Концепция без аналог за Бургас за създаване на нови високоплатени работни места предлага кандидатът за кмет проф. Радостин Долчинков
На Бургас са нужни нови нетрадиционни идеи, които ще дадат възможност да се развие като водещ град в страната. Те ще се появят, когато върнем да живеят и работят тук млади и образовани хора, които владеят и развиват съвременните информационни технологии, енергийноефективната и нисковъглеродната енергетика и да използват тези технологии за развитие на индустрията и туризма. Това може да се реализира чрез създаване на нова жизнена среда, в която има условия за социална сигурност и водещи са посланията – духовност, образование, индустрия.
В това е категоричен кандидатът за кмет на община Бургас проф. Радостин Долчинков. Той е издигнат от ПП МИР и Гражданско обединение „Бургазлии“ и е пример за истински технократ, експерт и професионалист, който е готов да поеме отговорност и да работи за развитието на Бургас и превръщането му в най-доброто място за живот в България. Партия МИР залага на доказани личности и неслучайно е платформата, чрез която те да влязат в политиката.
Проф. Долчинков е член на Националния изпълнителен съвет на ПП МИР и учредител на бургаското обединение.
Проф. Долчинков и екипът му са разработили визионерска програма, в която основен приоритет е дневният ред на обществото. Концепция без аналог за Бургас за създаване на нови високоплатени работни места предлага кандидатът за кмет на Бургас.
„Трябва да бъдат създадени възможности за нови производства, да се оптимизира ефективността на общинските дружества, да се създадaт нови такива в сфери и отрасли, характерни за нашия град. Трябва да се използва местоположението на града за превръщането му във важен международен транспортен и туристически център“, четем в предизборната платформа на проф. Радостин Долчинков – кандидат за кмет на Бургас.
Развитието на тази нова технократична – бизнес среда в Бургас трябва да бъде финансирано както чрез създаване на по-добри условия за частни инвеститори, така и чрез средства на Общината, акумулирани от собствени приходи или придобити чрез проекти финансирани от ЕС, смята професорът.
„При реализирането на инвестиции с обществени средства трябва да бъде осъществяван контрол на гражданското общество, под различна форма. За целта трябва да бъдат създадени Обществени съвети за контрол на изпълнението на проекти с европейско и местно финансиране. Всяко стартиране и финализиране на проектите, изпълнявани в Общината, трябва да бъде осъществявано след някаква форма на обществено допитване. Трябва да има задължително санкциониране и търсене на отговорност при нерационално разходване на средства и незадоволителна оценка, получена при общественото допитване“, каза пред Флагман.бг кандидатът за кмет на Бургас проф. Долчинков.
Той е категоричен, че е необходимо прилагането на нови подходи в противодействие на престъпността – особено битовата, за да могат гражданите на Бургас да бъдат спокойни за своята сигурност, за сигурността на децата и семействата си.
„Трябва да бъде наложено ново отношение на чиновническата администрация към гражданите на Бургас. Трябва да се създаде по-обхватна система от глоби и санкции не за гражданите, а за бюрокрацията в общинската администрация. Трябва да се създаде широкообхватна електронна община, интегрирана с електронното правителство – за по-добра координация с други институции, намаляване на корупцията, бюрокрацията и по-добро обслужване на гражданите. Трябва да бъдат намалени местните данъци и такси с поне двадесет процента. Да бъде оптимизиран обхватът на синята зона и създадени достатъчно бели зони за безплатно паркиране. Трябва да се създаде система за подпомагане на младите хора, които учат, работят и раждат деца в Бургас. Всичко това трябва да бъде съпътствано със значително подобряване на качеството на здравеопазването и социалните грижи в Бургас“, каза проф. Долчинков.
Кандидатът за кмет смята, че за всеки гражданин на Бургас трябва да е гарантиран достъпът до квалифицирани и качествени медицински и социални услуги и трябва да бъдат засилени ангажиментите на Общината и държавата за профилактика на социално значимите заболявания – сърдечно-съдови, диабет, психични заболявания, онкологични заболявания, наркомании.
С подкрепата на държавата и министерството на здравеопазването, както и на народните представители от Бургаския регион трябва да бъде развивани укрепвана Спешната помощ в общината чрез инвестиции в нов автопарк и насищането на системата с кадри, както и е належащо да бъде изграден съвременен кръвен център.
Трябва да бъде разширен обемът и да бъде подобрено качеството на медицинските и социални услуги чрез инвестиции в апаратура и квалифицирани кадри, за да се превърне Бургас в средище на съвременното здравеопазване.
За да се изгради ново отношение към образованието, науката и духовното развитие, на първо място е нужна промяна в цялостния модел на възпитание, обучение, професионално ориентиране и реализация на младите хора.
„Бъдещото развитие и преуспяване на нашия град е в ръцете на младото поколение. Получаването на качествено, съвременно образование днес е гаранция за бъдещия личен и обществен просперитет на бургазлии. За постигането на тази цел Общината може и трябва да играе ключовата роля“, коментира проф. Долчинков.
Той е категоричен, че моделът на средното образование в Бургас трябва да бъде изцяло променен. "Свидетели сме на това как от средното образование излизат кадри, които са неподготвени за реална работна среда. Разширява се обхватът на училищата, които произвеждат трайно безработни млади хора. За да се промени тази тенденция, средното образование в Бургас трябва да бъде ориентирано към
потребностите на местния бизнес. Не трябва да се допуска затриването на професионалното обучение в средното образование, особено свързаното със занаятите характерни за Бургас – риболов, рибовъдство, корабостроене, кораборемонт, металообработване, кабелостроене, електромонтаж, туризъм и др.", обясни проф. Долчинков.
„Трябва да бъде създадена цялостна система за подкрепа на училищните дейности, свързани с оползотворяване на свободното време на учениците. Всичко това трябва да бъде подкрепяно с обществени фондове за материално стимулиране на изявени учители и техните даровити ученици. Водеща роля при отличаването на тези постижения трябва да има бургаският бизнес, който да насочва образованието към задоволяване на собствените си нужди“, смята кандидатът за кмет на Бургас.
„Произвеждането на кадри, по естествен начин, трябва да продължи в бургаските университети. Без грубото администриране на държавата, в тази сфера, естествените пазарни правила на бизнеса трябва да определят потребностите от специалисти с висше образование. В противен случай ще продължаваме да произвеждаме добре подготвени, но виртуални кадри за виртуална реалност, които добре се реализират в чужбина, но са непригодни за българската реалност. Заради парадоксите в българското висше образование сме свидетели как висше образование завършват много млади хора, но за реалните сфери на индустрията не достигат кадри. Всичко това трябва да се промени. Бургаският бизнес трябва да влезе в университетите. Резултат от тази колаборация трябва да бъде производство на кадри. За да има социална сигурност, без имиграция за младите хора в Бургас, за да са те спокойни за своето бъдеще и бъдещето на своите деца“, се казва в програмата на проф. Долчинков.
„Част от всичко това е и духовността. Трудно е тя да бъде измерена с каквито и да е било количествени показатели. Трудно се създава и лесно се руши. Бургас е град с дух, който е бил съграждан десетилетия от нашите предци. И ние трябва да продължаваме да съграждаме – за да предадем тази духовност на нашите деца, на младото поколение, което трябва да приеме тази духовност. В Бургас са се родили и творили много велики поети, писатели, артисти, архитекти, инженери – хора с творчески дух. Всички те са съграждали храмове на духовността и ние трябва да продължим да съграждаме, а не да разрушаваме храмовете на духовността в нашия град. За да сме техни достойни наследници, за да съхраним духа на Бургас“, категоричен е проф. Радостин Долчинков, кандидат за кмет на Бургас от ПП МИР.