50 заложници на „Хамас“ убити? Удари по Тел Авив, Холон и други градове в Израел
Военното крило на Хамас обяви, че близо 50 израелски заложници са били убити при израелски удари от началото на войната. Тези данни не могат да бъдат потвърдени, съобщава Франс прес, цитирана от БТА. Досега "Хамас" е освободил четири жени, държани като заложници.
Семействата на заложниците, държани в ивицата Газа, предупредиха снощи в Тел Авив, че са достигнали "предела на търпението си" и поискаха да бъдат приети от правителството.
"Търпението свърши, оттук нататък ще се борим", заяви Форумът на семействата на заложници и изчезнали. По данни на израелската армия 224 семейства са били уведомени, че техни близки са заложници.
"Настояваме (военният) кабинет да говори с нас тази вечер и да ни каже как възнамерява да ги върне днес. Ние засилваме борбата, вече не чакаме някой да ни води, ние водим борбата", заяви Мейрав Лешем Гонен, майка на една от отвлечените жени. "От двадесет дни правителството мълчи, ние правим всичко сами", оплака се Еял Шени, баща на 19-годишен войник, който е взет за заложник. "Моля ви да направите едно нещо: да си размърдате задниците, да ни помогнете и да поемете отговорностите си", добави той.
Междувременно американският вестник „Wall Street Journal“ съобщи, че въоръжените сили на Израел - ЦАХАЛ са изградили в пустинята Негев селище „Малка Газа“ (реплика на палестински град) и се готвят да щурмуват ивицата. Там ще трябва да се предвижват сред тесни улички и лабиринти от тунели, пише изданието.
С същото време колумниста Томас Фридман коментира в „The New York Times“, че Израел води война на шест фронта и не може да я спечели без подкрепата на своите съюзници, включително и на САЩ.
„Ако се вгледате внимателно, можете да видите, че Израел води война на шест фронта. Той се бори с НПО, социални медии, идеологическите движения, общностите на Западния бряг и израелските политически сили... Едно е ясно: Израел не може сам да спечели война на шест фронта. Победата е възможна само ако Израел - и Съединените щати - съберат глобален съюз от съюзници", коментира Фридман.
Руският телеграм канал t.me/RVvoenkor пък публикува снимки на летището Бен-Гурион, което отново е затворено, след като било атакувано с две ракети от Ивицата Газа.
Цялата централна част на Израел, включително Тел Авив, Ришон ле Цион, Холон и други градове са били обстрелвани тази сутрин.
Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън отправи директно послание към върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей да не се предприемат нападения срещу американски военнослужещи в Близкия изток. Това съобщи Белият дом, след като американски войници бяха атакувани в Ирак и Сирия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Беше предадено директно послание", заяви говорителят на Белия дом Джон Кърби на брифинг, като отказа да даде повече подробности. Коментарът на Кърби идва в момент, когато американските официални лица продължават да се опасяват от по-широк конфликт в Близкия изток след нападението на войнствената групировка "Хамас" срещу Израел на 7 октомври
През изминалата седмица американските сили са били атакувани повече от дузина пъти в Ирак и Сирия, съобщи Пентагонът във вторник.
В сряда Байдън заяви, че е предупредил аятолаха, че Съединените щати ще отговорят, ако американските сили продължат да бъдат обект на нападения, но не уточни как е било предадено посланието. "Предупреждението ми към аятолаха беше, че ако те продължат да предприемат действия срещу тези военни части, ние ще отговорим и той трябва да бъде подготвен. Това няма нищо общо с Израел", заяви президентът на пресконференция.
Около 900 американски военни бяха изпратени в Близкия изток за засилване на отбранителните способности на САЩ на фона на зачестилите нападения на свързани с Иран групировки, съобщи вчера Пентагонът.
Напрежението в Близкия изток обаче продължава да расте. Асошиейтед прес съобщава за американски въздушни удари по два обекта в Сирия, свързани с иранския гвардейски корпус. Те са били нанесени рано тази сутрин, пише БТА.
Ударите са в отговор на атаките с дронове и ракети срещу американски бази и персонал в региона, започнали в началото на миналата седмица, пояснява Асошиейтед прес.
Ударите на САЩ показват решимостта на администрацията на Байдън да поддържа деликатен баланс. САЩ искат да ударят възможно най-силно подкрепяните от Иран групировки, заподозрени в нападения срещу САЩ, за да възпрат бъдеща агресия, вероятно подхранвана от войната на Израел срещу "Хамас", като същевременно се стремят да избегнат разпалването на региона и провокирането на по-широк конфликт, отбелязва АП.
Информация за конкретните мишени и други подробности все още не са предоставени.
По данни на Пентагона от 17 октомври насам е имало най-малко 12 нападения срещу американски бази и персонал в Ирак и четири в Сирия. Бригадният генерал от ВВС Пат Райдър заяви, че 21 американски служители са били ранени при две от тези нападения, при които са използвани безпилотни самолети, насочени срещу военновъздушната база "Ал Асад" в Ирак и гарнизона "Ал Танф" в Сирия.
Колонистите скоро ще бъдат преместени, жалко че много от тях ще дойдат по нашите земи и тогава ще си имаме " племе" сред нас !!!