Училището в созополското село Росен спечели нов образователен проект
ОбУ „Христо Ботев“ – с. Росен е одобрено в Конкурсна процедура 33.22-2023, Приоритет 3: "Реализиране на мерки за ранен и равен достъп до предучилищно и училищно образование на децата и учениците от етническите малцинства чрез осъществяване на процес на десегрегация и/или прилагане на мерки за преодоляване на демографски, социално‐икономически и културни бариери“.
Проектът носи името “Взаимност” и ще се изпълнява в рамките на 11 месеца като целевите групи обхващат 73 ученици от ПГ до 10 клас, 19 учители, 6 непедагогически персонал и 10 родители.
Проектът включва комплекс от педагогически, дидактически и социални мерки за създаване на образователна среда за ранен и равен достъп до качествено образование на деца/ученици от малцинствата за преодоляване на образователни, социално-икономически и културни бариери.
„В ОбУ “Христо Ботев” се обучават деца/ученици от ПГ до 10 кл., от български, ромски и руски етнос. Имаме професионална паралелка, направление "Туризъм", професия "Камериер". Усилията ни са към разрешаване на проблемите със ниските образователни резултати, безпричинни отсъствия и липса на мотивация за продължаващо образование“, коментира директорът Станка Коева.
Целта е създаване благоприятни условия за съвместна образователна среда, чрез иновативни дейности като: обучителна лятна академия; психологическа подкрепа за ученици и родители; овластяване на ученици, като членове на ученически съвет; подкрепа за продължаващо образование чрез професионално ориентиране и мобилности в други училища. Друга цел е постигане на устойчив процес на образователна интеграция на деца, ученици и етнокултурните общности, чрез ефективно взаимодействие на училището със семейството.
„Все още е предизвикателство за педагозите работата с деца от етно-малцинствата, които често са обект на предубеждения, породени от различната културна идентичност и социален статус, а проектът ще осигури квалификация на учители и родители за работа в мултикултурна образователна среда. Училището, като посредник – медиатор, целенасочено предлага възможности за преодоляване на противоречията“, допълва директор Коева.
Стойността на проекта е 8 627,00 лева и се финансира от Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства.
Добави Коментар