Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да си набавим хормона на младостта

Ключови думи: хормон на младостта, флагман

Всички искаме да останем млади възможно най-дълго. През последните години усилено се говори за хормона на младостта, който според някои твърдения може да забави процесите на стареене и да подобри цялостното здраве на организма. Но какво представлява този хормон и как се произвежда?

Хормонът на младостта, който често се споменава, е хормонът на растежа (growth hormone - GH). Произвежда се в предната хипофизна жлеза, основната жлеза на ендокринната система. Хормонът на растежа играе важна роля в растежа и развитието на тялото през детството, но производството му продължава и в зряла възраст. Според изследвания нивата на хормона на растежа достигат пик по време на сън.

Нивата на хормона на растежа са най-високи са по време на детството и юношеството, но намаляват с възрастта. Въпреки това има няколко начина да се подобри производството на GH в организма:

Правилно хранене

Някои изследвания показват, че яденето на определени храни може да стимулира производството на растежен хормон. Богати на протеини храни като месо, риба, яйца и млечни продукти могат да стимулират производството на хормона на растежа. Също така е важно да се консумират достатъчно витамини и минерали, тъй като те са от съществено значение за нормалното функциониране на ендокринната система.

Физическа активност

Редовната физическа активност, особено упражненията с тежести и високоинтензивните тренировки, може да стимулира производството на GH. Това се дължи на факта, че физическата активност предизвиква стрес върху мускулите и тъканите, което води до увеличено освобождаване на хормона.

Качественият сън

По време на дълбок сън, когато тялото си почива и се възстановява, хипофизната жлеза произвежда повече хормон на растежа. Следователно качеството и продължителността на съня играят важна роля в производството на този хормон.

Стрес

Стресът може да да повлияе отрицателно върху производството на растежен хормон. Изследванията показват, че хроничният стрес може да намали нивото на хормона на растежа в организма. Ето защо е важно да намерите начини да го управлявате и да си осигурите достатъчно почивка.
 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Алея на народните будители е създадена в несебърското училище Идеята е на преподавателите от образователното заведение 40% от участниците във Vivacom Техническа Академия остават на постоянна работа или платен стаж в компанията Студентите ще имат възможност да посетят наземната сателитна станция Плана – най-голямата на Балканите
Ипотечните кредити растат въпреки мерките на БНБ Ръстът на заемите през октомври е по-голям от тези през предните месеци4  Мама ме научи: Вече не купувам масло. Свинската мас винаги е в хладилника ми Вижте как да си я приготвите вкъщи
Хотелиери с групови дела срещу Booking Платформата ги лишава от право да продават на желани от тях цени Намереният мъртъв в Огоста Весимир Илиянов е бил убит На този етап няма повече информация около хода на разследването
Тати носи, мама меси: БГ младежите най-мързеливи в ЕС Официално само 6,5 на сто от учещите се хващат да бачкат "Капките" се завръщат! Геро ще води шоуто
Пица за 1000 лв.: Как майстор от Бургас впечатли Италия При гарнирането използвал магарешки кашкавал Кирил Петков към Бойко Борисов: При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски! Зависимостта в политиката се оказа най-големия порок! Това написа съпредседател на "Продължаваме промяната"
Кметът Николай Димитров обяви начало на реконструкцията на важен пътен участък в Несебър Дейностите включват цялостно изграждане на тротоарни алеи и ремонт и преасфалтиране на пътното платно Направи голям трансфер Божинов получи признание в Италия