Прегръдката е продължение на пъпната връв, каза Вартоломей и заговори срещу войната в Украйна
Не трябва в днешно време да съществува война, дори и като понятие. Това каза в интервю за БНТ духовникът от Александрийската патриаршия и светогорския манастир "Есфигмен" архимандрит Вартоломей.
Той е на посещение в България по покана на Българската православна църква заедно с митрополит Емануил. С благословението на Негово Светейшество българския патриарх Неофит, на 23 и 24 септември в Църногорския манастир ще бъде отбелязана паметта на преп. Силуан Атонски.
„За мен е щастие, че за пореден път се намирам в тази благословена страна. Предизвикателствата пред които днес е изправена църквата са предимно от комуникационен характер – как може да предадем основното слово на Христос на хората. Това е основното ни дело“, сподели Вартоломей.
„С един прочит на Евангелието, може да видим, че словата на Божият син, говорейки за онова време, са актуални и днес. Той говори и за нашето съвремие. Църквата днес трябва да осъзнае и да види съвременните проблеми, възникнали в обществото“, добави той.
„Още от самото начало Гръцката православна църква, както и Вселенската патриаршия, към която ние принадлежим, са против войната в Украйна. Познавайки последствията от Втората световна война, не би трябвало днес да има сражения. Вярвам, че има куп други начини за решаване на конфликти“, заяви архимандритът.
„След войната ще трябва да се намери духовна сила, за да се изгради наново цяла една държава, градове, семейства, които са изгубили имуществото си. Те трябва да бъдат утешени след загубата на близките си. Не би трябвало в днешно време да говорим за война“, добави той.
„Материалното е взело превес. Цялото възприятие за живота се е променило. Живеем с единствената цел да изкараме повече пари, да работим от сутрин до вечер с приветливото оправдание „трудя се за благото на семейството ми и за бъдещето му“. Така парите, които са материално средство, за да помагат на човек, са изменили ролята си. Превърнали са се в самоцел на човешкия живот“, коментира свещеникът.
„Не могат да се видят мъжът и жената, защото са заети с работа. Децата не получават майчината и бащината ласка, а прегръдката е продължението на пъпната връв. Именно тази връзка дете-майка-баща, която е съществувала 9 месеца, докато детето се е намирало в утробата, трябва да бъде отрязана. Тогава идва прегръдката, за да замести и продължи тази връзка на майката, бащата и детето. То има нужда от нея. Заложена е в ДНК-то му. Когато не я получи, започва да я търси другаде. Виждаме от това последствията днес“, добави той.
„Любовта е основна съставляваща част на човешкия живот. Тя е тази, която изглажда несъвършенствата между хората, за да може досегът помежду им да бъде по-гладък“, обясни Вартоломей.
„Бог е любов. Христос дойде на Земята и ни даде заповед да се обичаме един друг. Това е заповедта за любовта, която трябва да следваме, след като се наричаме християни, но отново стимулите около нас са толкова много, че човек попада лесно в грешката, в която хората затъват от самото начало на съществуването им и която е била извършена от първите човеци“, коментира той.
„Пожелавам на всички хора да си поставим за цел любовта, да извършим едно обновление в живота си! Тогава ще открием много таланти, които имаме. Нека бъдем радостни и да се усмихваме“, каза още архимандритът.