Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Селото, което приема бежанци с охота и отворени обятия

Ключови думи: бежанци, село

В сградата на бившия супермаркет в община Хебертсхаузен служители по сигурността разделят леглата с огради, подреждат маси и местят столове. Отвън на паркинга стоят още мъже в тъмни униформи – чакат пристигането на поредния автобус. С него на всеки две седмици пристигат по около 50 бежанци, които от тук се разпределят по населени места в цялата община, описва ситуацията АРД.

Пристигащите автобуси и препълнените приемни центрове безпокоят местните власти в Германия от седмици. Навсякъде кметове и общински съветници са обезпокоени и пишат остри писма, понеже вече няма къде да настаняват бежанците. Актуалните проучвания показват, че миграцията в момента е най-важната политическа тема за Германия. 44 процента я определят като проблем, с който политиците трябва да се заемат незабавно.
И в Хебертсхаузен, който е на половин час път с кола от Мюнхен, бежанските центрове са пълни, пристигат все повече хора. В момента там живеят 234 бежанци, което е със 190 повече, отколкото е трябвало да приеме малкото населено място с 6000 жители. Но никой не се обявява срещу това, посочва АРД, цитирана от Дойче Веле.

Съдби, предизвикателства и шансове

Кметът на общината Рихард Райшл приветства бежанците на пристигане. Той не се тревожи от това, че някои от тях може да останат по-дълго, както казва пред АРД. За кмета това са човешки съдби, същевременно предизвикателство на интеграцията, но на първо място – шансове.

Шансове в Хебертсхаузен означава най-вече едно – работа. Алио Диало например започва понякога да се труди още в три през нощта. Той е дошъл в Бавария от Сенегал, в момента се обучава за пекар.

Неговият шеф Томас Полц също вижда възможност в притока на бежанци – гледа на тях като на начин да се запълнят работните места. В пекарната на Полц работят 90 суши от 14 различни нации. Той казва, че няма значение, че в началото не всички говорят добър немски: "Занаятите се учат с очи". "Нямаше да съществуваме, ако не бяхме наели множеството хора от други държави", казва синът на шефа Симон Полц.

Местните се грижат за новодошлите

Подобно на Диало 90 процента от живеещите в Хедертсхаузен кандидати за убежище са включени в програми за обучение или вече работят – в супермаркета, в месарницата, в конюшнята. Много от бежанците вече се ангажират и с доброволчески дейности – помагат например при реновирането на местните детски площадки.

Целта трябва да бъде осигуряването на заетост на хората и максимално бързото им интегриране на трудовия пазар, казва пред АРД и пенсионерът Петер Барт, който се старае всячески да помага на бежанците. Той ходи ежедневно в бежанските центрове, оказва помощ при попълването на документи, прави огледи на жилища, придружава хората, когато имат нужда от лекар и ги подкрепя в търсенето на работа. Барт е един вид лобист на бежанците в общината.

Престъпността намалява

Не само в пекарната, а и в други браншове, в които из цяла Германия се изпитва недостиг на кадри, бежанците в Хебертсхаузен намират бъдеще. Туриале Перзада е пристигнал през 2015-а година от Афганистан в Германия, днес работи в един дом за възрастни хора. Има безсрочен трудов договор и изкарва сам прехраната си, разказва АРД.

Кметът Райшл посочва, че и в Хебертсхаузен има тревоги заради нарастващия брой бежанци и множеството млади мъже, които обикалят селището. И там има страхове. Но въпреки големия брой бежанци данните за престъпления намаляват от години. Кметът подчертава, че това осигурява на бежанците необходимия обществен прием, подобрява живота им и облекчава тежестта върху социалноосигурителните фондове.

АРД изтъква, че в Хебертсхаузен, където подкрепата за АзГ е значително под средната за Бавария – 10,4%, на бежанците не се гледа като на заплаха за вътрешния мир, а като на шанс. Вероятно тъкмо това отличава тази община - прагматизмът и спокойствието. "Ние не се поддаваме на внушенията, пораждащи страх – ние си съставяме мнение сами", казва Райшл пред АРД.
 

1
Коментара по темата
1.
Хах
15.10.2023 02:14:01
Пълни глупости, за това там спечелиха крайно десните, защото приветстват тези примати
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време