Оставиха в ареста задържаните за шпионаж във Великобритания българи
Петимата българи, които бяха обвинени за шпионаж в полза на Русия, остават за постоянно в ареста. Кралската прокуратура обяви, че те продължават да представляват опасност за Обединеното кралство. Също така могат да напуснат страната и да се укрият, с което съдията се съгласи. Орлин Русев, Катрин Иванова, Бисер Джамбазов, Ваня Габерова и Иван Стоянов бяха включени по видеовръзка от различни затвори, за да чуят обвинението срещу тях в шпионаж.
Те потвърдиха само своите имена и дати на раждани и нямаха възможност да свидетелстват по същество. Следващо дело по случая ще е на 13 октомври. Процесът ще продължи при определени условия за медиите. Те ще имат достъп до него, но няма да имат право да съобщават цялата информация, която ще бъде изнесена в съда.
Твърди се, че българите са наблюдавали хора и обекти, посочени от Русия. Целта на подобно наблюдение биа да се помогне на Москва да осъществява враждебни действия срещу наблюдаваните цели, включително потенциално отвличане.
Един от арестуваните във Великобритания българи е помагал на най-издирвания германец
Прокурорката по делото Кятрин Селби заяви, че групата е била ръководена от 45-годишния Русев. Само негов адвокат беше в съдебната зала, който поиска да се засекретят документите по делото, за да не се повлияе на общественото мнение, особено в чужбина. Петимата са обвинени, че са участвали в заговор с Ян Марсалек, който стои зад една от най-големите финансови измами в Германия и славещ се с добри връзки с руските тайни служби. Той обаче не е обвиняем по делото, въпреки че се смята, че Русев е получавал задачите си точно от него. Марсалек бяга от Виена с частен самолет, точто преди да бъде арестуван по обвинения за финансови злоупотреби.
Първо кацнал в Беларус, но се смята, че в момента живее в Русия. Макар петимата да не са потърсили никакво съдействие от българското посолоство в съдебната зала присъства консулът Николай Ванчев, който каза, че дипломатическата ни мисия ще следи внимателно развитието на случая. Твърди се, че Русев е управлявал операциите на групата от Обединеното кралство и е делствал като връзка с тези, които са поръчвали и получавали разузнавателната информация. Той е живеел в къща за гости в крайбрежния град Норфолк, която е собственост на друга българка.
Вижте втората българка, обвинена на Острова като шпионка на Москва - козметичка е
Според информация на английски медии в имота е била намерена и машина за фалшиви документи за самоличност. Също така Русев се свързва с доставки на специално оборудване за наблюдение на Ян Марсалек, който стои зад една от най-големите финансови измами в Германия и славещ се с добри връзки с руските тайни служби. Орлин Русев имал собствена фирма в Англия, докато Иванова и Джамбазов работили за британското здравеопазване – тя като лаборант, а той като шофьор
Освен това двамата ръководили проекти за интеграция на българи на Острова от 2017 г. Създатели са на Българска социална платформа в Лондон, която е осигурявала евтини курсове по английски език. За дейността си са разчитали и на европейско финансиране.
Иванова и Джамбазов са били и партньори в живота. Също така са участвали в организирането във Великобритания на места за гласуване за български парламентарни избори. Джамбазов е бил председател на секция в един от лондонските квартали, а Иванова – зам.-председател на една от секциите в българското посолство.
29-годишната Ваня Габерова и 31-годишният Иван Стоянов първоначално също са били задържани през февруари, но след това са освободени. Тя е козметичка и според съседи на салона „Хубава жена“, който е ръководила в лондонския квартал Актън, доскоро е работила в него. Била много отдадена на професията си. Преди името й да бъде замесено в шпионския скандал, в интернет имаше информация, че е печелила награди на конкурси по удължаване на мигли в България, Великобритания и Русия.
Голяма част от нея обаче изчезна след съобщението на британската кралска прокуратура, че ще бъде съдена за шпионаж, но излязоха пък други интересни данни. Например по време на пандемията тя е разчитала на 20 000 паунда помощ от британската държава за времето, в което козметичният й салон е бил затворен. За Стоянов информацията продължава да е оскъдна. Знае се само, че е живял в лондонския квартал Грийнфорд и също е работил като шофьор в британнското здравеопазване като Джамбазов.
А - да падне от Лондонтауър
Б - да пие много хубав чай
Нашите ще останат като жадни камилчета в пустиня - и тва щото не си стояха на г’зовете в Лондонската Бг кръчма и не се правеха на улави когато ги викат за “ много интересна работа !!”