Голяма чест! Комитет от ПАЧИС заседава в Бургас, обменят добри практики в законодателството за закрила на детето
Бургас е домакин на 61-ото заседание на Комитета по културни, образователни и социални въпроси на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС). Председателят на българския парламент Росен Желязков откри форума, който събра в Бургас парламентаристи от държавите-членки на ПАЧИС. “Ролята на парламентите за укрепване на политиките в областта на закрилата на детето в държавите-членки на Черноморското икономическо сътрудничество” е основната тема на заседанието.
Защитата на децата трябва да бъде първостепенен приоритет на всеки политик, на всяка институция и на цялото общество. Това е тема, по която политическите сили, институциите и неправителствените организации могат и трябва да говорят в един глас, заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков.
Комитетът по културни, образователни и социални въпроси има натрупана експертиза, въз основа на която могат да бъдат обсъдени и нови законодателни инициативи, а защитата на децата има нов актуален и особено важен аспект - децата в дигиталния свят, каза председателят на българския парламент в откриващото си слово.
Когато говорим за децата и политиките за създаване на максимално добра среда за тяхното образование и развитие, ние трябва да съзнаваме, че те израстват в различен свят, посочи Росен Желязков. Това е свят на дигиталните медии, социалните мрежи, виртуалните информационни ресурси, отворените енциклопедични системи, виртуалните библиотеки и музеи, допълни той.
Вярвам, че членовете на Комитета по културни, образователни и социални въпроси ще разгледат внимателно тази тема и в тясно взаимодействие с гражданското общество ще дефинират политики и ще приемат нужното национално законодателство в светлината на новите реалности, отбеляза Росен Желязков.
Сред необходимите действия на парламентаристите той открои приемането на законодателство за подготовката на децата за екологосъобразно и цифрово бъдеще, адаптиране на образователните системи към постиженията на реалния и потенциалния технологичен напредък, насърчаване на иновативното мислене и предприемачество и провеждане на политики на свързаност във всичките й измерения. От това как ще формулираме политики за израстването на бъдещите поколения, зависи бъдещето на света, заяви председателят на Народното събрание.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков получи почетен медал, посветен на 30-ата годишнина от основаването на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС). Отличието му връчи генералният секретар на ПАЧИС Асаф Хаджиев като признание за приноса на България и на делегацията на Народното събрание към работата на организацията.
Ръководителят на делегацията на Народното събрание в Асамблеята и вицепрезидент на организацията инж. Петър Кънев подчерта, че правителствата и гражданските общества от Черноморския регион работят за изграждане на системи за грижа и закрила на уязвимите лица, но трябва да се направи повече за закрила на следващите поколения. „Постигнат е значим напредък в изграждането на правни рамки и политики, както и защита на човешките права на децата. Най-добрите практики в региона са известни и продължават да се усъвършенстват. Необходими са прогресивни иноваторски инструменти за политики и програмиране, за да се предвиждат усилията за реформи към следващи стъпки. Действията изискват обединяване, големи усилия, лидерство и ресурси. Във връзка с това българският парламент и делегацията в ПАЧИС приветстват координираните действия и стъпки за укрепване на регионалното сътрудничество за закрила на детето в Черноморския регион. Предизвикателствата на света, които рефлектират върху живота на децата, поставят пред парламентите важната задача да приемат и актуализират законодателството в тази сфера“, каза инж. Петър Кънев.
Пред Флагман.бг ръководителят на българската делегация допълни с тревога, че обръщаме малко внимание на темата за закрила на детето, а всъщност това е нашето бъдеще, затова и именно тя е избрана. На следващата Генерална асамблея на ПАЧИС ще бъде представен докладът от днешното заседание, след като делегации на всички парламенти, които са тук и които нямат възможност да присъстват дадат своите предложения за приемане на общия докомент.
Той подчерта, че това е първото присъствено заседание на Комитет на ПАЧИС след пандемията и благодари на председателя на българския парламент Росен Желязков, че в напрегнатата ситуация намери време за открие заседанието и подкрепи идеята то да се проведе тук.
„Добре дошли в един от най-красивите градове на Черноморското крайбрежие. От тук аз съм избран за депутат и затова сме тук. Бургас е една от перлите на Черноморското крайбрежие и затова съм благодарен, че именно тук се провежда заседанието“, обърна се инж. Петър Кънев към колегите си.
„ПАЧИС e уникална и консенсусна организация, която е създадена преди 30 години на принципа на ЕС. На първия етап в нея са членували 9 държави, а сега са 13. ПАЧИС работи за черноморско икономическо сътрудничество, свързано с Грузия, Албания, Сърбия, Азербайджан и други държави. 89 народни представители от всички тези 13 държави членуват към момента в ПАЧИС“, разясни инж. Кънев.
България има своето много сериозно участие в ПАЧИС, допълни ръководителят на българската делегация, който членува в Асамблеята от 2005 г.. Председателят на организацията е на ротационен принцип и се сменя на всеки шест месеца. В момента председател е Украйна, а преди това е Турция, където бе отбелязана и 30-годишнината на структурата.
„За съжаление след началото на войната в Украйна, както и във всички други международни организации и в ПАЧИС настъпи разцепление. За пръв път от началото на пандемията се събираме на физическо заседание на комитет в Бургас. Как ще се възстанови работата на организацията в пълния си вид, ми е трудно да кажа. При всички случаи, докато продължава войната, няма да бъде това, което беше“, каза инж. Петър Кънев.