Чупим рекорди: БМФ Порт Бургас с безпрецедентни обеми на контейнерния трафик през първата половина на 2023 г.
В Бургас днес Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) - Полската Банка за Развитие, даде пресконференция относно визията за развитие на региона на Инициативата „Три морета“.
BGK е инициатор и съосновател на Инвестиционни фонд към Инициативата „Три морета“, целящ да подкрепи инфраструктурното развитие на държави-членки на ЕС от Централна и Източна Европа, които граничат с Балтийско, Адриатическо и Черно море.
През юни 2022 г. фондът на „Три морета“ придоби значителен дял от българския частен пристанищен оператор – БМФ Порт Бургас АД. Година по-късно, представители на Полската банка за развитие посещават пристанищните терминали, за да се запознаят лично с развитието на порта.
Пресконференция беше дадена от Bank Gospodarstwa Krajowego и Българска Банка за развитие – ключови акционери във фонда , Amber Infrastructure Limited - компанията – финансов съветник на фонда и изпълнителния директор на БМФ Порт Бургас АД.
Кшищоф Сенгер, директор в BGK и член на борда на 3SIIF откри пресконференцията, представяйки визията на банката за необходимостта на Инициативата „Три морета“.
Изпълнителният директор на ББР - Цанко Арабаджиев, акцентира върху значимостта на факта, че фондът вече е инвестирал в две предприятия с българска собственост. През 2020 г. ББР се присъединява към фонда като акционер с вноска от 20 млн. евро.
Целите, които фондът е заложил пред себе си и областите на инвестиция, които са заложили като ключови за развитието на региона, бяха представени от Джо Филипс - фонд мениджър на "Три морета". Той представи и своите лични убеждения, че строителството и развитието на ключови инфраструктури в региона на „Три морета“ изисква значителен капитал, който не би могъл да бъде осигурен от публични средства.
Крисчън Рой – инвестиционен директор в Amber Infrastructure и член на борда на директорите на БМФ Порт Бургас, на свой ред представи какво е накарало фонда да инвестира в БМФ Порт Бургас. Сподели, че сделката е финализирана малко след избухването на войната на Русия с Украйна и от фонда са били поставени в изключително сложната ситуация да анализират наново инвестицията си на фона на изключително затрудненото корабоплаване в Черно море към момента. Оказва се , че решението им да не отстъпят от инвестиционните си намерения е било правилно, тъй като дори в затруднение условия от ковид-кризата и войната, БМФ Порт Бургас са успели да запазят доброто ниво на товарооборотите си – нещо , с което не много пристанища в региона могат да се похвалят. Още повече – тази година БМФ Порт Бургас бележи рекорди в обработката на морски контейнери. Двамата господа от Amber Infrastructure изразиха възхищението си от управленския екип на пристанищния оператор и постигнатото от тях през годините. Споделиха, че обичайната им практика при подобни сделки е да сменят значителна част от ръководството на компаниите, но в този случай не са усетили необходимостта да търсят по-добър екип от ръководители и специалисти на място. Крисчън Рой очерта какви са плановете за по-нататъшно развитие на БМФ Порт Бургас с подкрепата на Фонд „Три морета“, иницииран от BGK – Полската банка за развитие.
Борис Балев – изпълнителният директор на БМФ Порт Бургас АД, разказа за историята на пристанището и изложи ключовите постижения на пристанищния оператор към момента.
- През първата половина на 2023 г. БМФ Порт Бургас постигна рекордни показатели за обработка на контейнери, демонстрирайки способността си да се адаптира към променящите се пазарни условия и да запази лидерската си позиция.
- Проектът REBIRTH28 представлява стратегически напредък за пристанище БМФ Порт Бургас, включващ изграждането на дълбоководно корабно място за контейнеровози, която ще увеличи капацитета на пристанището и ще допринесе за устойчивото развитие чрез намаляване на въглеродните емисии.
- Пристанище БМФ Порт Бургас има централна роля като стратегически актив в рамките на Инвестиционния фонд на Инициативата „Три морета“, с голямо логистично значение и принос за регионалното икономическо развитие.
През първата половина на 2023 г. общият обем на товарооборота в БМФ Порт Бургас достигна почти 3 милиона тона, което подчертава ефективността на компанията. Това постижение не само отразява стремежа на пристанището към високи постижения, но също така показва способността му да се адаптира и просперира в променящите се пазарни условия.
По-специално, пристанището регистрира увеличение от 12% в обемите на контейнерите в сравнение със същия период на миналата година. Тези обеми представляват забележителните 49% от общия пазарен дял в България, затвърждавайки позицията на БМФ като движеща сила в морския сектор, като спечели още 5% от своите конкуренти през посочения период.
Коментирайки този важен момент, г-н Борис Балев, главен изпълнителен директор на БМФ Порт Бургас, заяви: „Горди сме да обявим увеличение на обемите товари, обработени в пристанището, което е доказателство за доверието на нашите клиенти и огромната отдаденост на нашия екип. Постигнатите нива, подхранват волята ни да продължим да предоставяме най-добрите услуги, както и иновативни и гъвкави решения за нашите партньори. Постигаме тези резултати благодарение на нашето широко портфолио от услуги, авангардни технологични внедрявания и неуморните усилия на изключителния екип на БМФ Порт Бургас”.
Гледайки напред, БМФ Порт Бургас остава непоколебим в своя ангажимент към успеха, предоставяйки най-добрите пристанищни услуги на своите клиенти и партньори. Както се подчертава от фокуса й върху проекта REBIRTH28, стратегията на компанията за растеж и устойчиво развитие покрива най-високите стандарти на професионализъм.
Преконференцията беше закрита от Богдан Завадевич - Мениджър международни анализи в BGK/ Полска банка за развитие/.
БМФ Порт Бургас
БМФ Порт Бургас е частен, многофункционален пристанищен оператор на Пристанищен терминал „Бургас Изток-2“ и Пристанищен терминал „Бургас Запад“. Разположен в Бургаския залив, по крайбрежието на Черно море, БМФ Порт Бургас управлява най-близкото до Босфора дълбоководно пристанище..
Работейки по силата на два концесионни договора с Министерството на транспорта и съобщенията на България, БМФ Порт Бургас има сериозен опит в пристанищните услуги и привличането на клиенти през последното десетилетие. Завършените стратегически инвестиции включват разработването на специални съоръжения за контейнери, меден концентрат, пропан-бутан, сярна киселина, зърно и проектни товари, като в момента се подготвят различни разработки. Това позволи на БМФ Порт Бургас да се превърне в основната морска врата на България, обработвайки около 7 милиона тона товари през 2022 г.
Проект REBIRTH28
През февруари 2023 г. БМФ Порт Бургас направи голяма крачка напред в разширяването на своите възможности, за да обслужва нарастващото търсене на контейнерни превози в региона. Пристанището официално започна строителството на първото в България дълбоководно корабно място за контейнеровози. Строителството е част от проект „Увеличаване дела на мултимодалния транспорт с ниски емисии в пристанището от основната европейска транспортна мрежа Бургас чрез нова инфраструктура за корабно място № 28 (REBIRTH28)“, съфинансиран по програмата за свързване на Европа (CEF) за транспорт.