Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Засрами младите: Италианец на 91 годин и завърши 15-то висше

Ключови думи: италианец, висше, образование, студент

Деветдесет и една годишният Леонардо Алтобели от южния италиански град Фоджа получи 15-ата си диплома за висше образование. Благодарение на нея дядо Лео, както го наричат с обич всички роднини, приятели и близки, ще може да работи занапред като детектив. Просто защото вписаната в документа специалност е “Разследващи престъпността науки”.

“Ученето ме подмладява, то е моят антидот срещу старостта!” - с тези думи възрастният мъж мотивира стремежа си да овладява до съвършенство нови и нови клонове на науката. Той подчерта още пред струпалите се пред аулата на Университета във Фоджа местни журналисти, обявили го за най-възрастния студент не само в Италия, но и на планетата, че според него утоляването на жаждата за знания е тайната на дългия живот и щастливата старост.

Като начало Леонардо Алтобели завършва през 1969 г. медицина в университета на Сиена и започва работа като личен лекар в родния си град. После се дипломира по право, аграрни науки, педагогика, история, археология, политология, биотехнологии и т. н.

“Съжалявам, не ги помня всичките дипломи, явно остарявам и аз!”, развесели дипломантът оградилото го пишещо братство. А на въпрос към коя диплома е най-привързан, дядо Лео отговаря без да се замисля: “Тази по философия. Защото философията отваря, разгръща ума повече от всяка друга дисциплина, тя лекува сенките и раните на човека. А днес човечеството е във война със себе си, защото вече не чете философия. Иначе би внимавало да не залага на силата, а на интелекта”.

Но не се ли чувства като предател на първата си любов - медицината? “Не, абсолютно не. Това, че съм лекар, ме научи да се усмихвам, контактът с пациенти ми разкри богатството на емпатията, на автентичното чувство за човечност. Другите науки обаче ми показаха как да използвам добре уроците на медицината, как да ги подобря”, отговаря Алтобели. И подчертава, че за него дълбаенето в науката е станало “физиологична нужда”.

“Чел съм научни изследвания, за това как един ум, който е свикнал да учи, трябва да го прави непрекъснато. И в определен момент това сякаш се превръща във вид пристрастяване, в наркотик. Ето, аз съм пристрастен към ученето, наркоман на знанието”, споделя възрастният мъж. А попитан дали ще спре да трупа дипломи, отвърща: “Естествено. Слагам край на дипломите, тъй като трябва да дам път на младите хора, но няма да спра да уча!”.

Поредното дипломиране ще бъде отбелязано с купон на 5 ноември в намиращия се недалеч от Фоджа негов роден град Троя, на който Леонардо Алтобели е бил и кмет, той е поканил всички свои съграждани. Там ще бъдат също така неговите деца, внуци и правнуци. За които обаче не иска да бъде “модел”, а просто човек, който е превърнал изучаването на света в смисъл на живота си.

Взривиха бомба в центъра на Атина Анонимен сигнал е предупредил за устройството 35 минути преди избухването му 30-годишна жена с разтърсваща интимна изповед Изневерила е на всичките си гаджета
Направи много дързък ход в "Ергенът" Виктор показа страст към Бранимира Перничанка разби главата на варненец Двамата живеели заедно, но след запой...
Има нова голяма цел Да помогне на Циципас на Уимбълдън Пенсионери се вдигат на голям митинг в... Гърция
Млад мъж с антирекорд зад волана Кара мъртво пиян Полицията в Бургас и организация в защита на животните планират съвместни действия Владимир Маринов и Маргарита Пеева с важен диалог
Шокиращо провинение на пътя в България Мъж кара автобус пиян Термометърът показа минус 17 градуса в... Най-високият връх на Стара планина е рекордьор по-ниска температура днес
Чувстват се сринати В емоционален аспект Кметът на Созопол Тихомир Янакиев на работна среща във френското посолство Бяха обсъдени теми свързани с културно-историческо наследство