Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще смени ли Индия своето име?

Ключови думи: индия, бхарат, смяна на името, държава

Докато Индия се подготвя да бъде домакин на срещата на върха на Г-20 тази седмица, правителството на министър-председателя Нарендра Моди изпадна в недоумение, след като в официална покана, изпратена от името на президента, беше използвано различно име на страната – Бхарат.

В поканата за вечеря, изпратена на 5 септември до гостуващите лидери на страните от Г-20, Дропади Мурму е подписан като „президент на Бхарат“ вместо като „президент на Индия“, обяви New York Times.

Това беше приветствано от много хиндуистки националистически лидери от управляващата партия „Бхаратия Джаната“ на Моди, които заявиха, че то представлява отхвърляне на колониалното наследство на страната.

Но опозиционните групи поставиха под въпрос мотивацията и времето за използване на „Бхарат“, което се харесва на хиндуистката националистическа база на министър-председателя, предава expert.bg.

Нямаше незабавни коментари от Моди, които да подсказват, че ще предприеме стъпки за официална промяна на името на страната. Но индийските медии обявиха на 6 септември, че неговата партия може да предложи промяната на предстояща сесия на федералния парламент.

Склонността на премиера към внезапни политически ходове, целящи да развълнуват поддръжниците му, включително внезапната забрана на най-големите банкноти в страната, го направи по-популярен сред съмишлениците му.

Думата „Бхарат“ има санскритски произход и е официалното име на нацията на хинди, но при комуникацията на английски език с други държави се използва Индия. В Конституцията на страната името се използва само веднъж – „Индия, т.е. Бхарат, е съюз на държавите“, гласи член 1.

„Индия, това е Бхарат. Има го записано в Конституцията. Приканвам всички да я прочетат“, заяви пред информационна агенция Субрахманям Джайшанкар, министър на външните работи на Индия. В Конституцията обаче номиналният ръководител на страната се нарича президент на Индия.

Спорът за поканата възникна няколко дни след като Мохан Бхагват, ръководител на Раштрийа Сваямсевак Сангх, организация със силно влияние върху индуистката десница в Индия, заяви, че хората трябва да използват името „Бхарат“ вместо Индия.

1
Коментара по темата
1.
РеалностА
08.09.2023 19:26:17
Колкото пуйките на юг от нас станаха по-малко пуйки толкова и тези ще са по-малко мангали като си променят името.
  Добави Коментар
Биткойнът чупи рекордите Експерти отдават поскъпването на oптимизмa oĸoлo пoлитиĸитe нa нoвoизбpaния aмepиĸaнcĸи пpeзидeнт Дoнaлд Tpъмп 25-годишна сладурана вбесила Надал Вдигнала му нервите с топла вода
Още един българин загина зловещо На 24 декември 2024 г., около 23:00 ч., тежка катастрофа между автомобил Audi с българска регистрация и линейка стана на провинциалния път SP30 в област Фоджа Лавров посочи условието на Русия за мир в Украйна По думите му подобно примирие просто ще бъде използвано от Запада, за да превъоръжи Украйна
Инженерно чудо в Пловдив Всички цъкат с език заради това "бижу" Камелия си показа най-милото на Коледа Чалгаджиката развълнува пак феновете си
Арест на луд купон на Софи Маринова Ромският славей изби рибата, коментира неин фен, иска я в киното Спортист нахлу на трибуните и скочи на бой на зрителите Тайсън Бел започна да налага феновете със стика си
Карен се върна при Златка Плеймейтката си върна наскоро моминското име, след като мъжът й бе изловен с друга, но това я разтопи Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет Ведомството изрази сърдечни съболезнования на правителството и народа на Азербайджан
Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва? Решила е да внесе промяна в последните му дни живот Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент Страната изпадна в политическа криза, когато президентът Юн Сук-йол, който е временно отстранен, обяви военно положение на 3 декември