Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да си набавим хормона на младостта

Ключови думи: хормон на младостта, флагман

Всички искаме да останем млади възможно най-дълго. През последните години усилено се говори за хормона на младостта, който според някои твърдения може да забави процесите на стареене и да подобри цялостното здраве на организма. Но какво представлява този хормон и как се произвежда?

Хормонът на младостта, който често се споменава, е хормонът на растежа (growth hormone - GH). Произвежда се в предната хипофизна жлеза, основната жлеза на ендокринната система. Хормонът на растежа играе важна роля в растежа и развитието на тялото през детството, но производството му продължава и в зряла възраст. Според изследвания нивата на хормона на растежа достигат пик по време на сън.

Нивата на хормона на растежа са най-високи са по време на детството и юношеството, но намаляват с възрастта. Въпреки това има няколко начина да се подобри производството на GH в организма:

Правилно хранене

Някои изследвания показват, че яденето на определени храни може да стимулира производството на растежен хормон. Богати на протеини храни като месо, риба, яйца и млечни продукти могат да стимулират производството на хормона на растежа. Също така е важно да се консумират достатъчно витамини и минерали, тъй като те са от съществено значение за нормалното функциониране на ендокринната система.

Физическа активност

Редовната физическа активност, особено упражненията с тежести и високоинтензивните тренировки, може да стимулира производството на GH. Това се дължи на факта, че физическата активност предизвиква стрес върху мускулите и тъканите, което води до увеличено освобождаване на хормона.

Качественият сън

По време на дълбок сън, когато тялото си почива и се възстановява, хипофизната жлеза произвежда повече хормон на растежа. Следователно качеството и продължителността на съня играят важна роля в производството на този хормон.

Стрес

Стресът може да да повлияе отрицателно върху производството на растежен хормон. Изследванията показват, че хроничният стрес може да намали нивото на хормона на растежа в организма. Ето защо е важно да намерите начини да го управлявате и да си осигурите достатъчно почивка.
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Стана дядо Голяма радост за американеца Ето прогнозата за времето Облачно в България
500-килограмов козунак приготвиха в... Румъния Стряскащо престъпление в България За 14 лева: Момче заплаши с убийство мъж
Решиха за бедственото положение във Варна Ето подробности Дете намери голяма сума пари в метрото Полицията издирва собственика
Закъса сериозно Ръсел Бранд е обвинен в изнасилване Тръмп представи любопитна "златна карта" Визираната представлява билет за безсрочен престой в САЩ
Земетресение от 4,3 по Рихтер разлюля... Тайван Голям протест в Плевен Граждани се бунтуват след трагичната смърт на Сияна
Огнен ад край София, камион се запали Временно движението в аварийната и активната лента в посока Варна се ограничава Делото "Цалапица": 15 години затвор при строг режим за Бизюрев Той беше признат за виновен, че умишлено е умъртвил 24-годишния Димитър Малинов