Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Снимки на Луната разкриват кратер, по-дълбок от Гранд каньон

Ключови думи: снимка на луната, кратер, гранд каньон

Южният полюс на Луната изглежда призрачен на ново изображение, в което са използвани снимки от две различни камери на НАСА в орбита около Луната.

National Geographic, в координация с НАСА, сподели невиждано досега композитно изображение с висока разделителна способност на лунния южен полюс с подробна придружаваща карта на местата за кацане на Артемида 3.

Това поразително изображение на района на южния полюс на Луната е съставено от поредица снимки, направени от Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) - мрежа от камери, монтирани на Lunar Reconnaissance Orbiter на НАСА, който обикаля около Луната от юни 2009 г., и ShadowCam - финансиран от НАСА инструмент на Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) на Корейския институт за аерокосмически изследвания. Според изявление на агенцията ShadowCam е 200 пъти по-чувствителна към светлината от използваните досега лунни камери на НАСА.

Ето и официалното съобщение на НАСА и NatGeo: "В тази зашеметяваща мозайка се разкрива вътрешността на кратера Шакълтън близо до южния полюс на Луната. Самият кратер е заснет от ShadowCam - инструмент на НАСА, предназначен да надникне в сенчестите части на лунната повърхност, който обикаля около Луната от почти една година на южнокорейския космически апарат "Данури". Околните области са заснети от камерата на Лунния разузнавателен орбитален апарат. На това изображение се виждат части от три от 13-те потенциални района за кацане на астронавти по време на "Артемида 3"."

Кратерът Шакълтън се простира на около 20 км ширина и 1,3 км дълбочина, което го прави по-дълбок от Гранд Каньон, според Центъра за лунна наука и изследване, предава dnes.bg.

Заедно с мозаечното изображение на кратера Шакълтън National Geographic публикува топографска карта на южния лунен полюс, на която са показани потенциалните места за кацане на Артемида 3 в региона.

Изглежда, че всички погледи са насочени към нашия самотен спътник тези дни, особено след като през последните няколко седмици в новините се появи историческата мисия на Индия "Чандраян-3" на южния лунен полюс.

Още на 23 август 2023 г. Индия стана първата страна, която приземи космически апарат близо до южния полюс на Луната по време на мисия на стойност 77 млн. долара, която позволи на космическата ѝ програма да стане едва четвъртата в историята, осъществила меко лунно кацане след САЩ, бившия Съветски съюз и Китай. След двуседмична мисия за изследване на околността и провеждане на експерименти спускаемият апарат "Викрам" и марсоходът "Прагян" преминаха в режим на заспиване при залез слънце, за да се надяват да се събудят отново на 22 септември.

И Китай, и САЩ искат да изпратят човешки екипажи на южния полюс на Луната. Китай планира мисия не по-рано от 2030 г., докато НАСА планира да приземи екипаж от астронавти близо до южния полюс на Луната не по-рано от 2025 г., което ще бъде първата човешка мисия на Луната от над 50 години.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Над 3300 са жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар Много хора са обявени за изчезнали Президентът със съболезнования към семейството и близките на Васил Банов Радев почете паметта на актьора
Росен Желязков има празник днес Министър-председателят е рожденик Кирил Петков анонсира вот на недоверие Чакаме само датата за влизане в еврозоната, каза политикът
Дава 8 бона за... Преслава тъне в лукс Само тези 3 зодии умеят да пазят тайни Може да си излеете душата пред тях и да сте спокойни, че няма да издадат казаното
Обръщат пенсиите в евро Пенсионно-осигурителните дружества имат готовност за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г. Над 600 човека се натровиха с дюнери в Турция В няколко от местните болници са постъпили голям брой пациенти със стомашни проблеми и повръщане
Шуренайка, свако, етърва, девер – роднинските връзки, които всеки трябва да знае! Впечатляващ е броят на думи в българския език, които се използват за наименования на роднински връзки Oпитайте номера на главен готвач и ще ядете най-хрупкавите домашни картофки! Тайната се крие в една малка подробност
Дете пострада във верижна катастрофа В Хасковско Задължително трябва да знаете това, ако ви звъни плачещ човек Новата схема в алоизмамите