30 българи мизерстват на летище в Израел, чакат за евакуация от аеропорта в Тел Авив
30 българи мизерстват на летище в Израел с надеждата да се приберат в България. Те чакат за евакуация от аеропорта в Тел Авив. Пред Нова телевизия Ирена Емилова, живее от 20 години в Израел, разкри, че сред тях има дори бебе.
Ситуацията в Израел остава много тревожна. Наши сънародници продължават опитите си да избягат от горещата зона на конфликта. Все повече полети се отменят, а чакащите евакуация се увеличават. Те искат да се приберат в България, но нямат възможност да го направят сами.
„Има група от 30 души, която чака полет на летище „Бен Гурион” в Тел Авив. Общо сме 130 души. Останалите очакват да им се обадим, за да дойдат. Записани сме в посолството. Пуснаха един списък преди два дни и казаха, че ще ни се обадят. В сряда излетяха два полета, но никой не се свърза с нас. Единият полет е бил с много малко пътници на него, а на втория - някакъв чартър, са допълнили някакви български пътници на него”, заяви Емилова в интервю за „Здравей, България“.
Ще има ли още полети за българите в Тел Авив
По думите ѝ хората нямали информация. „Говорихме с посолството. Но те казаха, че нямат информация за никакъв полет, който трябва да излети. Но ние чухме, че ще има такъв и затова дойдохме на летището, за да чакаме”, посочи тя.
Ирена Емилова подчерта, че само първият полет, излетял от Израел към България, е бил с туристи. „Тук останахме само хора с двойно гражданство”, категорична е сънародничката ни.
„На летище „Бен Гурион” има представители на всякакви посолства, но български няма”, заяви Ирена. И допълни, че се очаква след 24 часа аерогарата да бъде затворена за пет дни.
Натали Асса, която пък живее в Гедера, разказа пред бТВ как с майка си търсели убежище, докато над главите им летят ракети и снаряди.
Младата жена се прибрала там в петък с надеждата да започне деня си спокойно и в семейния уют на родната къща в град Гедера. В 6:30 ч. сутринта обаче с майка й са събудени от звука на силни сирени.
„Беше неочаквано и страшно. Не знаехме какво става, легнахме на земята и аз започнах да звъня на мой приятел, за да ми обясни какво се случва. Исках и да ми помогне да намерим бомбоубежище, защото в старите къщи няма такива. Той ми обясни, докато държах телефона с треперещи ръце, че не знае къде има, но трябва да се махнем от къщата“, спомня си ужаса на първите минути от войната в Израел Натали.
Сирените спират за кратко и тя и майка ѝ бягат навън, за да потърсят сами бомбоубежище.
„Отидохме до местното училище, но то бе затворено и тъмно. По пътя някакви хора излизаха от къщите си, ние успяхме да се скрием при семейство с деца и няколко часа бяхме с тях. Отново започнаха сирени и ние просто не знаехме какво да правим. Търсехме убежище под звука на ракети“, казва жената.
Училището накрая е отворено, а вътре хората пускат новините и виждат мащаба на ужаса.
„Разбрахме, че най-малкият проблем са ракетите. Беше страшно да разберем колко много цивилни са убити. В нашия град паднаха две ракети“, спомня си Натали.
Тя успява да се върне в България по щастлива случайност. От посолството ни в Израел казват на младата жена, че ако има къде да остане, няма да я включат в списъка на правителствения самолет, евакуирал наши съграждани. Натали намира сама билет. Майка ѝ обаче остава в Израел, защото не знае дали, ако замине, ще може да се върне.
"Тя ми каза, че това е нейният дом и няма да го остави", обясни Натали.
Славян Кановски е в България по време на терора, но има роднини и приятели в Израел. Той обясни, че постоянно е бил във връзка с тях.
„Имам и приятели в армията, не знам какво се случва с тях, но Израел ще отвърне на удара. Тъжното е, че в Газа използват хора като жив щит. Ще пострадат много от тях, защото не може това да остане безнаказано. Толкова евреи умряха, загинаха в този ужасен терор“, казва Славян.
И той, и Натали сега са в България, но умовете им са далеч при близките им в Израел. Надяват се мирът да дойде, а всички техни любими хора да са добре.
Ako im otvori6 smetkite da ne sa okajat milioneri ili sa po4ivka na 4erveno more
Да се молят на Израел да ги спасява.
Като четете зсглавието "мизерстващи", да прочетохте, някой от цитираните да казва че "мизерстват?
Поздрави от сайта, не ни благодарете за дежурния 1ви коментар-рубладжийско Хамазски и за явната връзка между него, заглавието и цялостната неКилипирска неЗависима митрофановская полИтика на сайта!
Слава России!
Слава Хамаз!