Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Генеративният изкуствен интелект - приятелят по неволя на белите якички

Ключови думи: генеративен изкуствен интелект, приятел, бели якички, бизнес

Откакто генеративният изкуствен интелект (генеративен AI) излезе на сцената миналия ноември, прогнозата за белите якички стана мрачна. OpenAI, компанията зад чатбота ChatGPT, изчислява, че работните места, изложени на най-голям риск от новата вълна на AI, са тези с най-високи заплати и че някой с професия, която плаща шестцифрена годишна заплата, е около три пъти по-застрашен от такъв, който печели 30 000 долара. McKinsey предупреждава за способността на AI моделите да автоматизират прилагането на експертността, предава investor.bg.

Разбирам изкушението да се отхвърлят тези предупреждения като обикновени прогнози, пише колумнистът на Financial Times Джон Бърн-Мърдок. Хиляди години история са приспивали много от нас с фалшивото чувство за сигурност, че автоматизацията е нещо, което се случва с работата на други хора, никога с на нашата собствена.

Но за някои страхът, че изкуственият интелект може един ден да вземе работните места на бели якички, вече е реалност. В отлично проучване, публикувано това лято, американски изследователи показаха, че в рамките на няколко месеца след пускането на ChatGPT, копирайтъри и графични дизайнери в големи онлайн платформи за свободна практика са забелязали значителен спад в броя на заданията, които са получили, и още по-рязък спад в доходите си. Това предполага не само, че генеративният AI поема работата им, но и че обезценява тази, която те все още извършват.

Най-поразителното е, че проучването установява, че фрийлансърите, които преди са имали най-високите доходи и са извършвали повечето предложена работа, са претърпели не по-малко намаляване на заетостта и доходите си, отколкото други техни колеги. Всъщност, те са били по-засегнати. С други думи, да бъдеш по-квалифициран не е щит срещу загуба на работа или доходи.

Но онлайн пазарът на фрийлансъри обхваща много специфична форма на работа на бели якички и на пазара на труда. Ами да погледнем тогава по-горните ешелони сред работниците в областта на знанието.

За това можем да се обърнем към скорошно, завладяващо проучване на Harvard Business School, което оценява въздействието от предоставянето на GPT-4, най-новото и най-модерно предложение на OpenAI, на служители в Boston Consulting Group (BCG).

2
Коментара по темата
2.
Шок! Бонба! Хипотенуза!
19.11.2023 20:04:52
Първото приложение на AI в България ще бъде да се обажда на хора с плачещ глас и да ги убеждава да хвърлят спестяванията си през терасата.
1.
Само Споко!
19.11.2023 20:03:53
Изкуствения интелект не се очаква в обозримо бъдеще да нареди плочките на банята, която ти е проектирал!
  Добави Коментар
Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели