Борисов, Пеевски и Христо Иванов променят Закона за Черноморското крайбрежие
Строежите в зона А, която обхваща 100 метра от морските плажове, се спират, дори да се законни и да са включени в общи или подробни устройствени планове на общините. Това предлагат Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски с промени в Закона за Черноморското крайбрежие, пише 24 часа.
За защитените плажове Иракли, Кара дере и Корал забраната е още по-рестриктивна - обхваща 500 метра.
С новите текстове четиримата депутати записват, че общините привеждат общите си подробни планове според новите изисквания в срок от 1 година. А през това време се спира действието на вече приетите планове. Така щяло да се гарантира, че се слага края на застрояването близо до морето.
Предлага се и в пъти да се увеличат глобите за неправилно поставени преместваеми обекти на плажове - заведения, кафенета, будки и други. В зависимост дали ивицата е охраняема или не, при първо нарушение санкцията става между 6000 и 15 000 лв. При повторно сумата набъбва в диапазона 18 000-60 000 лева.
Правата на министъра на туризма при одобрението на схемите за това какви преместваеми обекти са разрешени на територията на морските плажове ще се прехвърлят на министъра на регионалното развитие. Мотивите за това са, че липсва обективен компетентен административен капацитет в Министерството на туризма за изготвяне и одобрение на устройствените схеми.
Вносителите предлагат да има санкция и за използването на трактори и багери на територията на плажовете. Там първоначалните глоби са от 1000 до 3000 лева, като могат да стигнат и до 10 000 лева.
При установено разрушаване на дюни на извършителя ще се налага глоба от 6000 до 15 000 лв. при първо нарушение и от 18 000 до 30 000 лв. при повторно нарушение
$35/кв.м
Примерно къщата на Кирчо, тя не е на 500м от морето! Всичко около паж Корал да се изрине и да се възтанови природата.
Не става така "аз си построих, узаконих си построиките, сега съм на власт и забранявам да има други построики освен моята и на моите приятелчета"
Законът изостава. Той не реагира на новите тенденции -паркове за каравани, къмпинги в частни имоти и превземане на райони като например до къмпинг Делфин и залива Ахтото. Също така и на приватизирането на плажната ивица пред хотели и комплекси. На черните паркинги и на поставянето на каравани из горите и край брега. Трябва да има не само глоби но и конфискуване на каравани и кемпери или прибирането им на наказателно паркинги. В морето всеки си вкарва каквито си иска плавателни съдове и си го кара къде и както намери за добре. Хвърлят се мрежи и винтери навсякъде, драгира се морското дъно. Изобщо всеки си прави каквото си иска.
Ако това е така имам само един въпрос. Кой им е позволил да строят там. И защо не е в затвора? Това е длъжностно престъпление. Инвеститорите не могат сами да си издадат разрешение. КОЙ ИМ Е КАЗАЛ, ЧЕ МОГАТ ДА СТРОЯТ ТАМ? Очевидно 1-во е застрашил природното богатство на Република България, 2-ро е заблудил стотици бизнесмени да купуват имоти, които не могат да се ползват по предназначението им.
Ако има държава земите, които тези хора са купили ще бъдат откупени на пазарни цени и ще бъдат обявени за национални паркове. А няма да се променя закона така, че някой да си прави каквото си иска за да доказва колко е могъщ.
1. преди 5 години държавата разреши урбанизиране на имоти;
2. дойдоха инвеститори, изсипаха на държавата тонове пари в данъци и такси за придобиване, визи за проектиране, разрешителни и тн.
3. Сега има забраняваме да си реализират строителството им им казваме да ходят да се шибат.
4. Между временно горите в национални паркове се изсичат от наши хора;
5. Еко-плажовете са пълни с каравани и кемпри на наши хора.
6. Всички имат повече пари от шматките от бг и чужбина, които наиграхме, че могат да правят бизнес.
Това не е политика за опазване на околната среда. Това е филм на Гай Ричи.