Ел Ниньо ще държи градусите високи през зимата
2023 г. се очертава да бъде най-топлата от 125 хил. години насам, заявиха в сряда учени от ЕС, след като данни показаха, че този октомври е бил най-горещият някога за тази епоха, съобщи Си Ен Ен. Според службата на ЕС “Коперник” в областта на изменението на климата (C3S) миналият месец е счупил температурния рекорд от октомври 2019 г, пише 24 часа.
“Рекордът беше счупен с 0,4°C, което е огромна разлика”, заяви зам.-шефката на C3S Саманта Бърджис и определи аномалията като “много екстремна”. Според данните средната температура на въздуха за октомври е била с 1,7° по-висока спрямо прединдустриалния период между 1850 и 1900 г.
Вредните емисии от парникови газове, причинени от човешка дейност, са едни от главните виновници за горещините в световен мащаб.
Допълнително за покачването на градусите през 2023 г. обаче допринася и появата на климатичния феномен Ел Ниньо (топлото течение в Тихия океан, което оказва влияние върху световния климат - б.а.). Тази година се очаква да измести предния рекордьор по горещини - 2016 г., посочват още от C3S, като отбелязват, че тогава пак е бил период на особено силен Ел Ниньо.
За да направят прогноза, която да обхваща период над 100 хил. години, “Коперник” събира данни и от други агенции, тъй като учените от ЕС разполагат с информация от 1940 г. насам. “Когато комбинираме нашите данни с тези на Междуправителствената експертна група по климатичните промени към ООН (IPCC), можем да кажем, че това е най-топлата година за последните 125 хил. години”, поясни Бърджис.
Според учените единственият друг случай на месец с такива големи температурни рекорди е бил септември тази година.
“Септември наистина ни изненада. Така че след миналия месец е трудно да се определи дали се намираме в ново състояние на климата. Но сега рекордите продължават да се трупат и започват да ме изненадват по-малко, отколкото преди”, коментира още Бърджис.
“Сега повечето години на Ел Ниньо са рекордни, защото допълнителното затопляне от явлението се добавя към постоянната скорост на причиненото от човека глобално затопляне”, обясни климатологът от Пенсилванския университет Майкъл Ман. Затоплянето на климата стана особено ясно с природните бедствия, които застигнаха света тази година - опустошителни пожари, силни бури, наводнения, които взеха десетки хиляди жертви по цял свят.
Според Пиърс Форстър, климатолог от университета в Лийдс, човечеството не трябва да позволява на тези природни катастрофи “да се превърнат в новото нормално”. По думите му, ако ограничим бързо емисиите на парникови газове през следващото десетилетие, можем да намалим наполовина темповете на затопляне.
Въпреки че Парижкото споразумение призовава за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5° над средните стойности от прединдустриалния период, това се отнася за дългосрочните температури. Това значи, че ако този праг бъде преминат 1-2 пъти през следващите няколко години, споразумението няма да бъде нарушено. Колкото по-често обаче границата се превишава, толкова по-близо е светът до неизпълняването на споразумението.
“Можем да кажем с почти пълна сигурност, че 2023 г. ще бъде най-топлата година в историята, и в момента е с 1,4° над средната стойност спрямо прединдустриалния период”, коментира още Бърджис. Доклад на ООН освен това предупреди наскоро, че ако вредните емисии не бъдат намалени, то прозорецът за избягване на глобалното затопляне от 1,5° е възможно да се затвори преди 2030 г.
“Никога досега не е имало по-силно чувство на неотложност спрямо амбициозните действия в областта на климата в контекста на COP28”, допълни Бърджис. (COP28 - тазгодишната конференция на ООН за изменението на климата - б.а)
Междувременно Световната метеорологична организация към ООН (СМО) съобщи, че Ел Ниньо може да продължи чак до април 2024 г., като “има 90% вероятност то да се задържи през цялата предстояща зима в Северното полукълбо”.
Ел Ниньо обикновено се появява на всеки 2 - 7 години, като е нормално да повиши световните температури. На фона на глобалното затопляне обаче комбинацията има потенциал да бъде опасна. Ръководителят на СМО Петери Талас предупреди, че след като 2023 г. е на път да стане температурен рекордьор, “следващата година може да е още по-топла”.
По думите му това “недвусмислено” се дължи на нарастваща концентрация на парникови газове в атмосферата, а “екстремните явления като горещини, суша, горски пожари, проливни дъждове и наводнения ще се засилят в някои региони, което ще доведе до сериозни последици”.
Ел Ниньо се появи последно между 2018 - 2019 г., като беше последван от дълъг период на Ла Ниня (студеното течение в Тихия океан, обратното явление на Ел Ниньо - б.а), който приключи по-рано тази година. Според СМО сегашния Ел Ниньо ще затопля централната част на екваториалния Тихи океан до април, което ще доведе до по-високи температури в по-голямата част на световния океан, както и в почти всички сухоземни райони.
Очакват се още валежи над нормата в Африканския рог, Ла Плата в Южна Америка, в някои части на Северна Америка, както и в Централна и Източна Азия.
Добави Коментар