Как да се храним добре и да не напълняваме през есента и зимата – препоръки от лекари
Лекарите обясниха какво трябва да се направи, за да не се ограничавате в храненето и да не наддавате наднормено тегло през студения сезон.
Когато настъпи есенно-зимният период, идва и проблемът с натрупването на излишни килограми. Защото нашата диета се променя значително. Има обаче няколко начина да избегнете тази неприятна ситуация. Как да се храните добре и да не наддавате на тегло през студения сезон?
Как да се храним и да не напълняваме през есента и зимата?
Тъй като с настъпването на студеното време започва да ни се иска топла, задоволителна и мазна храна, това се отразява на талията. Съдържанието на калории в храната се увеличава, а активните движения, напротив, стават по-малко.
Водете си хранителен дневник
Така ще контролирате как се е променила диетата ви от лятото и какви храни ядете, което води до натрупване на излишни килограми. Този метод има и мощен психологически ефект върху тялото, тъй като ще можете да контролирате количеството излишни калории, които идват с храната.
Осигурете си добър сън
Това е много ефективен метод за поддържане на отлична форма. За да направите това, трябва да спите поне осем часа на ден. Тъй като при лошо качество на съня или безсъние метаболитните процеси в тялото се забавят, поради което калориите не се изгарят, а се отлагат в тялото като излишни килограми. Освен това, по време на сън тялото произвежда хормони, отговорни за изгарянето на мастната тъкан.
Контролирайте вашата диета и размера на порциите
Ако в менюто ви има твърде много сладкиши и ястия от бързото хранене, можете да забравите за стройната фигура. Храната, която ядете, трябва да е пълноценна и здравословна. Относно обема на порциите тук важи правилото: по-често е по-добре, но малко по малко. Порциите трябва да са контролирани, като можете да увеличите количеството храна до пет на ден. Ако почувствате глад след обяд или вечеря, изчакайте 15 минути - чувството за ситост може да се появи.
Интервал между вечеря и закуска
Трябва да спазвате „прозорец на глада“, който продължава 13 часа. Най-лесният начин да оцелеем толкова дълго време без храна е в съня си. Ако нямаме възможност да спим толкова много, тогава просто трябва да изместим времето - да закусваме по-късно и да вечеряме по-рано.
Сладките са най-добри до обяд
Ако обичате сладкото, не трябва да се ограничавате твърде много. Тъй като строгите ограничения могат да доведат до сривове и преяждане. Просто си позволявайте десерти в контролирани дози само преди обяд. Ако консумирате глюкоза и въглехидрати вечер, те определено ще се отразят на фигурата ви. Можете да опитате да ядете здравословни сладкиши: маршмелоу или бонбони от сушени плодове.
Без хапване през нощта
Тъй като метаболизмът се забавя през нощта, храната, която ядем късно вечерта, със сигурност се отлага в тялото ни. Затова е по-добре да избягвате късните вечерни и нощни закуски. Ако наистина искате да ядете, можете да изпиете чаша кефир.
Редовна физическа активност
Да, с настъпването на студеното време наистина не искате да се разхождате навън. Но това може да е ходене до магазина, разходка с кучето или връщане от работа по друг, по-дълъг път. Можете също така да танцувате на любимата си музика у дома или да спортувате редовно. Изберете за себе си тези упражнения, които ще ви доставят удоволствие, тогава те ще донесат най-голяма полза.
Автор: Лора Костова, happy-woman.bg.
Добави Коментар