Жертви на „Наглите” и „Октопода” се обединиха в движение
Жертви на организираната престъпност искат законодателни промени, които да балансират правата им с тези на извършителите.
30 потърпевши от "Наглите", "Килърите" и "Октопода"се чувстват ощетени от процедурата по време на разследването, от законодателството за защита на свидетелите и от рамката на съдебните процеси. Поради тази причина те регистрират гражданско движение за защита на жертвите от организираната престъпност „Св. Георги”.
Сред основателите са Красимир Цанев - баща на отвлечения Илиян Цанев, Катрин Маркова, чийто син също бе жертва на похитители, бизнесменът Ангел Бончев, журналистът Огнян Стефанов, Георги Цветанов и Пламен Устинов - сочени за основни свидетел по делото "Октопода.
Според тях правата им като участници в процеса са много по-малки от тези на разследваните.
Георги Цветанов поиска да има възможност заедно с прокурора да работи по разкриването на конкретни престъпления.
Катрин Маркова, майка на отвлечения преди няколко години малолетен Джорджо, заяви, че ако подсъдимите по делото "Наглите" бъдат пуснати на свобода, тя ще е принудена да емигрира в чужбина, защото изпитва страх. Оплака се и от агресивното поведение на адвокатите на подсъдимите.
Жертвите на престъпността поискаха да има по-олекотен механизъм, по
който да могат да претендират за парите, които са дали като откуп. Такъв е
случая с архитекта Георги Янев, когото накарали да даде собствени пари,
уличавайки в подкуп държавни чиновници. Така той все още не можел да възвърне
парите си.
За да търсят отговорност за това, че престъпните групи не са разследвани навреме, жертвите им ще търсят среща с премира, Министерството на правосъдието, парламентарни комисии и други. Ако няма правилни присъди ще търся правата си в съда в Страсбург, заяви Бончев.
Добави Коментар