Проф. Стоянович с изповед в Бургас за тайната мисия на прадядо си за Независимостта на България
В ранното утро на деня след обявяването на Независимостта на България министър-председателят Александър Малинов вика прадядо ми в своя кабинет в Министерския съвет и му възлага да отиде с дипломата Петър Димитров в Цариград на тайна мисия. Това каза в Бургас пред камерата на бТВ бившият министър на културата проф. Петър Стоянович.
Целта е била да се разбере какви биха били условията на османската страна за признаване на Независимостта, обясни той.
Водещият Златимир Йочев пък припомня, че прадядото на професора е и първият човек, който обявява Съединението на България с телеграф.
„Независимостта и свободата са двете най-важни неща както за човека, така и за държавата. Смятам, че този ден е един от най-важните празници“, заяви Стоянович.
„Не може само със знание да се гради държава. Трябва да има и умение, и сърце, както и цел, към която да вървим като граждани на нашата държава. Ако този ден започне да се превръща само в един почивен ден, язък и за държавата, и за вярата, и за миналото ни. Това не е една дата, след която слагаме запетайка и продължаваме нататък, а е възможност да осмислим това какво е да си български гражданин в 21 век“, коментира той, след което водещият припомни думите на Стефан Стамболов: „Съединението прави силата, а силата ражда независимостта“.
„Двете десетилетия след Освобождението от османска власт са много логично посветени на борбата за национално обединение и за постигане на независимост по смисъла на международното право, тъй като България до 1909 г., когато е признато и от международната общност, сме една васална държава, т.е. имаме естествена връзка между Съединението през 1885 г. и независимостта като естествено продължение на тези усилия“, заяви професорът.
„Моят прадядо Иван Стоянович е бил изпратен на първата мисия от Александър Малинов в Цариград при великия везир Кемил паша, за да сондира почвата за бъдещите преговори за условията, при които Високата порта би била склонна да признае българската независимост“, добави той.
Историкът изтъкна, че датата, на която е обявена Независимостта на България, е добре подбрана в международен аспект, било е ясно, че едва ли ще се стигне до война, защото за това не е готов никой. „Едва, когато моят прадядо и Петър Димитров се връщат от Цариград, правителството, запознато с първоначалните условия на османската страна, изпраща своя действащ министър Андрей Ляпчев на официална мисия, в резултат на която постепенно се договарят условията, при които участва и Русия, и Високата порта, и българското правителство“, добавя той.
Надявам се този пример от 1908 г. да бъде осъзнат и използван от максимален брой хора, които са имали желанието и случайността да дойдат на власт!, каза още проф. Стоянович.
Добави Коментар