Бизнесът ще получава компенсации за скъпия ток до края на 2023 г.
С ново краткосрочно решение правителството изпълни искането на работодателите компенсационната схема за високите цени на тока да продължи да действа до края на годината. Удължаването, което обхваща небитовите потребители и операторите на електропреносната и електроразпределителната мрежа, действа за периода 1 септември – 31 декември 2023 г.
Индикативният бюджет на програмата за този 4-месечен срок е в размер на близо 130 млн. лв. Парите ще бъдат изплатени до 31 март 2024 г.
Как работи програмата
Схемата се активира, когато реалната средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента „Ден напред“ на Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) за съответния месец е над 200 лв./MWh и се компенсира цялата сума над този праг, предава economic.bg.
За месец септември, например, горната граница не беше достигната – средната цена на базов товар в сегмента „Ден напред“ на БНЕБ беше 198.82 лв./MWh.
Достъп до компенсацията имат всички около 633 хиляди небитови крайни клиенти на електрическа енергия, както и ЕРП-тата и обществените доставчици.
Припомняме, че преди седмица управляващите установиха, че руската компания "Лукойл" не само че заобикаля закона и не внася в хазната разликата между цената на сортовете Уралс и Брент, но държавата реално ѝ дава допълнителни пари. По думите на депутата Владислав Панев от "Демократична България" платените данъци от "Лукойл" за 2022 г. са за 85 млн. лева, включително извънредния данък, а по схемата за компенсация заради високите цени на тока е получила 142 млн. лева.
За какво са парите
Средствата по програмата ще бъдат осигурени от целевите вноски, които задължените лица правят във Фонд „Сигурност на електроенергийната система".
Операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи ще бъдат компенсирани за електрическата енергия, която закупуват за технологичните си разходи. Максималният размер на компенсацията за тях се изчислява като разлика между средната месечна цена за базов товар на сегмента „ден напред" на БНЕБ и определената от КЕВР прогнозна пазарна цена на оператора на електропреносната мрежа и на операторите на електроразпределителните мрежи.
В съобщението на МС се допълва, че продължаването на компенсациите за операторите до края на 2023 г. ще съдейства за намаляване на финансовия им дефицит, който се натрупва заради повишени технологични разходи.
От своя страна, това е фактор, който ограничава необходимостта от поскъпване на мрежовите услуги за всички крайни потребители, в това число и за битовите.
Добави Коментар