На този етап единствено в София ПП и ДБ изглежда да имат победа
Доц. д-р Милен Любенов е политолог и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Бе секретар по вътрешната политика на експрезидента Росен Плевнелиев. Потърсихме го за коментар на актуалната политическа ситуация.
- Доц. Любенов, изходът от вота на недоверие изглежда предварително ясен. Защо се прави тогава според Вас?
- Вие сами си отговорихте, че резултатът е предварително ясен и оттам изводът е, че целите му са изцяло предизборни. Партиите, които застанаха зад внасянето на този вот на недоверие, целят по някакъв начин да използват създалата се ситуация с миньорите и енергетиците, за да повишат своите електорални резултати и да уязвят допълнително правителството в хода на кампанията. Но този вот, освен повече шум в системата по темата, няма да доведе до нещо повече като резултат.
- Местните избори са след само две-три седмици. Очаквате ли ГЕРБ да загубят сериозни позиции? ПП-ДБ имат ли шанс да спечелят, от друга страна, като на практика нова формация по отношение на местната власт?
- Към този момент изглежда, че ГЕРБ влизат с по-добри позиции с оглед на това, че имат сериозен контрол в местната власт. От друга страна, тази анти-ГЕРБ коалиция, която се очерта през последните години, вече не е актуална и „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ на тази основа трудно могат да привличат допълнителен протестен вот. Най-вероятно е ГЕРБ да запази до голяма степен позициите, които имаше в местната власт, а „Продължаваме промяната“ може да осъществи пробив единствено в най-големите градове на страната. Но както виждаме, поне от някои социологически изследвания, и във Варна, и в Пловдив се очертават доста оспорвани балотажи. На този етап единствено в София, изглежда, „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ ще постигнат победа.
- И това може би ще даде аргументи на ГЕРБ да поискат повече позиции в изпълнителната власт?
- Най-вероятно, защото все пак в момента в това правителство, което се нарича „Денков-Габриел“, съществува голям дисбаланс. Поне от това, което е заявено публично, ГЕРБ имат само един министър – вицепремиер, всички знаем това. Така че при промяна на електоралната картина съвсем закономерно е при ротацията те да се опитат да получат по-голяма тежест в управлението. Все пак отговорността при тях тогава ще бъде по-голяма, защото министър-председателският пост ще бъде излъчен от тяхната партия. Нормално е една партия, която е излъчила премиера, да иска да има по-сериозен контрол върху Министерския съвет, включително и със свои представители. Още повече че наистина има определени затруднения в някои от ресорите в това правителство. Тази вътрешна критика, която виждаме в рамките на управляващото мнозинство, в някаква степен е основателна.
- Борисов казва, че властта реално е зависима от ДПС, понеже в парламента без тях не можел да се осигури кворум... Доколко тези приказки имат основание?
- Аз не мисля, че това е основателно, защото двете големи коалиции имат достатъчно гласове, с които да управляват. Прикачването на ДПС към тази коалиция има няколко основни цели. От една страна, поне формално – за реализиране на конституционните промени, за които „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ настояват. Но от друга страна, с тази публична риторика ГЕРБ целят допълнително да дискредитират „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, защото знаем, че тези две формации бяха едни от най-големите критици на ДПС – наричаха го „модела на сарая“ и т.н. Създават впечатление, че ДПС наистина имат много сериозна тежест при вземането на решения. Според мен това твърде много се надценява. Ако ДПС иска коренно да промени своя облик и имидж, трябва да разчита на нови лица – в партията има не малко фигури, които натрупаха и доста опит през последните години.
Ние пък смятаме,че моделът Герб си отива от големите градове.Включително от Бургас.