ПП и премиерът обвиниха ГЕРБ и ДПС, че им залагат политически капан с „Лукойл“ и дерогацията
„Продължаваме промяната“ (ПП) и премиерът Николай Денков изразиха подозрения, че ГЕРБ и ДПС им залагат политически капан. Причината е внесеният законопроект от депутатите от ДПС Делян Пеевски и от ГЕРБ Делян Добрев за незабавна отмяна на дерогацията за руския нефт. Това би засегнало рафинерията на „Лукойл“ в Бургас.
Днес представителите на ГЕРБ и ДПС напуснаха преждевременно заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, където службите изнесоха доклади за рисковете, ако дерогацията бъде отменена в тридневен срок, както настояват Пеевски и Добрев. Представителите на ДПС и ГЕРБ останаха недоволни от чутото и отново обвиниха правителството и ПП-ДБ, че обслужват войната на Путин срещу Украйна.
След това брифинги дадоха съпредседателят на ПП Кирил Петков и премиерът Николай Денков (който е представител на тази партия).
След въпрос за обвиненията (от ГЕРБ и ДПС) за нова коалиция между „Продължаваме промяната“, „Възраждане“ и БСП, Петков каза: „Политическият капан, в който те се опитват да ни вкарат, е – ако ние сме отговорни за българските граждани и спазим сроковете, които експертите ни казват, че са минимално теоретичните, включително 1 март (за пълна отмяна на дерогацията), е да ни обвинят, че защитаваме руските интереси. Ако не сме отговорни и гласуваме с тях и се качат цените на бензиностанцията на всички български граждани - този риск и нашето правителство да бъде обвинено, че реално са вдигнати цените заради него. С други думи, този капан се използва, от двете посоки да имаме политически загуби. Но от наша гледна точка, ние никога не сме слагали политическата си репутация пред истинския интерес на българските граждани – такъв, какъвто ние вярваме, че е правилен. Аз няма като ко-председател на „Продължаваме промяната“ да разреша да се вкарва цялата държава в риск. Едновременно с това, моят устрем също е да намалим паричните потоци към режима на Путин, но това не трябва да става в ущърб и с огромен риск за българските граждани; дори осъзнавайки този капан, в който се опитват да ни вкарат, това няма да промени нашето мнение. Няма да допуснем да има недостиг на дизел и бензин, нито цените да се качат драстично по бензиностанциите само защото някой се опитва да прави политически заигравки.“
По-късно след питане, по повод думите на Кирил Петков, притеснява ли се от готвен капан за това правителство с увеличаване на цените на горивата по време на неговия премиерски мандат, Николай Денков отговори така: „Разбира се, че се притеснявам и отговорът е – да, възможно е. Точно за това в сроковете, които представихме в предишния доклад, бяхме минимизирали рисковете по този начин, че да няма опасност от повишаване на цените на горивата. В момента със съкращаването на сроковете този риск се увеличава значително. Това е написано в една от точките и това може да се реализира. Всеки опит за допълнително съкращаване спрямо това, което ви прочетох в момента, повишава значително съответния риск.“
Припомняме, че преди няколко седмици парламентът взе решение дерогацията да бъде отменена в края на 2024 г. Това стана след становища на представители на Министерския съвет. Въпреки това, тези дни ГЕРБ и ДПС отново повдигнаха темата и пак поискаха незабавна отмяна на дерогацията (изключението) за внос на руски нефт у нас.
След въпрос дали днешните изявления не носят риск от инфлация, Николай Денков каза: "Ние нямаше да водим този разговор, ако не беше внесено в Народното събрание предложение за прекратяване на съответната дерогация за три дни. Просто нямаше да водим този разговор, нямаше да има рискове от повишаване на цените, нямаше да има слухове за възможен недостиг на горива. Всичко това става възможно, защото някой, изглежда, не се интересува от тези рискове."
Преди това премиерът изчете решенията, взети от Съвета по сигурността. Той подчерта, че днес през цялото време са били обсъждани рисковете от спиране на "Лукойл" и за пазара на горива при намаляване на капацитета на рафинерията.
Съветът е потвърдил изводите, направени в обобщен доклад от 29 август т.г. на министрите на индустрията и на енергетиката в координация с министрите на финансите и на транспорта и с ръководителите на ДАНС, служба "Военно разузнаване" и Държавна агенция "Разузнаване".
Прието е и че минималните срокове за премахване на дерогацията са: след 31 декември - не повече от 50% вносен руски нефт; след 31 януари 2024 г. - не повече от 25%; от 1 март 2024 г. - изцяло неруски нефт.
"Всяко съкращаване на сроковете повишава рисковете от нарушаване на оперативната дейност на "Лукойл Нефтохим" и повишава риска от покачване на пазарната цена на горивата. Това са решенията", обяви премиерът Николай Денков.
Гледайте тук:
Пеевски,Доган и Борисов еб#т българските граждани вече 15+ години и явно всички държавни агенции им помагат.
Във всеки случай, забрана на доставките на нефт от Русия. Руски нефт може да се купи и от Турция, и от Индия, и от САЩ!
85% гласуват за това!