Проф. Севдалина Турманова: Здравето ни и опазването на околната среда са двете страни на една монета
„Химичните“ връзки между науката и творчеството бяха представени в Културен център „Морско казино“. Събитието премина под егидата на проф. Севдалина Турманова, а целта му бе да постави важни теми, засягащи опазването на околната среда и връзката човек-природа. Проф. Турманова е уважаван университетски преподавател в Бургаския университет "Проф. д-р Асен Златаров", тя бе председател на местния парламент в мандат 2019 - 2023, а в момента е водач на листата с кандидати за общински съветници от ПП ГЕРБ в Бургас.
Под мотото “Не замърсявай, претворявай” млади таланти от Националната художествена академия – филиал Бургас, показаха как непотребни вещи могат да бъдат превърнати в произведение на изкуството. Присъстващите видяха нагледно как “химията” може да спомогне за работната колаборация между студенти и да се превърне във вдъхновение за изработката на общ еко проект с послание.
Докторантите и млади учени Антония Илиева и Емилия Иванова от университет “Проф. д-р Асен Златаров“ представиха презентации на тема: “Полимерите като заплаха за водните екосистеми“ и „Рециклиране на полимери“, докато в момента се изработваха творбите на изкуството, представени накрая.
Интересният паралел между творчеството и опазването на околната среда даде повод за поставянето на много важни въпроси. Част от тях засегнаха чистотата на въздуха, други бяха по отношение на пластмасата, намираща се в океаните и моретата. Притеснителен е фактът, че пластмасовите частици достигат до морските обитатели, те ги поглъщат, а след това ние ги приемаме чрез храната.
„Обща е отговорността в поддържането на една по-благоприятна среда на земята, а между здравето и опазването на околната среда има знак за равенство. Друг проблем е все още липсващата култура по отношение на разделното събиране на отпадъци. Това е малка стъпка към кръговата икономика. Тя дава възможност за повторно използване на различните видове материали, давайки им втори живот, ние завъртаме цикъла и се включваме в нея", посочи проф. Турманова.
Проф. Севдалина Турманова заедно с младите таланти от НХА - Бургас ще предоставят творческите проекти на Зонта клуб Бургас. Инициативите, които клубът подкрепя, са свързани с набиране на средства за подкрепа на стипендиантска програма за млади таланти и ученици от област Бургас. Така авторските творби ще могат да бъдат обявени на търг с благородна цел.
В продължение на темата за опазването на околната среда проф. Турманова инициира и изрисуването на стена в града, която да показва нагледно колко е важно да бъде чисто нашето море. Целта е да се привлече внимание върху темите, свързани с опазването на Черно море и на заобикалящия ни свят.
„Всеки от нас трябва да промени своето отношение не само към пластмасите, но и да разбере защо трябва да разделяме и рециклираме материалите и да им даваме втори живот. По този начин ще спестим свежа енергия, свеж ресурс, а това води до намаляване на емисиите до по-екологичен начин на живот и до климатична неутралност, към която всички се стремим“, коментира проф. Севдалина Турманова.
Проф. Турманова посочи, че в изследване, което са правили със студенти в определени екосистеми от Бургаския регион, температурата последните две години се е покачила с около градус, което е тревожен факт, който показва, че глобалното затопляне се случва и всички сме потърпевши. "Начинът да се борим с това е да променяме нашите навици, нашето поведение, да сме информирани“, допълни тя.