Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лимоновата вода - любим еликсир на знаменитости

Ключови думи: лимонова вода, ползи, еликсир

Дженифър Анистън я пие гореща, а Жизел Бюндхен - хладка. Наоми Кембъл я поема с пробиотици, а Джо Роугън от време на време я пие с хималайска сол и лют червен пипер.

Бионсе инвестира в диетична линия с нея през 2022 г., като по този начин става, според изявлението на главния изпълнителен директор на компанията, "част от семейството на Lemon Perfect".

В продължение на години лимоновата вода (вода с изстискан в нея сок от лимон) е основна част от сутрешната рутина на знаменитостите, привлекателен и достъпен символ на желаното здраве. Предполагаемите ползи от нея са безброй, според съмнителни онлайн статии и ТикТок с изкуствен интелект:. тя детоксикира

Подобрява състоянието на кожата! Балансира рН на организма и подпомага отслабването! Изтъкваните предимства на този прост еликсир са толкова всеобхватни, че е трудно да си представим, че някой човек на Земята някога е изпитвал консумирайки я нещо по-малко от върховно усещане за физическо здраве, освен може би тези с алергии към цитрусови плодове.

Дали обаче всичко това е вярно? Какви са всъщност ползите от лимоновата вода?

"Лимоновата вода няма да ви навреди", казва д-р Деби Фетър, доцент в катедрата по хранене в Калифорнийския университет в Дейвис. "Дали е чудотворна напитка? Вероятно не".
Фетър казва, че една от основните ползи за здравето от лимоновата вода е, че тя може да подпомогне по-добрата хидратация.

Тя обяснява, че сме склонни да се събуждаме сутрин дехидратирани и е добре да се хидратираме възможно най-скоро след като се събудим от съня си. Ако добавянето на изстискан лимон към водата повишава вероятността за това - както казва Фетър, "някои хора не харесват вкуса на обикновената вода" - то това е чудесно.

Но това не е значително по-хидратиращо от изпиването на обикновена чаша вода. Тя добави, че дали я пиете топла, студена или хладка, няма значение, а нито лимоновата вода, нито която и да е друга храна може да промени рН на тялото ви.

Лимонената вода е идеален пример за това как една уелнес тенденция може да вземе една-единствена хранителна информация и да разтегли заключенията си до неузнаваемост.

Да, лимоните са богати на витамин С, който може да действа като антиоксидант и да поддържа клетките в тялото ни здрави. Но количеството витамин С, което получавате от чаша лимонова вода, не е достатъчно, за да промени радикално кожата, структурата на тялото или общото ви благосъстояние.

Според Националния институт по здравеопазване препоръчителният дневен прием на витамин С е 90 mg за мъжете и 75 mg за жените, а от един лимон се получава около 18,6 mg витамин С - не съвсем незначително количество, но само по себе си недостатъчно, за да задоволи дневните ви нужди.

Все пак Фетър казва, че лимоновата вода "може да допринесе за подобряване на цялостния прием на тези хранителни вещества и за получаване на повече антиоксиданти", което от своя страна може да помогне за максимално подобряване на цялостното ви хранене.

Това е, ако - АКО! - тя се комбинира със "здравословен модел на хранене с акцент върху плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите храни, постните протеини, млечните продукти, ако ядете млечни продукти, като избирате водата като напитка по подразбиране и ограничавате алкохола". С други думи, ако вече се храните по балансиран начин, богат на хранителни вещества, лимоновата вода може да бъде цитрусовата гарнитура отгоре.

Д-р Кера Ниемб-Диоп, експерт по хранене, изследовател на храните и треньор по хранене, казва, че макар ползите от лимоновата вода да са преувеличени, няма причина да се отхвърлят напълно.

"Аз имам африканско и карибско потекло и винаги мисля за културния контекст", казва тя. Тя казва, че лимонената вода е един от примерите за много превантивни навици, които хората в маргинализирани общности, които имат по-малък достъп до здравеопазване, могат да практикуват, за да се опитат да останат здрави.

"Тези вярвания, дори и да не са подкрепени от науката, не мисля, че трябва да ги изхвърляме на боклука", казва тя.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Дари 20 милиона Железния получи хонорар от 20 милиона долара за боя с Пол и дари сумата до цент "Путин е Хитлер на този век" Легендарен журналист скочи словесно на Владимир Путин
Закъса Предлагат се звездни дрехи "втора употреба" Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТД Митница Бургас Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания Има групи, които се бият, носят оръжия – боксове, ножове, каза тя
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега И все пак британските сухопътни сили имат редица проблеми  Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза? Политолог предлага нов критерий за избор на председател - ситото да е по научни степени
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху? Международния наказателен съд в Хага издаде заповед и за ареста на бившият израелски военен министър заради военни престъпления Пети опит за избор на парламентарен шеф Това ще е рекордният 12 ден на първото заседание на 51-ото Народно събрание
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“ Ако искат и ПП-ДБ могат да ни подкрепят, след като толкова пъти са искали нашата помощ, каза Костадин Костадинов Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция Арестувани са четирима, издирват още двама замесени