Тодор Байчев: Предложенията за промени в Конституцията? Всеки се излага според възможностите си!
„Трябва ли въобще да се промени нещо в Коституцията?. Ако ще са в посока само и единствено, за да се ограничат правата на президента и да се заграби служебно повече власт за сметка на служебното правителство, мисля, че мястото на депутатите не е в НС, а по родните им места, където може би ще бъдат полезни с нещо, а колегите юристи е по-добре дори да не работят и да се занимават с друго". Това коментира пред Флагман.бг юристът Тодор Байчев, който е и кандидат за кмет на Карнобат от БСП.
Припомняме, че на 28 юли парламентарните групи на "Продължаваме промяната - Демократична България", ГЕРБ-СДС и ДПС внесоха в парламента общо проект с конституционни промени. Сред първоначалните предложения, които могат да претърпят значителни промени, са разделяне на Висшия съдебен съвет на два отделни органа, орязване на правомощията на главния прокурор, индивидуална конституционна жалба и промяна в националния празник - вместо 3 март, такъв да стане 24 май.
Комисията по конституционни въпроси даде старт на парламентарния маратон по промени в основния закон, приемайки правилата, по които да се извършат реформите. Вече има и първи политически заявки, че съдебната реформа може да се случи до края на годината.
„Нека уточним, че не съм конституционалист и изказвам лично мнение, което не е обвързано с политическата сила, която представлявам. Съдебна реформа в България се извършва непрекъснато вече над 30 години. Тя започна с приемането на действащата Конституция, която предвиди нова организация на съдебната власт - създаване на ВСС, възстановяване на ВКС и ВАС, апелативни съдилища и съответни прокуратури, възможност за триинстанционно производство и т.н.“, коментира още Тодор Байчев.
Той допълва, че през тези 30 години бяха приети и пет поправки на Конституцията на Република България (КРБ РБ), като четири от тях специално за съдебната власт.
„През цялото време се усеща, че не се постигат желаните резултати. Налице е липса на справедливост, остава усещането, меко казано, за неудовлетвореност и непостигане на желаните резултати. С днешна дата, ние отново говорим за продължаване на съдебната реформа, при очевидна неяснота какво всъщност искаме, как да го постигнем и най-вече от кого да се извърши!“, категоричен е юристът.
На въпрос кое налага датата 24-май да се впише в конституцията, Тодор Байчев отговаря:
„Искрено се моля, някой депутат да не припознае идеята, да бъде записано в Конституцията, че не можем да напуснем ЕС и НАТО. Казвам го с ирония, защото бяхме членове на СИВ и Варшавския договор и те се разпаднаха, но държавата ни продължава да съществува и развива“.
Според него има огромен недостатък в предложението президентът да избира служебен премиер между трима души, а именно – председател на НС, управител на БНБ и председател на НС. Недостатъкът е, че не е предвидено какво следва при отказ на някой от тях.
В предложените текстове за промени в Конституцията се предвижда хора с двойно гражданство да могат да са депутати и премиери на България. „Малко ми е странно в кой момент точно ще са повече българи и по-малко другоземци“, коментира още той.
„Няма да навлизам и коментирам всички предложения и ще завърша, че всеки се излага според възможностите си, но някой и повече“, категоричен е юристът.