Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вторият в света пациент с трансплантирано сърце от прасе живее вече един месец

Ключови думи: трансплантация, сърце, прасе, втори живот, операция

Вторият човек с трансплантирано сърце от прасе премина границата от един месец подарен живот, а видео, разпространено от болницата показва, че мъжът полага много усилия да се възстанови, съобщи Асошиейтед прес.

Лорънс Фосет е в предсмъртна фаза на сърдечна недостатъчност и не подлежи на получаване на традиционно донорско сърце, когато лекари от Училището по медицина на университета на Мериленд му предлагат експерименталната операция.

В разпространеното видео физиотерапевт го насърчава да кара велоергометър, за да възстанови силите си. "Ще бъде трудно, но ще се справя", отговаря 58-годишният Фосет, който диша тежко, но се усмихва. Миналата година екипът от Мериленд извърши първата в света трансплантация на сърце от генетично модифицирано прасе на друг умиращ човек.

Дейвид Бенет оцеля само два месеца, преди това сърце да откаже по причини, които не са напълно ясни, въпреки че по-късно в органа бяха открити признаци на свински вирус. Поуките от този първи експеримент довеждат до промени преди втория опит, включително по-добро тестване за наличието на вируса.

Опитите за трансплантация на органи от животни на хора - наречени ксенотрансплантации - се провалят от десетилетия, тъй като имунната система на хората незабавно унищожава чуждата тъкан. Сега учените правят нов опит, като използват генетично модифицирани прасета, за да направят органите им по-подобни на човешките. Във видеозаписа от болницата лекарите на Фосет казват, че свинското сърце не е показало признаци на отхвърляне.

"Сърцето му се справя с всичко от само себе си", казва д-р Мохамед Мохиудин, ръководител на екипа по сърдечна ксенотрансплантация в Мериленд. Говорителка на болницата уточнява, че пациентът е успял да се изправи и физиотерапевтите му помагат да придобие сила, необходима, за да започне да се опитва да ходи. Много учени се надяват, че един ден ксенотрансплантациите ще могат да компенсират огромния недостиг на донорски човешки органи.

Повече от 100 000 души са включени в американския списък за трансплантации, като повечето от тях очакват бъбреци, а хиляди ще умрат в очакване.

Няколко научни екипа правят опити с бъбреци, присаждани на маймуни или дарени човешки тела, с надежда да научат достатъчно, за да бъдат официално разрешени изследвания на ксенотрансплантацията.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Изтребват овцете в сливенско село заради огнище на шарка  Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия 4 причини за разпад на комуникацията в брака Дълготрайните връзки не могат да просъществуват щастливо и качествено без добро общуване между партньорите
Тези дрехи нямат място в пералнята - НЕ ги перете там Вижте какво не бива да слагате в барабана Видяла Ванга след смъртта й Не ме мислете за луда, някаква сила ме спаси в храма на пророчицата, разказва звездата Мими Иванова
Последен шанс за нещо голямо за 4 зодии Последни дни на ноември носят успех за някои представители на зодиака Рецепта за крем супа от печен чесън Много ароматна и вкусна супа за студените дни
Разкри истината за храната в Игри на волята Професионалният акробат Борисенко напусна шоуто и направи своите анализи и равносметки от представянето си в екстремното риалити Шпионския скандал във Великобритания: Двама от българите се признаха за виновни Това стана ясно по време на днешното заседание срещу групата в централния наказателен съд в Лондон
Настинката може да бъде предизвикана от над 200 вируса – ето как да я преборим При първи симптоми на остра респираторна инфекция специалист препоръча да се направи тест "Величие" прави своя телевизия Медията ще се казва "Свободен глас", фондация ще подготвя партийни кадри
България е на първо място в Европа по смъртност на пътя За сравнение - Швеция е сред страните с най-малък брой жертви на пътя за година - 21 Община Бургас благодари за безкрайната им помощ Доброволците на полумаратона в Бургас получиха грамоти