Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

България излиза от "Бургас-Александруполис"

Ключови думи: участие, Българиq, Бургас Aлександруполис, Министерски съвет, Трайчо Трайков, Русия, Гърция

Правителството реши да прекрати участието на България в проекта за нефтопровод "Бургас-Александруполис", защото то е финансово неизгодно.

Решението беше обявено след края на редовното заседание на Министерския съвет от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и министъра на финансите Симеон Дянков.

"Съгласно анализите петролопроводът не може да бъде реализиран по параметрите от договора, подписан през 2007 г.", каза финансовият министър.

България предлага тристранното междуправителствено споразумение с Русия и Гърция да бъде прекратено по взаимно съгласие. Ако не се постигне такава договорка, българската страна се оттегля самостоятелно след изтичане на 12-месечен срок.

България ще изпълни финансовите си ангажименти към партньорите си, каза Дянков. Министерският съвет е приел днес постановление, с което ще увеличи капитала на българския акционер в  проектната компания с 12.8 млн. лв., колкото е размерът на българския дълг. 

Дянков увери, че няма опасност България да понесе финансови санкции заради оттеглянето си, тъй като страната е работила над една година в  проектната компания.  "Правната основа е на наша страна  и с изчистване на задължението си ние няма да дължим пари", поясни той.

Отказът от осъществяването на проекта става месец след като Министерството на околната среда одобри екодоклада на инвеститора - "Транс Болкан пайплайн". Русия притежава 51% от в дружеството, а България и Гърция си поделят по 24.5%. Проектната компания беше основана през 2007 г. като разчетите сочеха, че след изграждането на тръбата през нея ще преминават по 35 млн. тона петрол годишно като очакваната печалба за България се изчисляваше на 35 млн. долара годишно. Идеята беше с новото съоръжение да се намали трафикът на танкери през Босфора и Дарданелите, но в същото време нараснаха опасенията на българските черноморски общини за влошаване на  екологичната среда в курортите, Поморие отхвърли проекта на референдум. 

За полагането на тръбата между българското черноморско пристанище и гръцкия порт се говори още от средата деветдесетте години на миналия век.
1
Коментара по темата
1.
SUPER !!!
07.12.2011 22:05:41
SUPER ! SUPER ! SUPER !
  Добави Коментар
3000 души в региона на Троян все още нямат ток Положението е бедствено Направили Орешник с немски и японски металообработващи системи Били обект на западни санкции
Южна Корея в политически хаос: Парламентът отстрани и действащия президент Хан Дък-су Инвеститорите реагираха негативно на събитията Какво се случва с петролния разлив в Черно море? Продължава мониторингът
Руски съд глоби TikTok с 3 милиона рубли Не се уточнява нарушението Учените с интересно откритие за синеоките Всеки синеок човек на планетата е потомък на един единствен европеец, живял преди хилядолетия
Турция неутрализира 14 терористи Операцията е била проведена в иракските райони Хакурк, Гара и Метина „Гостенка” упои мъж и задигна над 20 000 лв. от жилището му Той съобщил и за отнети 20 монети с нумизматична стойност
Майк Тайсън изпаднал в депресия след загубата от ютубъра-боксьор Тази битка беше толкова голямо вдигане на емоциите Експерти предупреждават: Зад волана няма безопасно количество алкохол Дори две секунди забавяне са от значение
Високите цени и политиката погубват сладкарницата на Линда Петкова Съпругата на Кирил Петков не може да се похвали с добра клиентела дори и по празниците Арестуваха българин, държал насила сляпа жена в изоставен хотел в Гърция Тя е била в плен от Бъдни вечер