Отговорността за бедствието в Царево е наполовина между дъжда и институциите, смята Десислава Атанасова
Среща в Народното събрание между представители на изпълнителната и законодателните власти се организира днес заради водното бедствие в Царево. Това обясни председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова пред репортери.
„Това, което е важно да кажем, е, че днес в 12,30 ч. заедно с министъра на финансите Асен Василев и със заместник-министъра на вътрешните работи Стоян Темелакиев (който замества министъра в момента) и председателя на бюджетната комисия (Йордан Цонев) имаме среща, за да коментираме финансовите въпроси, свързани с дейността на комисията за подпомагане след бедствия и аварии, която е ведомствена комисия в Министерството на вътрешните работи“, каза Атанасова.
В срещата щяла да участва и самата Атанасова като председател на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.
Тя коментира лидера на БСП Корнелия Нинова, която от парламентарната трибуна разкритикува управляващите заради ситуацията в Царево.
"За мен беше алогично, след като си бил вицепремиер на същата тази държава, за която днес твърдиш, че не се справя с нищо и не си направил нищо, освен да внесеш един доклад, както самата тя каза, да имаш самочувствието да излизаш и публично да говориш за липсата на каквато и да е организация и то в серия от бедствия. Смятам, че със страданието на хората и в Бисер, и в Мизия, и в Аспарухово, и сега, особено когато има човешки жертви, никой не бива да спекулира политически. Според мен е важно сега да се вземат мерки. Да, ако е нужно, тук в Народното събрание да се приемат законодателни такива, ще го направим. Но да спекулираш политически, когато в населени места в България е обявен ден на траур, според мен е недопустимо", каза още Десислава Атанасова.
След репортерски въпрос дали институциите все пак са допуснали грешка и дали тези наводнения се дължат само на дъждовете, Атанасова отговори: "Доколкото следях абсолютно всички ваши емисии, както и всички прогнози за времето, които предупреждаваха за такива силни валежи, може би отговорността е наполовина, ако може така да се изразя. Да, със сигурност винаги има възможност за много по-голяма организация, за много повече работа. Можем да критикуваме всички институции, може да критикуваме местната власт, можем да критикуваме кой ли не. Сега обаче трябва да се организираме като държава, за да може хората да не бедстват. Защото миналата година, когато се наводниха селата в Карловско, политици правиха пиар от това. И какво? Една година по-късно хората отново казват, че не са преодолени щетите и последствията от бедствието. Не искам да спекулирам с това кой кога е управлявал - служебно правителство, редовно правителство, - кой е изпълнил ангажиментите си."
Местата и бройката им за настаняване са разграфени според СПЕЦИФИКАТА И ГОЛЕМИНАТА на самия терен, и до всяко място има изведен ток,вода и канал за да се включиш.И за престоя се плаща на ден.Можеш да си поставиш освен караваната,кемпера или палатката единствено преносима масичка,столове и чадър или тента.Никъде не видях навеси,огради,масивни банкетни маси, изнесени легла,бидони,дограми,керемиди,тухли и др.Само така с ясен регламент за ползване след природно бедствие жертвите и щетите ще бъдат възможно най малко,а помощта и евакуацията ако е наложителна ще бъдат възможно най адекватни.А за Турция земетресението показа какво е качеството и контрола на строителството в тези райони.
Не може некадърността,алчността,беззаконието и корупцията на хората да бъдат оправдавани с въздействието на природата.
И докато няма - нищо няма да се промени.
Но вината не е 50/50 както казва г-жа Атанасова , а 100% на хората, защото климатичните промене се дължат изключително на нашето неадекватно поведение и действия спрямо природата ! И тя си отмъщава. Белким се стреснем, ама надали !
Всичкото циганин от София си е закарало боклуците по южното ни черноморие,сигурно няма свободно местенце което да не е осрано от тези прошляци.
До 1989 година когато имаше адекватни закони и държавата следеше за тяхното спазване,защо нямаше построени хотели или къщи на брега върху пясъчните дюни и всеки неандерталец да си прави биваци където му падне?
Няма какво да ревете срещу другите.