Спасиха еврото, но Европа се разцепи
Ключови думи:
Евро, Европа, Марсилия, Великобритания, Унгария, Германия, Франция, Шенгенски договор, България, финансова криза, Никола Саркози, Дейвид Камерън, Марио Драги, еврозона
Еврото е спасено, но с цената на разделянето на Европа. След 10-часови преговори в Марсилия Великобритания и Унгария наложиха вето на плана на Германия и Франция да сформират нов бюджетно-данъчен съюз по подобие на Шенгенския договор. Идеята бе в него да влязат всички страни от общността, които покриват икономическите изисквания - включително и България. "17+6" е новата междуправителствена формация, която предлагат Франция и Германия с цел опазване на единната европейска валута и защита на икономиките от ударите на финансовата криза.
"Бихме предпочели да направим реформите заедно с всички 27 страни-членки. Това обаче е невъзможно заради позицията на нашите британски приятели", зави френският президент Никола Саркози. Британският премиер Дейвид Камерън отговори, че предложеното споразумение не е в интерес на страната му. Той определи решението си като „трудно, но правилно”.
В групата на 17-те от еврозоната могат да влязат още 6 страни. На практика извън нея ще останат Великобритания и Унгария, а Швеция и Чешката република ще се консултират с националните си парламенти. Ако България бе в еврозоната, би могла да влезе в групата на отличниците, тъй като покрива параметрите, които изискват Берлин и Париж.
На срещата стана ясно още, че след като ЕС се отказа да принуждава частните банки да участват във финансирането на програмите за стабилност на Съюза, тези пари ще идват от МВФ. За тази цел страните от еврозоната обмислят да налеят във Фонда допълнителни 200 милиарда евро, които да се използват в подкрепа на проблемните страни. Президентът на Европейската централна банка Марио Драги пък определи като "много добър резултат" за еврозоната взетите от лидерите решения. Добави Коментар