Община Карнобат не работи по европроекти, защото при тях има контрол и правила, смята Тодор Байчев
Много общини, сред които и Карнобат, отказват да кандидатстват за финансиране по европроекти, защото не искат да бъдат проверявани и да работят по правила. Това мнение изрази кандидатът за кмет на общината Тодор Байчев в предаването „Лице в лице“ по bTV.
Пред водещата Цветанка Ризова той се представи като женен с две деца, с професионален опит – пет години юрисконсулт, 17 години адвокат, 5 години народен представител, 8 месеца парламентарен секретар в Министерството на земеделието.
Защо Байчев иска да стане кмет на Карнобат?
„На първо място, заради доверието, което ми се гласува“, отговори той. Фактически се оказал безалтернативна кандидатура за кмет на общината в рамките на своята партия - БСП.
„Защото имам достатъчно натрупан опит и познания, които могат да бъдат от полза на общината. Не само за града, а и за общината“, подчерта бившият депутат и заяви: „При нас градът е длъжник на селата. Ние сме град Карнобат – общински център и 30 села, които са, бих казал, забравени от Бога. Има места, в които, оставете, че няма интернет, ами бих казал, че няма път как да стигнете до там. Когато влезете в селото, дупките са по 30-40 см. Например в село Черково. Няма интернет, няма телефон, няма никаква връзка със света, а там има хора. На тези хора трябва да им се помогне. И като тръгнете така от село на село, вие виждате как 30 села загиват благодарение на една недалновидна политика, която се провежда от общинския център. Аз предлагам нещо различно.“
По думите на Байчев всеки град се съизмерва с някой друг: „София – с Пловдив. Бургас – с Варна. Ние се съизмерваме с Айтос. Преди 15-20 години ние бяхме по около 30 хиляди. Айтос си останаха 29 хиляди, ние обаче вече сме 20 хиляди. И това е резултат от една недалновидна политика. Затворихме детските градини по селата, затворихме училищата...“
Предложило се децата от селата да бъдат извозвани и смесвани с тези в града за по-високо качество на образованието.
„Лошо е, когато децата остават без надзор в града. Тогава вече е лошо, а то това се получава. Децата свършват училище и оттам нататък тръгват. Те не ги извозват веднага. Чакат да свършат всичките и тогава тръгва автобусът“, заяви още кандидат-кметът.
„На следващо място, искаме да въведем видеонаблюдение в тези села с оглед сигурността на живущите. Другото, което предлагам, е един мобилен лекарски кабинет. Вече го има в някои от общините в България. Ние не измисляме топлата вода. Напротив, просто пускаме душа и предлагаме на хората да се изкъпят. И като говоря за къпане, при нас масов проблем в селата е лятно време да нямат вода“, обясни Тодор Байчев. Защо – не ставало ясно. ВиК и общината си прехвърляли отговорността.
„А градът също има нужда от много неща. Например, от околовръстен път, който бих казал, че е мой набор – дойде ли време за избори, винаги се предлага околовръстен път и никога не му идва времето да се започне. Кметът трябва да отиде в МРРБ и АПИ и най-накрая да издейства пътя“, категоричен е Тодор Байчев.
Общината пропуснала тримесечния период, в който заедно с Айтос е можела да кандидатства за финансиране чрез европроекти по линия на „Интегрирани териториални инвестиции“.
„А то не се изисква проект за кандидатстване с някакви подробности, а се иска концепция – просто заявяваш, че искаш, в случая, околовръстен път; че искаш да подобриш градската среда... Например, площад „Първи май“ - звучи гръмко, но всъщност представлява една кална нива сто на двеста метра. Там никога не е имало една плочка, едно паве – нищо. И аз като общински съветник съм гласувал как ще правим нещо на този площад... Не мога да отговоря защо общината не кандидатства по проекти...“
След изумлението на водещата и след питане защо общините отказват да получат пари, за да подобрят средата на живот, Тодор Байчев отсече: „Отговарям на този въпрос не само за Карнобат, а за всички общини: защото общините не желаят да работят с европейски средства, за да не бъдат проверявани, тъй като дължат една отчетност и една проверка. Те желаят да работят с постановления на Министерски съвет.“
„Излиза, че няма околовръстен път и площад „Първи май“, защото трябва да се работи по правила“, констатира Цветанка Ризова.
„То е така. Съжалявам, че трябва да прозвучи грозната истина, но е факт“, отговори Байчев. „Аз съм бил в Министерството на земеделието. Ето, по програмата за МИГ-овете (местни инициативни групи – б.р.)... трябваше да дойдат, да се кандидатства. Миналата година от министерството осигурявахме и по 50 000 лв., в случай че не можеш да си направиш концепцията... Еми някак си трудно вървеше, нямаше желание, звъняхме, викахме ги... Така е, г-жо Ризова, за съжаление“, констатира тъжно кандидат-кметът на Карнобат.
„Да ви дам един пример с нашата местна инициативна група, която я има в Карнобат. Местна група е, но се съмнявам да е инициативна. За тази година, например, имат един проект. За какво мислите е този проект? Не можете да познаете, няма как – самият аз останах много изумен. Той е за подвижна сглобяема сцена! Кому е нужна тази подвижна сцена? Други общини кандидатстват по проекти за здравеопазване, за култура, за туризъм, а ние – подвижна сцена. А на туристическата карта ние не сме точка, а сме направо дупка“, каза Тодор Байчев и заключи: „Карнобатлии, гласувайте за алтернативата с номер 1 в бюлетината!“
Гледайте тук: