Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Учени откриха нова стратегия за борба с недоспиването

Ключови думи: недоспиване, дрямка

Японски учени от университета в Хирошима предложиха нова стратегия за оптимален сън, която да помогне за противодействие на умората и сънливостта по време на 16-часова смяна.

Според изследването, публикувано в списание „Scientific Reports“, две кратки дремки премахват сънливостта по-добре от двучасов сън.

В Япония на медицинските сестри обикновено се разрешава да спят до два часа по време на нощна смяна, за да компенсират разстройството на биологичния часовник.

Изследователите анализирали данни от предишни научни трудове, за да определят кой график на сън се бори най-добре с недоспиването и влошаването на когнитивните способности.

Оказало се, че тези, които са подремнали веднъж в продължение на 120 минути, приключващи в полунощ, са се чувствали сънливи още в четири часа сутринта и през останалата част от смяната си.

Участниците обаче, които планирали две дремки - 90-минутна, продължаваща до полунощ, и 30-минутна, завършваща в три часа сутринта - предотвратявали сънливостта до шест часа сутринта.

Експертите препоръчват да се добавят допълнителни 30 минути сън между 5 и 6 часа сутринта, което би отложило сънливостта до 7-8 часа сутринта.

Въпреки че всички групи с различен режим на сън са имали значително по-високи нива на умора между 4:00 и 9:00 часа сутринта, групата с две дремки е имала по-ниски нива на умора от останалите“.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Поема ли по нова посока Беларус? Лукашенко помилва 20 души Този ход подчертава потенциална промяна в подхода на правителството Яжте по 2 шепи шамфъстък на ден за перфектно зрение Това са единствените ядки, които съдържат много полезен за очите лутеин, категорични са учените
Кои храни поскъпнаха най-много Цените на свинското и пилешкото месо са се запазили, олиото е поскъпнало заради лошата реколта Годината на Дървената змия: Какво обещава за всяка зодия през 2025 г. Дървената змия подкрепя онези, които действат съзнателно, търпеливи са и се стремят към хармония
След катастрофата с коне: Протест на главния път за Кюстендил Това е поредният инцидент с безпризорни животни в този участък До 31 декември можем да искаме прехвърляне на неизползвания отпуск от 2024 година Платеният годишен отпуск има двугодишна давност
Правителството отпуска 2 млн. лв. за домакинствата, останали без ток Премиерът е разговарял с кметовете на Габрово, Троян и Тетевен за нуждите от съдействие от страната на държавата Отнемат лекарските права на атентатора от Магдебург Мъжът от саудитски произход, пристигнал в Германия през 2006 г., се вряза с голям автомобил сред множеството посетители на коледния базар
Как да отслабнем за 3 дни след празничните трапези? Шоколадов бонбон преди хранене не потиска апетита, развенча мита проф. Донка Байкова Почина най-добрата Жулиета Оливия Хъси е в главната роля на лентата от 1968 година
Борислав от Пловдив изчезва за втори път Около 14 ч на Коледа излязъл от жилището Мъск се очаква да стане трилионер до 2027 година В началото на 2020 г. Мъск е бил оценяван 28,5 млрд. долара, според индекса на милиардерите