Цените ще се повишат много сериозно, ако „Лукойл“ работи без руски петрол, прогнозира Никола Стоянов
Цените ще се повишат много сериозно, когато рафинерията в Бургас спре да работи с руски петрол. Това прогнозира бившият икономически министър Никола Стоянов.
Възможно да се усети някакъв вакуум на пазара, но това ще е за кратко, прогнозира той
„Вижте цените при съседите ни и си направете сметката. Колкото са там плюс транспорта до България и ще видите, че цените на горивата ще скочат над 4 лева със сигурност“, посочи той и разказа за срещите си с ръководството на „Лукойл“ докато е бил част от служебното правителство.
„Плановете бяха преди дерогацията, която ЕС даде на България, за две години това да може да се случи и до края на 2024 г. „Лукойл“ да може да работи изцяло без руски петрол. Това е ясно и така трябва да се случи“, обясни той и коментира критиките на акад. Николай Денков за това, че не е постигнат напредък за излизането от дерогацията.
„Не зная с какъв контекст го е казал, може би в контекста на това, че за пред последните два месеца горивата са поскъпнали с над 20%. Много е страшно да се правят някакви стъпки, без да се прави анализ. Това, което за съжаление виждаме през последните три месеца“, каза още Никола Стоянов. Той посочи също така, че служебното правителство е оставило на редовното значително по-ниски цени на горивата.
Той коментира и отпадането на забраната за внос на украинско зърно.
„Всеки, който има познания по финанси, би се срамувал от такъв анализ, който финансовото министерство представи за пропуснати ползи заради забраната за внос на украинско зърно. Това беше наистина смешно. Говорят за пропуснато ДДС от вноса, а след като се изнесе продукцията някой смята ли върнатият данък? Предполагам, че всички от Министерството на финансите се срамуват“, заяви бившият министър.
„Когато нашето правителство подкрепи тази забрана пред Европейската комисия заедно с още няколко държави, образуваха група, която успя да упражни достатъчно натиск, за да защити собствените си производители и пазари, тъй като се видя, че добрата идея за транзитни коридори през граничните държави към нуждаещите се не работеше добре. В приграничните държави оставаше огромна част от количествата, което дисбаланасираше пазара и поставяше под риск местните производители“, добави той.
„Ние сме в ЕС и се стремим към зелена сделка, към здравословни продукти, но Украйна не спазва тези правила и това им дава предимство. Съответно цените са по-ниски. Въпросът е искаме ли да рискуваме, след като толкова години приемаме едни правила и сега казваме „не са толкова важни“., заяви Стоянов.
„България има много сериозни мощности за преработка на слънчоглед, но ако внесете за 1 лев на килограм и го преработите на олио, след което себестойността му стане на 1,50 лева, при износ повече ДДС ще върне държавата, отколкото ще вземе при вноса“, обясни той.
„Цените на зърното падаха постоянно, докато имаше забрана за внос от Украйна. В тези смутни времена гледайте какво се случва, а не какво ви приказват!“, каза още бившият министър.
цени, а винаги са ни го продавали на борсови цени въпреки, че техния жмел е реално по-евтин. Само на китай и индия го дават на 35 долара, щото никой друг не им го ще и не иска да им застрахова танкерите. Дреме ми за драмите на пияните ватенки и бг копейките. Без Вас както им казаха Украинците.
Айде пак внушения за катаклизми
Аман