Тъмната страна на отслабването с лекарства за диабет
Наскоро проведено проучване на University of British Columbia разкрива, че лекарството агонист GLP-1 за пациенти с диабет крие голям риск от тежки стомашно-чревни усложнения. В него са включени хора, които не страдат от диабет, но приемат медикамента с цел отслабване. Резултатите показват, че медикаменти като Оземпик например могат да доведат панкреатит, чревна непроходимост (обструкция) и гастропареза (ленив стомах).
Засега случаите са малко, но експертите предупреждават, че броят на засегнатите непрекъснато се увеличава, особено откакто лекарството започна да се използва широко като средство за редуциране на теглото.
Агонистът GLP-1 се предлага на пазара с различни търговски имена – Оземпик (Ozempic), Wegovy, Rybelsus и Saxenda.
Ефект от приема на медикаменти за диабет с цел отслабване
В някои по-стари изследвания се обръща внимание на страничните ефекти от приема на лекарствата, които съдържат GLP-1, върху здравето на диабетиците. Учените от University of British Columbia са първите, които решават да проучат как се отразява техният прием на стомашно-чревното здраве на хора, които не страдат от диабет, но искат да отслабнат*. Откритията са публикувани в списание JAMA.
Първият автор на проучването Мохит Содхи споделя: „Степента на риск зависи от това с каква цел се приема лекарството – лечение на диабет, лечение на затлъстяване или просто за отслабване. Бих посъветвал здравите хора, решили да свалят излишните килограми с помощта на агониста, да помислят добре дали са готови да си причинят някои наистина сериозни усложнения.“
Употребата на агонисти GLP-1 за редуциране на теглото не е официално разрешена, но броят на продажбите расте
Агонистите GLP-1 са разработени с идеята да помагат на пациентите с диабет тип 2 да регулират по-лесно състоянието си. През последното десетилетие обаче този тип лекарства доби широка популярност като средство за отслабване, като само в САЩ през 2022 г. са издадени около 40 милиона рецепти.
През 2021 г. някои от въпросните медикаменти получиха разрешение за употреба от пациенти със затлъстяване. За съжаление, клиничните изпитания, които проучват ефективността им в случаите, когато целта е редуциране на теглото, обхващат твърде малък брой участници и кратки периоди за проследяване на състоянието след това, за да дадат отговор на въпроса дали могат да отключат сериозни стомашно-чревни проблеми.
Д-р Махиар Етминан, епидемиолог и доцент от катедрата по офталмология и визуални науки към Университета на Британска Колумбия, пояснява: „Запознати сме с отделни случаи на пациенти, които са опитвали да отслабнат с помощта на лекарствата за диабет тип 2 и са се оплаквали неколкократно от гадене и повръщане, обичайни симптоми на гастропареза. Нямаме обаче данни от мащабни епидемиологични проучвания.“
За да осигури научните данни, от които експертите имат нужда, екипът разглежда подадените молби за покриване на разходи към застрахователните компании от близо 16 милиона американски граждани и търси сред тях пациенти, на които са били предписани семаглутид или лираглутид (двата основни GLP-1 агониста) за периода 2006 г. – 2020 г. В своето изследване учените включват хората, които наскоро са диагностицирани със затлъстяване, и изключват пациентите с диабет.
След това те изчисляват колко от доброволците са развили едно от общо четирите стомашно-чревни усложнения и сравняват дела с този на пациенти, използвали друг медикамент за отслабване – bupropion-naltrexone. От сравнителния анализ става ясно, че агонистите GLP-1:
Повишават 9,09 пъти риска от панкреатит (възпаление на панкреаса), който може да причини силни стомашни болки, а в някои случаи да наложи хоспитализация и оперативна намеса.
Повишават 4,22 пъти риска от чревна непроходимост, при която храната не може да премине през червата. Състоянието е съпроводено от крампи, подуване, гадене и повръщане. Възможно е, ако симптомите са твърде тежки, да се наложи операция на пациента.
Повишават 3,67 пъти риска от гастропареза, която ограничава свободното преминаване на храната от стомаха към тънките черва и е придружена от повръщане, гадене и стомашни болки.
Учените установяват още, че приемът на лекарства агонисти GLP-1 е свързан и с по-голям брой пациенти с жлъчно-каменна болест, която засяга жлъчния мехур, макар че увеличението не е статистически значимо.
Изводи и препоръки
Експертите още веднъж подчертават, че подобни случаи засега са рядкост, но опасността е реална, тъй като все повече хора прибягват до медикаментите за диабет тип 2, без да са диагностицирани със заболяването и с единствената цел да редуцират теглото си. Те прогнозират, че броят на засегнатите от сериозни стомашно-чревни усложнения може да достигне стотици хиляди в световен мащаб.
Д-р Содхи е разтревожен от улеснения достъп до лекарствата за хора, които нямат реална нужда от тях. „Всеки може просто да си ги поръча онлайн, без да е наясно с възможните рискове, което е в пълно противоречие с призива за информиран избор“, казва той. Опасната тенденция накара регулаторните органи и производителите на лекарства да актуализират листовките и етикетите на опаковките, тъй като доскоро там не се споменаваше риска от стомашно-чревни проблеми, какъвто е гастропарезата например.
Добави Коментар