Той е един от най-богатите в света, може да има всяка жена, но остана верен на своята китайка
Иконата на интернет маниаците, идолът на милениълите, подвижната реклама на суичъра, най-младият сред мултимилиардерите определено не може да бъде сочен като пример на безпардонен сваляч и плейбой. Обратното – Марк Зукърбърг е моделът, образецът на верния на жена си мъж, бленуваният от милиони нежни създания прекрасен съпруг, който въобще не се заглежда по чужди поли.
А първите години на стопроцентовото еврейче въобще не вещаят бъдеще на благоверен християнин, за когото жената, на която е надянал брачна халка, е всичко на света. Още в забавачката малкият чудак Марк покорява момиченцата с уменията си да побеждава момченцата в интелигентнтие настолни игри или да се шегува постоянно, ама без да наранява с доста хапливите си подмятания. Синът на психиатърката Карън и на зъболекаря Едуард продължава да я кара волен и печелещ симпатиите на девойчетата ексцентрик в началното училище, в прогимназията, в лицея и накрая в Харвардския университет.
Обожават го, защото знае всички предмети, без да учи, особено математиката, физиката и астрономията, магьосник е на компютъра, а ако случайно отвори учебник – веднага става отличник №1. За сестрите си Ранди, Дона и Ариел той е гений и те го запознават с всичките си приятелки, които благоговеят пред него. За майка си пък е мечтаният принц от приказките, когото тя препоръчва на всяка приятелка и пациентка с готина дъщеря. И макар в Харвард той да е пълен повлекан, облечен вечно в широки дънки и тривиални шушлекови якета, Марк се движи винаги в компанията на симпатични момичета.
„Той беше много забавен, много уверен в себе си, а някои хора смятаха, че е един вид самотен неудачник, ама не беше така, тъй като в университета винаги имаше до себе си хубава приятелка“, пише неговият биограф Дейвид Кърпатрик в бестселъра си „Ефектът Фейсбук“. Но според известния журналист много бързо цялото огромно пространство за представителки на нежния пол около шеметния студент Марк Зъкърбърг ще бъде заето само от една девойка – Присила Чан.
Среща я на парти, организирано от еврейското студентско братство „Алфа Епсилон Пи“, на което той е активен член. Тя е дъщеря на китайски имигранти, избягали в Америка в края на войната във Виетнам, където родителите живеели и работели в младите си години. От първия ѝ контакт с Марк според собствените ѝ приказки Присила си спомня само един арогантен маниак /geek на английски – бел. кор./ с халба бира в ръка. На стъклото обаче била щампирана препратка към езика за компютърно програмиране “C++“, на който той е един от изобретателите. И Присила веднага си дала сметка, че пред нея стои чешитът, за когото говори целият университет, тъй като вече бил създал първия си сайт „Facemash”. Оня, който давал възможност на студентите в Харвард да гласуват за най-сексапилната личност в университета, била тя от женски или от мъжки пол. Самата Присила е първи курс медицина – по-малка е от Марк с една година, но вече е „на ти“ с компютрите и да се познава с всепризнатия за техен магьосник мърльо, за нея било „върхът“.
Но изглежда симпатията е взаимна, защото след срещата им, сякаш за да се докаже пред новата си обич, Марк ускорява работата по проекта „Facebook“ и броени седмици по-късно – на 4 февруари 2004 г. - стартира най-популярната днес в света социална мрежа. Бялото ѝ лого на син фон веднага става хит в Харвард и всички елитни университети на Америка, а някак съвсем в реда на нещата раждането ѝ предизвиква скандал, който не е забравен и до днес. Трима други студенти обвиняват Марк Зукрбърг, че е откраднал идеята им за „мрежата“, като до ден днешен никой не може да докаже, че той наистина не го е сторил. Но дали заради скандала или защото Харвард вече се оказал тесен за него, Марк изоставя следването и поема към вече бъканата с „гийк“-ове Силициевата долина, за да я завладее. Няма значение – след 13 години ще получи харвардска диплома, при това престижната на доктор „хонорис кауза“. Установява се в Пало Алто – един от емблематичните за информационните технологии град в залива на Сан Франциско, където заедно с няколко инженери усъвършенства визионерския си проект. Офисът им е неголям и е почти без обзавеждане, облечени са всички денонощно в суичъри с качулки, а в хладилника им има само консерви с риба тон, майонеза и „Ред Бул“. „Босът“ на начинанието пък живее в малък съседен апартамент, като спи на матрак, поставен направо на пода в тясна стая. Със сигурност на него е приемал и Присила, която останала да се учи за докторка в Харвард, но от време навреме го навестявала.
Малко по-късно, четири години след създаването на Facebook, Марк Зукърбърг става най-младият милиардер в историята на Америка и света, тъй като лазарниците му са едва 23. През въпросния период Присила Чан пък завършва в Харвард бакалавърската си степен по медицина и се премества при любимия на Западния бряг на Щатите. Там, в медицинския факултет на най-престижния в региона Калифорнийски университет, тя прави блестяща магистратура със специализация по детски болести и я приключва с отличие. Не много време след това – на 19 май 2012 г. – вече утвърдилият се технологичен магнат и спечелилата си бързо популярност педиатърка сключват граждански брак в задната градина на закупената от тях просторна къща в Пало Алто. Заобиколени са от около стотина гости - приятели, менюто е съставено само от суши и такос, на импровизираната сцена се раздава нон-стоп Били Джо Армстронг - фронтменът на обожаваната по тихоокеанското крайбрежие инди рок група Green Day. А на следващия ден първото нещо, което младоженците правят, е смяната на статусите им във фейсбук. Марк Зукърбърг определя новото си обществено положение с простото „Женен“, докато с присъщото ѝ чувство за хумор Присила Чан изписва: „Джакпот“!
В редките интервюта, които дават заедно, Марк и Присила Зъкърбърг създават впечатлението за изключително сплотено семейство. Което подобно на много други минали под венчило двойки, въвежда няколко правила, за да не се забравят съпругът и съпругата, както и за да се уважават подобаващо. Така например те включват в съвместното си битие задължителна „вечер за среща“, която запазват един за друг веднъж седмично и през която си забраняват да говорят за работа. Според собствените им думи двамата си имат и „100 минути насаме“ или един час и четирийсет минути, които Присила налага на Марк всяка седмица, ей така, за уединение. Иначе животът им е много обикновен, толкова обикновен, че преследващите ги навсякъде в началото на брака им папараци в края на краищата ги зарязват, отегчени да ги дебнат в непритенциозни барове и с все едни и същи, малко на брой приятели.
„Начинът му на живот е не само скромен, но и монашески“ - пише още през 2010 г. журналист от списание Time в дълъг портрет, публикуван в броя, който коронясва Марк Зъкърбърг за „Личност на годината“. Явно този типичен за обикновения американец начин на живот продължава и с Присила, но с една голяма разлика – скромният в ежедневието си Марк харчи на поразия, като за последно. Така например в Пало Алто той купува всички къщи около неговата, барабар с прилежащите им паркове, сдобива се с личен баровски самолет, става собственик на просторно ранчо с площ 20 000 декара на Хаваите, където семейството прекарва по-голямата част от времето си. С две думи, що се отнася до консумирането на блага, босът на най-популярната социална мрежа никак не се отличава от останалите американски милиардери.
Да, наистина харчи доста за себе си и семейството Марк Зъкърбърг, но и дава много пари за благотворителни цели и благородни начинания. Така например той е един от първите ентусиасти, които подписват стартираната през 2010 г. от колегите му милиардери Бил Гейтс и Уорън Бъфет инициатива „The Giving Pledge” – подпис, който го задължава да дари още приживе половината си състояние за благотворителност. През 2015 г., вече женен, маниакът-икона създава със съпругата си частната фондация „Чан-Зукърбърг“, чиято цел е, наред с куп други неща, да изкорени до края на века... всички болести! В тази връзка Марк и Присила обявяват, че постепенно ще прехвърлят 99% от акциите си във Facebook, към новосъздадената фондация. „Жестът е грандиозен!“ – израдват им се медиите в Америка, а тогава Марк Зукърбърг е само на 31 години. Между другото стартът на фондацията съвпада с раждането на първото дете в семейството - дъщерята на име Максима, чието пръкване на бял свят мама и тате обявяват, разбира се, във Facebook. Освен това, когато момиченцето се ражда, Марк и Присила му пускат в социалните мрежи безкрайно писмо, което започва със „Скъпа Макс” и в което се опитват да кажат на момиченцето, че ще направят всичко, за да му изградят един по-добър свят. Втората и третата им дъщери – Огъст /Август – бел. кор./, родена през август 2017 г., и Аурелия, родена през март 2023 г., също получават дълги писма с прекрасни обещания за щастливо бъдеще.
Голямата привързаност и доброта, която проявява към дъщерите си, контрастира обаче с професионалния образ на Марк Зукърбърг пред колегите му – с тях той е направо арогантен и безчувствен. Отвъд Океана пък и не само там мнозина си спомнят първата му визитна картичка, „копирана“ от куп печатни медии, на която под името му е написано: „Аз съм главен изпълнителен директор, кучко.“ В първите дни на Facebook неговият мениджър по подбора на персонал му обяснява, че би било добре да вземе някои и друг урок по лидерство, с приоритет „демонстриране на малко повече съпричастност към служителите“.
Но тази, която го изгражда като истински ръководител и дава тласък на развихрянето му в информационните технологии, е другата важна жена в живота на компютърния факир - Шерил Сандбърг. Тя е с 15 години по-голяма от него, работила е като шеф на кабинета на министъра на финансите на САЩ и през 2008 г. Марк си я взема за оперативен директор. Отнася се към нея като към по-голяма и вряла и кипяла в бизнеса сестра, двамата заформят направо шокиращ дует, който превръща Facebook в гигант, купувайки Instagram през 2012 г. и WhatsApp през 2014 г. Междувременно Шерил Сандбърг навива Марк да напише собствена философия на управление, той го прави, като я нарича „Пътят на хакерите“. Прилича на дълго писмо, в което той внушава страхотни правила от сорта на: „Най-големият риск е да не поемаш риск“ или „Ако никога не счупиш нищо, вероятно ти не си достатъчно бърз.“
Разделят се с Шерил, когато през 2021 г. Марк решава да преименува Facebook в Meta и обявява изцяло нова цел: вдъхване на живот на „метавселената“. Тоест на бъдеща версия на интернет, в която всички ние ще си взаимодействаме виртуално, свят отвъд физическия свят, където би трябвало да бъдем такива, каквито си пожелаем. Ама Шерил Сандбърг не разбира за какво става дума и напуска, чудят се на новата визия на шефа си и поне половината служители на компанията, в проекта се съмняват дори печени специалисти. И не само мразещите до болка компютърния магьосник негови врагове, но дори и приятели започват да се питат: нима най-младият милиардер не е изправен пред първия си провал? На Марк, разбира се, не му пука – във визията му за бъдещето няма подобни пукнатини.
Междувременно той започва да помпа мускули в буквални смисъл на думата. Ходи на фитнес, вдига гири до припадък, бие се като побъркан в ММА-схватки, веднъж дори го карат в болница за „ремонт“ след лют побой на ринга. А за малко миналата есен не се изправи в Колизеума в Рим срещу другия маниак на бойните изкуства Илон Мъск, но някой ги вразуми. Казват, че наблягал на физиката си, за да се хареса на съпругата Присила и на дъщерите, но кой знае – все още е на 40 години и сякаш все повече и повече е харесван от жените. При това най-демонстративно, като например по времето на интервю за в. „Уолстрийт джърнъл“ в претъпкана с публика зала. По едно време Марк започва неочаквано да се поти, журналистът, който го припитва, вижда това и го кара да свали качулката на суичъра си. И въобще да съблече култовата за маняка дреха, но той отказва най-безцеремонно да го стори. Малко по-късно, вече плувнал в пот, обаче казва на водещия: „Май беше прав – ще трябва да се съблека!“ Прави го и тогава в залата се чува едно мощно женско „Уау!“ на възхищение от гледката на сцената. Ами, Марк е останал само по впита в него почти прозрачна бяла тениска, която очертава прекрасно мощни бисепси, изваяни яки гърди и стегнат корем, тип „костенурка“. Присъстващите в залата нежни създания са покорени от атлетичната фигура на гения, но той въобще не се впечатлява от реакцията на простосмъртните момичета. Ама има време!
"езика за компютърно програмиране “C++“, на който той е един от изобретателите"
Това какво значи?
Че според вас, роденият през 1984 Марк е изобретател на създадения през 1985 програмен език???
Вие четете ли статиите си?
Да е жив и здрав....!!!!