Десислава Атанасова и бургаски депутати с нов опит да узаконят постройките на „Ченгене скеле“
Депутати от няколко политически сили правят нов опит за узаконяване на множеството нерегламентирани постройки на „Ченгене скеле“ - рибарското селище край Бургас. Те се аргументират със спецификите на мястото, историята на рибарите и възможността за съхраняване както на тяхната на общност, така и на автентичния занаят.
Осмина народни представители са вносители на съответния проект за допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България. Прави впечатление, че първият подпис е на председателя на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. Вносители са още петима депутати от тази формация, както и Петър Кънев от „БСП за България“ и Ивайло Вълчев от „Има такъв народ“ (ИТН). Почти всички са представители от бургаския регион.
Законопроектът е внесен на 12 октомври и предвижда търпимост за строежи или части от строежи, представляващи сгради или постройки за сезонно ползване в селищното образувание „Рибарско пристанище (Ченгене скеле)“, за които няма строителни книжа, но са били допуснати по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно Закона за устройство на територията.
Те да не подлежат на премахване или забрана за ползване, предлагат депутатите.
Въпросните строежи следва да отговарят на още няколко условия – да попадат в територия с одобрен устройствен план и да са със съответни показатели според плана, да не са опасни за здравето и живота на гражданите, да не са негодни за ползване и др.
Стартираните производствата по принудително премахване или забрана за ползване на съответните обекти да се прекратят, предлагат още народните представители.
В мотивационната част на законопроекта се припомня, че е имало насилствено извеждане на всички рибарски лодки от Бургас, което започнало през 1972 г. (и е наложило образуването на рибарското селище – б.а.). Изтъква се още, че „Ченгене скеле“ се обитава от „високо самоорганизирала се общност“. В селището домували над хиляда лодки, които представлявали почти половината риболовен флот на България.
Прави впечатление, че под законопроекта липсват подписи на представители на ПП-ДБ, „Възраждане“ и ДПС. Сметката показва, че ако поне една от тези три парламентарни групи не подкрепи промените, те няма да минат в пленарна зала. Депутатите на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН са общо 103 и нямат мнозинство да ги прокарат.
Опити за узаконяване на постройките на „Ченгене скеле“ имаше и в предишни парламенти, но не дадоха резултат.
А и ако човек види лодките , които са паркирани там, съвсем ще загуби вяра дали наистина са рибари !
Докато не изметем Герб от Бургас,градът ни ще изостава.
Стягайте се за балотаж !
Явноэса мазохисти да живеят заобиколени от ГРОЗНИ оръфани бидняшки солиби с вшзия на долнопробен бразилско-юарски фавел
В цял свят богатите живеят в ЛУКСозни затворени к-си на НАЙ-красивите места
Сомо във българиь НА НАЙ-красивите
места живеят бедни цигани
Тая Деса кво са пъни там щом е тука сигурно в района имяюбйвна квартиря за оргийки с млади служители от НСО и Гранична
Всеки, който е ходил на това място знае, че там се пикае направо в каналите. Затова водата леко жълтее и кафенее.
Мисля, че проблемът с т.нар. рибарско селище скоро ще бъде решен и няма да има спорове кой бил рибар и кой бил яхтен турист. Рибата в района скоро съвсем ще изчезне, както вече почти изчезна дънната риба.
Когато свърши рибата, ще свършат и рибарите, и китоловците.