Бургаски депутат изнесе любопитни данни от доклад за „Лукойл“ заради спорен законопроект
Парламентът одобри на първо четене поправки в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Точката бе вкарана извънредно в дневния ред от мнозинството.
Промените целят забрана на вноса на руски петрол в рамките на месец. Все пак се дава опция на Министерския съвет да предложи и различен срок при нужда. Към момента България има право да внася петрол от Русия благодарение на приета дерогация (изключение) от общото европейско правило, която изтича в края на 2024 г.
Предложените от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС поправки засягат и назначаването на особени търговски представители в нефтени компании.
Темата предизвика остра полемика в пленарната зала днес. От БСП, ИТН и „Възраждане“ заявиха, че законовите промени ще доведат до повишаване цените на горивата у нас. Според Румен Гечев от БСП вносът на петрол от държави извън Черно море е доста по-скъп.
От ПП-ДБ отговориха, че проруските сили у нас прогнозирали същото и за газа, но оскъпяване не се случило.
Христо Проданов от БСП обаче изрази опасения, че в крайна сметка „Лукойл“ ще бъде принудена да затвори рафинерията в Бургас, което би оставило хиляди без работа.
Коментар направи и бургаският депутат от „БСП за България“ Петър Кънев. Той посочи, че точно зад пленарната зала се намира секретната секция на Народното събрание.
„В секретна секция допреди една седмица само пет човека бяха прочели секретния доклад на Министерски съвет с вносители ДАНС, ДАР, Министерство на икономиката и ГДБОП, ако не се лъжа. Прочетете го!... Не знам как сте го чели, но вътре изрично, черно на бяло е записано в десет точки, че за да се пристъпи и да се направи това, което искаме от „Лукойл“, - може да бъде изпълнено до август-септември следващата година“, каза Петър Кънев. „Нали разбирате, че дерогацията изтича догодина. Т.е. ние този законопроект днес ще го приемем (на първо четене – б.а.), спор въобще няма. Решението ще бъде чисто политическо.“
Бургаският депутат добави, че премиерът Николай Денков неколкократно обърнал внимание, че решения на парламента не се съгласували с изпълнителната власт, което водело до грешки.
Кънев изчете и част от мотивите на законопроекта, като направи коментар върху тях.
„Особеният търговски представител ще бъде стриктно контролиран от Комисията по икономическа политика и иновации...“. Е как си го представяте вие това всичкото, как ще стане?! „... както и от Народното събрание в цялост“. Айде ми обяснете всички вие, които все още сте тука, как вие в цялост ще контролирате този особен представител! Той ще бъде длъжен да представя подробни шестмесечни планове на комисията. Е как на шест месеца ще контролира комисията и ще отговаря нейният председател – многоуважаемият г-н Хамид, за работата на една инвестиция, на която, както се чува, цената ще бъде над 3 милиарда? Сериозно нещо! „... и ще бъде неразделна част от договора за управление“. Значи, Министерският съвет го назначава, ние ще го гласуваме в зала (от какъв зор?), след което ръководството на икономическата комисия ще го контролира! Недомислица е цялата тази история. Така или иначе, решението ще бъде политическо, ще бъде прието. Ще ми се малко по-разумно, малко по-ангажирано, с малко повече акъл тези неща да ги преглеждаме и да ги приемаме“, добави Кънев.
Законопроектът бе одобрен на първо четене с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Срокът за внасяне на поправки на второ пък бе съкратен на три дни, което се очаква да ускори окончателното приемане на промените.