ръководител Мария Маркова-Халачева, детска вокална група „Зеленика“ при Център за млади таланти с ръководител Мария Маркова, Детски танцов състав „Звездички“ при Основно училище „Св. Климент Охридски“ с хореограф Николай Парушев, фолклорна група „Равнечанка“ от с. Равнец с ръководител Русанка Фотева, Фолклорна група „Ветренски славеи“, Дамски хор „Гоце Делчев“ с художествен ръководител Бинко Димитров.
Ще участват още народният певец Стоян Ганчев, поетесата Тоня Борисова, мъжка вокална група с ръководител Цветелина Стойчева и гайдарски оркестър при училище "Добри Чинтулов" с ръководител Георги Миронски, съобщава БТА.
Българската православна църква днес отбелязва Въведение Богородично - Ден на православната християнска младеж и семейство, пише агенцията.
Въведение Богородично е един от вселенските празници, който в църковните песнопения се назовава "предвестник на Божието благоволение към хората". В Константинополската църква той е въведен през 7-и век от патриарх Терасий, а в Римокатолическата църква - от папа Григорий XI през 1374 г. Според Светото писание на този ден родителите на тригодишната Мария я завели в йерусалимския храм и я отдали в служение на Господ. Йоаким, Ана и малката им дъщеря били съпътствани по пътя от своите роднини и приятели - млади девойки със свещи в ръце, а след тях родителите, водещи Девата до йерусалимския храм. Първосвещениците и служителите в храма ги посрещнали с пеене на свещени химни. Дева Мария e поставена на първото стъпало пред храмовия вход и за почуда на всички присъстващи, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария - баща на св. Йоан Кръстител, я посрещнал, благославяйки я. Когато достигнала възрастта, на която младите възпитанички на храма трябвало да се върнат в света и да се омъжат, тя била "дадена" на престарелия си родственик Йосиф, който оттук нататък трябвало да бди над нея.
С решение на Светия Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът Въведение Богородично се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска учаща се младеж. Този ден става символ на въвеждането на младия човек в храма, в лоното на църквата и вярата, и на християнското семейство, чийто първопример са Дева Мария и съпругът й - праведният Йосиф. На Въведение Богородично православната църква препоръчва на родителите да водят децата си на богослужение, да им разказват за вярата и библейските събития, и така да ги възпитават в християнски дух. Семейното ходене на църква на този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата. По това какво е времето на този ден народът гадае какво ще е то през цялата следваща година. Ако времето е топло и слънчево, зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието - слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата.
По света пък днес се празнува Световният ден на поздравите. Отбелязва се от 1973 г. по инициатива на двама братя от САЩ - Майкъл и Брайън Маккормак, в знак на протест срещу засилването на международното напрежение и с цел насърчаване на диалога между хората за опазване на мира. Поводът за обявяването му е Четвъртата арабско-израелска война (6 октомври - 11 ноември 1973). Понастоящем Световният ден на поздравите се отбелязва в близо 180 страни по света.
Днес е и Световният ден на риболова. Отбелязва се по инициатива на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в Рим, Италия (27 юни-6 юли 1984). През 1998 г. рибарските общности избират 21 ноември да се отбелязва като Световен ден на риболова, за да се отдаде нужното внимание на риболова не само като професия, но и като начин на живот.
Празнува се и Световният ден на телевизията. Отбелязва се от 1997 г. с резолюция A/RES/51/205 на Общото събрание на ООН от 17 декември 1996 г. по повод на първия Световен телевизионен форум в Ню Йорк, САЩ (21-22 ноември 1996). На този ден държавите-членки на ООН обменят телевизионни програми по проблемите на мира, сигурността, икономиката и културата.