Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Шефът ще носи по-малко отговорност за работата от вкъщи

Ключови думи: шеф, бизнес, отговорност, работа от вкъщи, хоум офис

Работодателят ще носи по-малко отговорност, когато човек работи от вкъщи и не спазва предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд. Това е записало социалното министерство в редакция на проекта си за промени в Кодекса на труда, с които въвежда нови изисквания към хоум офиса.

Промените предвиждат доста строги условия за работата от разстояние, която досега беше в свободен режим. Това, смятат вносителите, ще направи възможно повече хора да работят гъвкаво, въпреки че регулацията по-скоро ще постигне обратния ефект. Проблемът, според редица работодателски организации, е, че сега Кодексът на труда им вменява отговорност за здравословните и безопасни условия на труд на служителите, които работят от разстояние, без те да имат възможност реално да контролират нещата.

Изтъкват се всякакви примери за възникващи поради това проблеми - ако например служителят замине в чужбина, това влече друг тип данъчно облагане и осигуряване, а работодателят може да се окаже в небрано лозе за него.

С тези мотиви промените въвеждат нови изисквания към служителите, а и към работодателите. Мястото на работа от разстояние вече ще се записва в трудовия договор, което означава, че промяната - от София във Варна например, няма да е толкова лесна (тук имаше спор за тънката разлика между място на работа и работно място, поради което този текст също леко е редактиран, без тежестта на новите изисквания да е намалена).

Служителят, освен това, ще трябва да предостави на работодателя си писмена информация за характеристиките на осигуреното от него работно място за хоум офис. Но поне му се размина помещението да отговаря на определена квадратура, защото това можеше да се окаже невъзможно за много хора. Най-съществената редакция на първоначалния проект е в отговорността на работодателя.

Тя предвижда, че отговорността на работодателя може да се намали, когато пострадалият е допринесъл за трудовата злополука, като е допуснал груба небрежност; а също и когато пострадалият не е спазил предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд. Въпреки критиките от всички страни, социалното министерство е запазило и текста, който предвижда право на изключване само за работниците и служителите от разстояние, пише Сега.

Социалните партньори смятат, че този текст е дискриминационен, защото такъв няма и за хората, които работят присъствено. Така излиза, че тях могат да ги притесняват в извънработно време, а хората в дистанционен режим - не. Законопроектът бе обсъден на последната тристранка в началото на месеца и предстои да мине през Министерския съвет.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Свали връхните дрехи Андреа показа отлична кондиция Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус
Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки
Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г.
Трагедия във Франция Във френските Алпи Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко...
Провал за България В старт на биатлона Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци
Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция  МВР със спешна акция, ще задържа вандалите от протеста в София След раняването на 10 полицаи, МВР предприема действия срещу агресията