Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вторият в света пациент с трансплантирано сърце от прасе живее вече един месец

Ключови думи: трансплантация, сърце, прасе, втори живот, операция

Вторият човек с трансплантирано сърце от прасе премина границата от един месец подарен живот, а видео, разпространено от болницата показва, че мъжът полага много усилия да се възстанови, съобщи Асошиейтед прес.

Лорънс Фосет е в предсмъртна фаза на сърдечна недостатъчност и не подлежи на получаване на традиционно донорско сърце, когато лекари от Училището по медицина на университета на Мериленд му предлагат експерименталната операция.

В разпространеното видео физиотерапевт го насърчава да кара велоергометър, за да възстанови силите си. "Ще бъде трудно, но ще се справя", отговаря 58-годишният Фосет, който диша тежко, но се усмихва. Миналата година екипът от Мериленд извърши първата в света трансплантация на сърце от генетично модифицирано прасе на друг умиращ човек.

Дейвид Бенет оцеля само два месеца, преди това сърце да откаже по причини, които не са напълно ясни, въпреки че по-късно в органа бяха открити признаци на свински вирус. Поуките от този първи експеримент довеждат до промени преди втория опит, включително по-добро тестване за наличието на вируса.

Опитите за трансплантация на органи от животни на хора - наречени ксенотрансплантации - се провалят от десетилетия, тъй като имунната система на хората незабавно унищожава чуждата тъкан. Сега учените правят нов опит, като използват генетично модифицирани прасета, за да направят органите им по-подобни на човешките. Във видеозаписа от болницата лекарите на Фосет казват, че свинското сърце не е показало признаци на отхвърляне.

"Сърцето му се справя с всичко от само себе си", казва д-р Мохамед Мохиудин, ръководител на екипа по сърдечна ксенотрансплантация в Мериленд. Говорителка на болницата уточнява, че пациентът е успял да се изправи и физиотерапевтите му помагат да придобие сила, необходима, за да започне да се опитва да ходи. Много учени се надяват, че един ден ксенотрансплантациите ще могат да компенсират огромния недостиг на донорски човешки органи.

Повече от 100 000 души са включени в американския списък за трансплантации, като повечето от тях очакват бъбреци, а хиляди ще умрат в очакване.

Няколко научни екипа правят опити с бъбреци, присаждани на маймуни или дарени човешки тела, с надежда да научат достатъчно, за да бъдат официално разрешени изследвания на ксенотрансплантацията.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели