Войната в Украйна била свещена, Ким Чен-ун обеща помощ на Путин
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун нарече отношенията на страната си с Русия свой основен приоритет и обеща пълна подкрепа за президента Владимир Путин и неговото правителство в условията на войната в Украйна. Двамата лидери се срещнаха за първи път от четири години насам на космодрум в Далечния изток на Русия, отбелязва в. "Вашингтон пост", цитиран от БТА.
Вестникът коментира, че изказванията им са подчертали очевидното послание на тяхната необичайна среща на върха - двамата лидери, считани за отхвърлени от Запада, ще се подкрепят взаимно като отпор на водените от САЩ усилия за изолиране на Путин заради нахлуването му в Украйна и на Ким Чен-ун заради неговия стремеж към ядрени оръжия и балистични ракети.
Срещата се състоя след продължили месеци наред оценки на американското разузнаване, според които Русия иска да получи повече оръжия от Северна Корея, за да попълни намаляващите си запаси за войната в Украйна, докато Пхенян се стреми да стимулира своята затруднена икономика и да накара Москва да му предостави напреднали технологии за сателитните и ядрените му програми, посочва "Вашингтон пост".
Смята се, че Северна Корея разполага с големи запаси от остарели артилерийски снаряди и ракети, съвместими с бившите съветски и с руските оръжейни системи, използвани в Украйна, както и с производствен капацитет, който би помогнал на Русия да поддържа високия процент на използване на боеприпаси в момент, когато Кремъл се затруднява да увеличи вътрешното си производство, посочва вестникът.
По последни оценки на Запада Русия е използвала до 11 милиона снаряда в Украйна през миналата година, а през тази година ще изстреля още 7 милиона снаряда, казва Джак Уотлинг, старши изследовател в областта на сухопътните бойни действия в Кралски обединен институт за отбранителни изследвания (RUSI), британски мозъчен тръст.
Потенциална оръжейна сделка би нарушила санкциите на ООН, които Русия преди това подкрепи като страна членка на ООН и постоянен член на Съвета за сигурност, коментира "Вашингтон пост".
"Съществуват определени ограничения и Русия ги спазва. Но има неща, които можем да обсъдим и да помислим. Тук също има перспективи", отговори Путин на въпрос на журналист на руската държавна телевизия дали разговорите са тласнали двете страни към по-близко военно сътрудничество.
"Русия е страна, която може да се самоосигурява, но в рамките на действащите правила имаме някои възможности, на които обръщаме внимание и ги обсъждаме", каза руският президент.
Високопоставени руски официални представители заявиха, че не виждат противоречие в това Русия да се придържа към санкциите на ООН и същевременно да навлезе в "нова фаза" на отношенията си със Северна Корея.
"Русия запазва позицията си в ООН и Съвета за сигурност", декларира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
"Но това не може, не трябва и няма да бъде пречка за по-нататъшното развитие на руско-севернокорейските отношения", добави говорителят на Кремъл.
Руският външен министър Сергей Лавров даде сигнал, че Русия ще продължи да блокира евентуални по-нататъшни резолюции за санкции срещу Пхенян.
"Санкциите срещу Северна Корея бяха приети в съвсем различна геополитическа ситуация", каза Лавров след срещата Путин-Ким. По думите му причината Русия и Китай да блокират допълнителната резолюция за санкции срещу Северна Корея, изготвена от САЩ миналата година, е била, че обещанието на Запада да реши хуманитарните проблеми в страната, когато бяха наложени първоначалните санкции, се е оказало "поредната лъжа".
За Ким Русия би могла да се превърне в икономически спасителен пояс, тъй като Северна Корея се бори с финансови затруднения и продоволствена несигурност след изолирането си заради пандемията във връзка с коронавируса.
Срещата, широко отразена от руските медии, бе проведена в приятелска атмосфера след пристигането на Ким на космодрума "Восточний" в Амурска област, където Путин го разведе из космодрума, преди да проведат двучасови разговори.
Ким направи коментари, които се равняваха на пълно одобрение на руското нахлуване в Украйна и нарушаването на признатите международни граници, отбеляза "Вашингтон пост".
Вестникът припомня, че Северна Корея бе една от само петте държави, които отказаха да осъдят руското нахлуване, като подкрепи незаконното анексиране на украинска територия от страна на Русия.
"Сега Русия се вдига на свещена борба, за да защити държавния си суверенитет и да защити своята сигурност", каза Ким на Путин според видеоклип, разпространен от Кремъл.
"Винаги сме подкрепяли и подкрепяме всички решения на президента Путин и руското правителство. Надявам се, че винаги ще бъдем заедно в борбата срещу империализма", каза Ким.
Това е забележителна позиция за лидера на страна, която също има обща граница с Русия, но може би не това не е изненадващо, като се има предвид неблагоприятната репутация на двете страни в международната общност, посочва "Вашингтон пост". Според вестника париите няма какво да загубят, ако се обединят в лицето на нарастващите глобални санкции.
Путин отбеляза 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни и подчерта необходимостта от икономическо сътрудничество.
"Именно нашата страна първа призна суверенната и независима държава КНДР", припомни той, използвайки съкращението на официалното име на Северна Корея.
Путин посрещна Ким, слизайки от официален черен автомобил на космодрума, и двамата мъже си стиснаха ръцете и размениха поздрави според видеоклип, разпространен в "Телеграм" от Кремъл.
"Добре ли пътувахте", го попита Путин според видеото.
"Благодарим ви, че ни поканихте въпреки натоварения си график", каза в отговор Ким.
Можеше да се види, че влиятелната сестра на севернокорейския лидер и негова най-близка довереница Ким Йо-чен го придружава.
От Кремъл съобщиха, че двамата лидери са разгледали съоръженията на космодрума, включително цеха за сглобяване на ракетите-носители за космическите ракети "Ангара" и "Союз-2".
Генералният директор на държавната космическа корпорация "Роскосмос" Юрий Борисов и Николай Нестечук, генерален директор на Центъра за експлоатация на наземната космическа инфраструктура, описаха руските съоръжения на Ким чрез преводач.
Необичайният избор на мястото може да бъде сигнал за съсредоточаване върху космическите технологии, които са приоритет за Ким, отбелязва "Вашингтон пост".
Миналия месец Северна Корея имаше втори неуспешен опит за изстрелване на военен шпионски сателит и обяви, че ще направи следващ опит през октомври.
Севернокорейската космическа агенция работи по извеждане на сателит в космоса, за да следи "вражеските" военни дейности в реално време, посочва вестникът.
Южнокорейските военни проучиха отломките от първото неуспешно изстрелване през май и съобщиха, че сателитът на Северна Корея не е бил достатъчно усъвършенстван, за да извършва космическо разузнаване.
Путин обяви, че е приел Ким на това място, защото възнамерява да помогне на Северна Корея да изгради сателити, съобщиха руските медии. Това е озадачаваща забележка, като се има предвид позицията на Русия на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, както и забраната на Съвета за сигурност Пхенян да тества ракетни технологии с далечен обсег, включително тези, които се използват в ракетите за изстрелване на сателити, коментира "Вашингтон пост".
"Лидерът на КНДР проявява голям интерес към ракетните технологии, те се опитват да развиват и космоса", обясни Путин, цитиран от агенция РИА “Новости”.
При пристигането си в Русия Ким бе посрещнат с фанфари от военен оркестър и с червен килим, пресичайки границата, което бе първото международно пътуване на уединения лидер след началото на пандемията от коронавирус.
Ким каза, че посещението му "е ясен израз на това как нашата партия и правителство отдават голямо значение на стратегическото значение на отношенията между КНДР и Русия", отбеляза официалната севернокорейска агенция КЦТА.
С пътуването на Ким приятелството и сътрудничеството между двете страни ще преминат на "ново, по-високо ниво", допълни КЦТА.
В същото време Северна Корея изстреля две предполагаеми балистични ракети към морето край източния си бряг, съобщиха южнокорейските военни. Според медиите в Япония ракетите са паднали извън японските териториални води.
Ким се срещна за последен път с Путин във Владивосток през 2019 г., два месеца след провала на преговорите между САЩ и Северна Корея за денуклеаризация в Ханой и в момент, когато Ким се опитваше да се застрахова по време на преговорите за ядрената си програма.
След провалената си среща на върха с тогавашния американски президент Доналд Тръмп севернокорейският лидер разшири с бързи темпове арсенала от ядрени оръжия на Пхенян, дори когато мерките във връзка с пандемията от коронавирус свиха икономиката на страната.
Сега Ким и Путин се стремят да дадат знак, че се обединяват около общи интереси в своето противопоставяне на САЩ, коментира "Вашингтон пост".
Според вестника Вашингтон и преди е обвинявал Северна Корея, че предоставя на Русия оръжия, включително за продажба на артилерийски снаряди на руската частна наемническа компания "Вагнер". И Москва, и Пхенян отричат тези твърдения.
През юли руският министър на отбраната Сергей Шойгу посети Северна Корея при голям интерес от страна на държавните медии и присъства на честванията на 70-годишнината от примирието в Корейската война, отбелязано с военен парад. Той присъства и на концерт, на който севернокорейски изпълнители пеят руски песни в подкрепа на руското нахлуване в Украйна.
Топлото посрещане на Шойгу в Пхенян, където наградени с отличия военни се бяха изправили с червени плакати, на които наричаха руския министър "другарю", написани и на двата езика, подхрани опасенията в западните столици, че Путин и Ким преговарят за разширена оръжейна сделка.
"Продължаваме да бъдем загрижени, че Северна Корея обмисля да предостави какъвто и да е вид боеприпаси или материална помощ на Русия в подкрепа на нейната война срещу Украйна", отбеляза пред журналисти говорителят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър.
В интервю за предаването "С лице към нацията" на телевизия Си Би Ес вицепрезидентката на САЩ Камала Харис подчерта, че "би било огромна грешка", ако двамата лидери постигнат оръжейна сделка.
"Също така силно вярвам, че както за Русия, така и за Северна Корея това ще ги изолира още повече", добави Харис.
Най-голямото находище на литий в Европа се намира в Чехия (Cinovec) на около 100 км северозападно от Прага. Находището е уникално. Смята се, че то представлява около 3 % от световните запаси на литий. В първия етап добива е предвиден за 26 години. Това е така, защото тези прогнози не се правят за по-дълъг период от време, тъй като никой не знае как ще се развие пазарът и т.н. Въпреки това в Чешката република имат запаси за около 300 години при сегашното планирано производство.
Ти да не си бил там кой какво е казал в руската дума.В моето село живеят руснаци,които с нищо не са навредили на България.Наши българи има по цял свят,ако и към тях се отнасят така дали ще е добре.Стига съчинения по картинка.
Аналоговнетното оружие
И друго исках да отбележа, че нито един от техните коментари, ПОВТАРЯМ НИТО ЕДИН, не бе публикуван в този си вид в официалната страница на Флагман във Фейсбук!!
Защото всяка статия може да бъде намерена и там.
Което на практика означава, че и трите плюещи по Русия дебила са едни насрани, комплексирани, анонимни девственици!!
Ако някой се чуди на инфантилните, тъпи коментари под мен де.....
Все някакви, безумни, налудничеви, аналнозависими коментари на ръба на лудостта !
Нима няма хора със здрав разум, вярващи в зеленски ?
Без вълнения за мъжки ласки и несвързани писания с многобройни прилагателни.
Питерский таксист,собирай своя Чичолин армия и матайте из украинская земля, потому что украинская земля для вам стекловатая. Идите на@уй е@аньlе пи@иразьl.
Вот вам С#ки!
https://youtu.be/tWRRzfiNRys?si=BUVHRU4NmJ8sneTN
Бегите ваньки, бегите пока не поздно!
За една пералня от Украйна да участваш в жесток клип към кючека "Камъните падат, падат от небето"
Вчера нищо и нямаше,слава Богу.
След приемането на Северна Корея в БРИКС и вливането на корейските донги в организацията икономическата мощ вече е неудържима. До края на седмицата еврото се закрива като валута и ЕС се разпада, следващата седмица и доларът и САЩ.
Докато има диктатори винаги ще има заплаха от глобална война, защото основният номер на диктатора е да си осигури доживотна власт посредством изнасянето на напрежението извън страната. Винаги се намират глупаци да се вързват на велики идеи за могъщество, връщане към стари славни времена или защита от някаква измислена или силно преекспонирана заплаха.
https://youtu.be/gWIBLy7h4Es?si=duly7hik93qMNpfl
Обачеееее анекдота продължава и същия губернатор се снима на фона на горящият десантен кораб Минск, който е бил на ремонт в завода заедно с подводницата Ростов на Дон(пусната на вода само преди 9 години.
Раздел комедия еври дей. Страна без флот не спира да унищожава великия руски флот, който ахаааа да потопи Хамерика, НАТО и целия свят.